Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

5 kwietnia 2023 r.
18:14

Zamość. Radni już nie bronią arcybiskupa Jędraszewskiego. PiS skapitulował

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Najbardziej krytycznie wobec uchwały z 2019 roku, ale też postawy i poglądów abp Marka Jędraszewskiego wypowiadali się lewicowi radni Agnieszka Klimczuk i Janusz Kupczyk. Oboje na znak solidarności z osobami LGBT mieli podczas sesji przypięte znaczki w kolorach tęczy
Najbardziej krytycznie wobec uchwały z 2019 roku, ale też postawy i poglądów abp Marka Jędraszewskiego wypowiadali się lewicowi radni Agnieszka Klimczuk i Janusz Kupczyk. Oboje na znak solidarności z osobami LGBT mieli podczas sesji przypięte znaczki w kolorach tęczy (fot. Screen z transmisji YouTube)

Za chwilę wszyscy się tu zjemy. Szanujmy się wzajemnie, bo inaczej dojdzie do problemów, których nie będziemy w stanie rozwiązać – tak Piotr Błażewicz (PiS), przewodniczący Rady Miasta Zamość próbował łagodzić wyjątkowo burzliwą dyskusję w sprawie uchwały unieważniającej tę sprzed kilku lat o obronie arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i jego poglądów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat był omawiany w środę na nadzwyczajnej sesji, bo z Urzędu Marszałkowski Województwa Lubelskiego dotarła informacja, że zamojska uchwała z 2019 roku uznana została za dyskryminującą, a przez to odbierającą szanse na otrzymanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Gdyby jej nie unieważniono, to w najbliższym czasie takich środków w wysokości prawie 12,3 mln zł mógłby nie otrzymać Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu, ale w dalszej perspektywie o unijnych dotacjach mogłoby zapomnieć również miasto i inne podległe mu jednostki.

>> Biskupi diecezji zamojsko-lubaczowskiej bronią arcybiskupa Jędraszewskiego<<

Zanim radni przegłosowali uchylenie stanowiska z poparciem dla katolickiego hierarchy, uzasadniając to właśnie ryzykiem utraty pieniędzy z UE, doszło do ostrej dyskusji.

Tylko kasa się liczy

– Powinienem się cieszyć, że ta uchwała jest unieważniana, bo prosiliśmy w 2019 roku, aby w ogóle nie była procedowana. Ale jestem rozczarowany uzasadnieniem. Piszecie, że najważniejsze są środki, że kasa się musi zgadzać, kasa jest najważniejsza, a nie ludzie. A przecież ten pan (arcybiskup Jędraszewski – red.) wprowadza nienawiść, bo wykluczył ze społeczeństwa ludzi z LGBT – argumentował lewicowy radny Janusz Kupczyk.

W podobnym tonie wypowiadała się również radna lewicy Agnieszka Klimczuk. – Ta uchwała skompromitowała nasze miasto. Aż Unia Europejska musi otrzeźwiać nas i wskazywać, jak ważne jest to, że wszyscy w naszym kraju powinni być równi, pomimo tego że są różni. Chciałabym przypomnieć w imieniu grup społecznych skrzywdzonych tą uchwałą, że nie jesteśmy „ideologią” i nie jesteśmy „tęczową zarazą” – stwierdziła, odnosząc się do takich właśnie określeń z publicznych wypowiedzi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego wobec osób LGBT.

Gdzie tu dyskryminacja?

Uchwały z 2019 roku bronił natomiast radny Krzysztof Sowa (KWW Andrzeja Wnuka). Przypomniał treść dokumentu, którym RM Zamość opowiedziała się za wyrażeniem poparcia dla „jasno sformułowanej nauki ks. abp Marka Jędraszewskiego”. W uchwale tej stwierdzono również, że na słowa duchownego „czekali wierni z całego kraju, ludzie zatroskani o swoje rodziny”. Padło również sformułowanie, że „słowa te zostały wypowiedziane jasno, czytelnie, by prawda dotarła do wszystkich o zagrażającej współczesnego człowieka ideologii gender”. – Gdzie tu jest dyskryminacja? – dopytywał Sowa.

– Broniliście człowieka, który w moim odczuciu, jako katoliczki, złamał najważniejsze przykazanie: „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego” – odpowiadała mu Klimczuk.

W dyskusji padło wiele ostrych słów z obu stron. Wykluczony niedawno z klubu PiS radny Zagdański dopytywał: – Jakie czynniki determinują kolegów do tej zmiany? Prawo i Sprawiedliwość akcentuje wartości chrześcijańskie, od zawsze, od powstania. I co się dzisiaj dzieje? Co się dzieje, że uchylacie się od wartości chrześcijańskich?

– Za chwilę wszyscy się tu zjemy – stwierdził w pewnym momencie, po kolejnej wymianie zdań przewodniczący Piotr Błażewicz. I dodał: – Szanujmy się wzajemnie wszyscy, bo inaczej dojdzie do problemów, których nie będziemy w stanie rozwiązać. Jeżeli radni PiS wzięli „na klatę” ten temat i podjęliśmy decyzję, że chcemy się wycofać z tej uchwały, to proszę to uszanować.

Mniej religii i polityki w samorządzie

– A ja uważam, że ta dyskusja jest potrzebna. Mam nadzieję, że przyniesie taki efekt, że w końcu radni pewnej opcji politycznej nie będą składać takich projektów uchwał – stwierdził z kolei Sławomir Ćwik (Polska 2050), nawiązując też do marcowej uchwały o obronie „dobrego imienia św. Jana Pawła II”. I przypomniał wszystkim słowa Wincentego Witosa wypowiedziane w 1922 roku: „Musicie baczyć, aby nie wyzyskiwali waszej wiary ci, co Boga i Ojczyznę mają wciąż na ustach, ale sami fałsz i obłudę w duszy, co dla swoich prywatnych celów gotowi są nadużyć Kościoła i ambony”.

>>Radni już nie chcą bronić arcybiskupa Jędraszewskiego. Wolą unijną kasę<<

O tym, że rolą RM nie jest zajmować się religią mówili też dobitnie opozycyjni radni Rafał Zwolak i Wiesław Nowakowski.

To jest nauczka dla nas wszystkich, aby nie mieszać spraw, które nie dotyczą samorządu do uchwał rady miasta. To jest przyznanie się, że klub PiS popełnił błąd, ale nie dlatego, że bronił arcybiskupa, lecz dlatego, że wmieszał w to radę miasta – stwierdził tuż przed głosowaniem Piotr Błażewicz. I podkreślił, że radni PiS swoich poglądów nie porzucają, ale też, że nigdy żaden z nich nie miał na celu dyskryminowania osób ze środowiska LGBT.

Ostatecznie uchwała z sierpnia 2019 roku została unieważniona, mimo że poparło ją zaledwie sześć osób. „Za” zagłosowali Piotr Błażewicz, Sławomir Ćwik, Jolanta Fugiel, Adam Pawlik, Leszek Tabiszewski i Marek Walewander. Przeciwko byli Krzysztof Sowa i Szczepan Kitka.

>>Abp Jędraszewski: Nikt nie uwierzy, że brzoza jest w stanie oderwać skrzydło<<

Od głosu wstrzymali się: Ireneusz Godzisz, Franciszek Josik, Jan Wojciech Matwiejczuk, Andrzej Szpatuśko i Dariusz Zagdański.

W głosowaniu udziału w ogóle nie wzięli natomiast: Agnieszka Klimczuk, Marek Kudela, Janusz Kupczyk, Tadeusz Lizut, Wiesław Nowakowski, Maria Stręciwilk-Gościcka, Zdzisław Wojtak i Rafał Zwolak.

 

Mimo, że „za” było ledwie sześcioro radnych uchwała unieważniająca poparcie dla katolickiego hierarchy przeszła
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium