Na oddziale zewnętrznym zamojskiego więzienia przybędzie 130 nowych miejsc dla skazanych. Budowa nowego pawilonu ruszy niebawem.
- Mamy już akceptację dyrektora generalnego służby więziennej, trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji - informuje Marian Puszka, dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu, który tworzą dwa oddziały: zamknięty przy ul. Okrzei (dla skazanych z ciężkimi wyrokami) oraz zewnętrzny przy ul. Hrubieszowskiej, gdzie karę pozbawienia wolności odbywają osoby z niewielkimi wyrokami i młodociani.
To właśnie na terenie tego drugiego oddziału wybudowany zostanie nowy pawilon dla 130 skazanych. W planach jest też poczekalnia dla odwiedzających, gdzie przyjmowane będą także paczki i zorganizowane zostaną pomieszczenia do tzw. widzeń. Dodatkowo powstanie budynek garażowo-warsztatowy. Prace ruszą na wiosnę, a pierwsi skazani trafią do nowiutkich cel w przyszłym roku. Inwestycja wraz z pełnym wyposażeniem ma kosztować budżet państwa ok. 5 mln zł.
Ciasnota w celach to największy problem więziennictwa. W tej chwili w polskich więzieniach przebywa 90 tys. osób, choć miejsc jest o 15 tys. mniej. Nie inaczej jest w Zamościu, gdzie na 495 miejsc karę na obu oddziałach odbywa 606 skazanych. Budowa nowego pawilonu realizowana będzie w ramach "Programu pozyskiwania 17 tysięcy nowych miejsc w jednostkach organizacyjnych więziennictwa w latach 2006-2009”.
- Jednym z jego celów jest zatrudnienie przy budowach skazanych - informuje Luiza Sałapa, rzecznik prasowy Centralnego Zarządu Służby Więziennej. - Inwestycje najczęściej realizowane są przez przywięzienne zakłady remontowo-budowlane.
Praca skazanych traktowana jest jako jeden z najbardziej pożądanych sposobów resocjalizacji. - Na otwartym dwa lata temu oddziale zewnętrznym nie brakuje osadzonych z sukcesami wychowawczymi - mówi Puszka. - Bardzo wysoko oceniana jest ich praca na rzecz różnych instytucji. Skazani nie stwarzają zagrożenia społecznego.
Na rozbudowę zakładu, a tym samym zmniejszenie przeludnienia, liczy też dyrekcja hrubieszowskiego więzienia, gdzie na 365 miejsc karę odbywa 455 osób. Chodzi o budowę pawilonu dla 250 osadzonych, modernizację kotłowni oraz rozbudowę budynku administracyjnego. Ale decyzja jeszcze nie zapadła.
- Najważniejszą inwestycją na Lubelszczyźnie jest budowa zakładu w Opolu Lubelskim, która ma kosztować ponad 80 mln zł, a zakończyć powinna się w przyszłym roku - informuje Marek Mikielewicz z zespołu prasowego i komunikacji społecznej Centralnego Zarządu Służby Więziennej.