Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 listopada 2022 r.
9:14

Zamość. Straż Miejska jest niepotrzebna? Temat stanie na najbliższej sesji

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A
Strażnicy miejscy podczas uroczystości patriotycznych nie tylko je zabezpieczają, ale też pełnią funkcje reprezentacyjne. Na co dzień ciężko pracują
Strażnicy miejscy podczas uroczystości patriotycznych nie tylko je zabezpieczają, ale też pełnią funkcje reprezentacyjne. Na co dzień ciężko pracują (fot. Anna Szewc/Archiwum)

Straż Miejska jest w Zamościu niepotrzebna – uznał pewien obywatel i petycję w sprawie rozwiązania tej formacji skierował do Rady Miasta. Temat stanie na najbliższej, poniedziałkowej sesji. Nie zanosi się jednak na to, aby propozycja mieszkańca została zrealizowana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji temat potraktowała poważnie. Pismem od mieszkańca zajmowała się trzykrotnie na posiedzeniach we wrześniu, październiku i listopadzie, by ostatecznie jednogłośnie uznać petycję za bezzasadną. Projekt uchwały z propozycją takiego rozstrzygnięcia ma być głosowany w poniedziałek.

Strażników za mało?

Komendant SM w Zamościu również uważa, że ta służba jest w mieście potrzebna, a jego podwładni naprawdę mają co robić.

– Jeżeli wziąć pod uwagę, że w ciągu pierwszego półrocza tego roku strażnicy wykonali ponad 15 tys. różnych czynności, a tych pracujących na "pierwszej linii" jest 19, zaś uwzględniając np. urlopy, czy nieobecności chorobowe tak naprawdę 15, to okazuje się, że każda z tych osób wykonała ok. 1000 różnych zadań – argumentuje Marian Puszka.

Podkreśla, że jego podwładni podejmują interwencje, patrolują miasto, biorą udział w asystach, a także prowadzą różnego rodzaju działania prewencyjne. Zapewnia, że zadań do wykonania im nie brakuje. Zdaniem Puszki, straży likwidować nie tylko nie należy, ale tak naprawdę jeszcze przydałoby się jej wzmocnienie etatowe. Teraz cała ta jednostka to 10 osób obsługujących całodobowo monitoring miejski, 19 funkcjonariuszy umundurowanych, komendant i zaledwie dwie osoby w administracji. – Jesteśmy jednostką maksymalnie odbiurokratyzowaną – przekonuje komendant.

Policja jest na tak

Potrzebę funkcjonowania w Zamościu tej służby widzi również policja. – Strażnicy miejscy zajmują się głównie zapewnianiem bezpieczeństwa mieszkańcom, ale też przyjezdnym, turystom, zwłaszcza w rejonie Starego Miasta. Niejednokrotnie pomagali nam i cały czas pomagają również w zabezpieczaniu różnego rodzaju uroczystości czy imprez – mówi Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Wspomina również o wspólnych patrolach strażników i policjantów, których najwięcej jest zwłaszcza w okresach świątecznych, w weekendy czy też w sezonie turystycznym. – Poza tym pełnią służbę jako funkcjonariusze umundurowani, a już sam widok takich patroli wpływa na poczucie bezpieczeństwa – dodaje policjantka.

Dla jej formacji szczególnie istotna jest też współpraca wynikająca z tego, że to Straż Miejska ma u siebie centrum monitoringu. – Nagrania z kamer wielokrotnie były przez nas wykorzystywane w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych, dzięki czemu mogliśmy ustalić przebieg zdarzeń, a niejednokrotnie również ustalić sprawców przestępstw – podsumowuje Krukowska-Bubiło.

Zapracowany jak strażnik

Podobnego zdania byli radni badający zasadność petycji. – Nadmienić należy, iż patrolowaniem, interweniowaniem i innymi działaniami objęty jest przez Straż Miejską obszar całego miasta i nie ogranicza się tylko do zagadnień parkowania – czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez Jolantę Fugiel, przewodniczącą komisji zajmującej się petycją. Według członków komisji, straż realizuje swoje obowiązki na właściwym poziomie, a "fakt ten odzwierciedlony jest w informacjach o stanie bezpieczeństwa, które systematycznie są przedkładane Radzie Miasta i zawsze znajdują akceptację i pozytywną ocenę".

Tak było również w sierpniu tego roku, gdy SM składała raport ze swoich działań w pierwszym półroczu. W zestawieniu podano, że od początku stycznia do końca czerwca strażnicy odnotowali 1716 wykroczeń. Z tego najwięcej, bo 1287 dotyczyło kwestii bezpieczeństwa i porządku w komunikacji. Wymierzyli za to 79 mandatów na 9,3 tys. zł, 39 wniosków o ukaranie skierowali do sądu, a w 1169 przypadkach skończyło się na pouczeniach. Przez te 6 miesięcy strażnicy stwierdzili również 134 wykroczenia przeciwko ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Mandatów było 30 na 3 tys. zł, zaś w 104 przypadkach zastosowano "środek oddziaływania wychowawczego". Strażnicy miejscy przeprowadzili również 5869 kontroli, wylegitymowali 844 osoby. Wykonywali konwoje (163), udzielali asyst (16), przeprowadzali prelekcje (4) i zabezpieczyli 62 imprezy. Przez dłuższy czas byli też angażowani (116 czynności) przy kierowaniu ruchem na ul. Lipskiej, gdzie w związku z remontem tworzyły się potężne korki. Poza tym zrealizowali aż 3019 interwencji, w tym najwięcej po zgłoszeniach od mieszkańców (1316), a dalej wynikających z funkcjonowania monitoringu (851), ale też na wnioski różnych instytucji (234), a także dyżurnego KMP (29). Podczas własnych patroli interweniowali zaś 589 razy.

Temat likwidacji SM w Zamościu nie jest nowy. Już pięć lat temu radni głosowali nad takim rozwiązaniem, gdy z inicjatywą uchwałodawczą wyszła grupa mieszkańców i pod swoim pomysłem zebrała 500 podpisów. Radni to rozwiązanie odrzucili niemal jednogłośnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium