Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 lipca 2023 r.
12:44

Lubelskie. Buble na nowej drodze? Radni mogą je wytknąć

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Niech radni wskażą, co jest nie tak. Zasadne sugestie weźmiemy pod uwagę – uznał prezydent Zamościa i zaproponował, aby przesyłać do magistratu uwagi dotyczące jakości prac w ramach przebudowy tzw. małej obwodnicy. Czas jest do piątku, zdjęcia usterek i wad – mile widziane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Formalnie inwestycja ma się zakończyć 21 lipca. Wszelkie roboty drogowe zrealizowano do końca maja i ruch na przebudowywanej drodze krajowej nr 74, tzw. małej obwodnicy Zamościa został już przywrócony. W ostatnim etapie był instalowany monitoring oraz ustawiane przystanki. Niedługo zaczną się formalne odbiory. A w poniedziałek zamojscy radni dostali od prezydenta pismo informujące o tym, że mogą podpowiedzieć, co w ramach inwestycji zrobiono nie tak.

Skąd ta propozycja?

– Powodem takiego zaproszenia były wskazywane przez radnych wątpliwości podczas ostatniej sesji, ale także wcześniej. A ponieważ jest to największa inwestycja drogowa w historii miasta, to zależy nam, aby radni oficjalnie wypowiedzieli się na jej temat, wskazując wątpliwości, które są zasadne, a więc dotyczą kwestii budowlanej i weźmiemy je pod uwagę – wyjaśnia Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Dodaje, że na uwagi co do części projektowej całej inwestycji jest już za późno. – Te trzeba było rozstrzygać na etapie, kiedy prezentowaliśmy radnym na sesji projekt i wówczas również prosiliśmy o zgłaszanie uwag – zastrzega Wnuk.

Trochę uwag już jest

Piotr Błażewicz (PiS), przewodniczący Rady Miasta Zamość pismo prezydenta wszystkim radnym przekazał. Ale sam nie zamierza kontrolować przebudowanej drogi po to, aby wychwycić niedoróbki.

– Od tego są ludzie, którzy biorą za to pieniądze. Nie chcę wchodzić w ich kompetencje – mówi. Dodaje jednocześnie, że jeżeli w przyszłości mieszkańcy jakiś problem mu zasygnalizują, to tak jak zawsze robił, zgłosi sprawę bezpośrednio dyrektorowi Zarządu Dróg Grodzkich.

A radny Sławomir Ćwik (Polska 2050) tę szansę na wskazanie miejsc do poprawy zamierza wykorzystać.

– Zresztą już wcześniej podczas komisji mówiłem np. o nowych drzewach, które zostały posadzone tak, że znajdują się bezpośrednio przy już rosnących, dużych i przez to są zagłuszane – przypomina.

Kiedy jednak pismo od prezydenta otrzymał, to w mediach społecznościowych zaapelował do mieszkańców, by oni także podpowiedzieli, co należałoby poprawić.

– Bardzo spodobał mi się pomysł jednej z osób, aby ratusz udostępnił zamościanom jakąś zmywalną farbę czy kredę do zaznaczania takich miejsc. Wszystko byłoby wtedy wyraźnie wskazane – mówi Ćwik. Dodaje ponadto, że w jednej z wiadomości, jakie otrzymał ktoś sugerował też konieczność poprawy oznakowania miejsc, w których możliwe jest zawracanie na DK 74. To wpłynęłoby na poprawę bezpieczeństwa. – Póki co, czekam na podobne sygnały, zbiorę je ina pewno prezydentowi przekażę – zapowiada radny.

Bez poprawek ani rusz

Tymczasem Andrzej Wnuk zapewnia, że w ostatnim czasie wykonawca, czyli Strabag dokonał już wielu poprawek na przebudowanym odcinku drogi. Zajęto się tym, co wskazał menadżer projektu – firma Mako Consulting, a także miasto.

– To, co radni radni często wskazywali jako błędy wykonawcy, było tak naprawdę uszkodzeniami spowodowanymi przez podwykonawców czy dostawców, ale także mieszkańców, którzy np. skracali sobie drogę w trakcie remontu i jeździli samochodami po chodnikach, ścieżkach rowerowych, zieleńcach – dodaje prezydent Zamościa i zapewnia, że uszkodzenia powstałe w trakcie inwestycji zostały naprawione.

Radni mogą sprawdzić czy jest tak rzeczywiście. Listy swoich propozycji napraw i poprawek powinni przesłać do magistratu do najbliższego piątku albo w wersji papierowej, albo mailem. Mile widziane będzie dołączenie zdjęć usterek.

Przebudowa za grube miliony

Przypomnijmy, że dobiegająca końca inwestycja była realizowana w Zamościu od jesieni 2021 roku. Jej całkowity koszt to blisko 96 mln zł, z czego ok. 82 procent stanowi dotacja z Unii Europejskiej.

W ramach zadania przebudowany został gruntownie odcinek od Alei 3 Maja, przez ulicę Dzieci Zamojszczyzny aż do granic miasta przy ul. Szczebrzeskiej. Na całości położono nowy asfalt, cztery skrzyżowania przebudowano na ronda, powstały też nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Dokonano wycinki drzew, a następnie nasadzeń. Trasa jest objęta monitoringiem, wzdłuż drogi ustawiono przystanki, jest też nowe oświetlenie i odwodnienie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium