Od nowego roku akademickiego studenci PWSZ, przedsiębiorcy i instytucje edukacji technicznej będą mogli korzystać z nowych laboratoriów. Nowoczesny pawilon dydaktyczny z laboratoriami powstanie też w WSZiA.
Warty ponad 12 mln złotych projekt współfinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
W obiektach przy ul. Zamoyskiego (Instytut Przyrodniczo-Techniczny) i Szczebrzeskiej (Centrum Kształcenia Praktycznego) trwają obecnie prace adaptacyjno-budowlane przygotowujące pomieszczenia do przyjęcia specjalistycznego wyposażenia laboratoriów.
– W ramach projektu zakupione zostanie ponad 130 maszyn i urządzeń – informuje Ewa Kołtun z PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu.
Chodzi m.in. o wypalarkę plazmową, tokarkę, hamownię podwoziową, linię diagnostyczną z testerami i diagnoskopem, stanowiska do badań silników z zapłonem iskrowym i samoczynnym, automatyczną stację meteorologiczną, spektrometr absorpcji atomowej, mikroskopy, serwery i zestawy komputerowe.
Oficjalną inaugurację działalności laboratoriów zaplanowano na jesień. Od października odbywać się tam będą zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty praktyczne w ramach prowadzonych przez uczelnię szkoleń specjalistycznych i studiów podyplomowych z zakresu m.in. obsługi maszyn sterowanych numerycznie, diagnostyki pojazdów i silników, odnawialnych źródeł energii oraz komputerowego wspomagania prac inżynierskich.
Nowoczesny pawilon dydaktyczny wyposażony w specjalistyczne laboratoria powstanie też w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji przy ul. Sienkiewicza. Budynek będzie miał trzy kondygnacje.
– W piwnicy zostanie zlokalizowany parking podziemny, na parterze powstanie sala dydaktyczna oraz laboratorium materiałów budowlanych, zaś na poddaszu będzie się mieścić laboratorium chemiczne oraz przejście łączące projektowany budynek z już istniejącym budynkiem Collegium Novum – wyjaśnia Małgorzata Bzówka z WSZiA.
Uczelnia dostała na ten cel 3,7 mln złotych dofinansowania z funduszy unijnych.