Zmieni się teren zielony pomiędzy Parkiem Miejskim a kortami tenisowymi. Miasto szuka wykonawcy skateparku, placu zabaw i toru modelarskiego. To cześć większego unijnego projektu realizowanego w mieście
Miasto ogłosiło przetarg i do 9 września czeka na oferty firm, które podejmą się zmiany terenów zielonych w centrum Zamościa w teren rekreacyjno-sportowy. Projekt przewiduje, że będzie tu można spędzać czas w bardzo różny sposób.
Jak informują urzędnicy z Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych z zamojskiego UM, zamówienie składa się z trzech części: na budowę placu zabaw z siłownią zewnętrzną wraz z zagospodarowaniem terenu rekreacyjnego, tak by był ogólnodostępny dla dzieci, młodzieży i dorosłych; na budowę skateparku wraz z zagospodarowaniem terenu rekreacyjno-sportowego oraz na utworzenie toru modelarskiego.
Młodzi mieszkańcy Zamościa z pewnością najbardziej liczą na powstanie skateparku, o którym miasto mówi, że będzie z prawdziwego zdarzenia. Gładka żelbetowa płyta z wyprofilowanymi przeszkodami będzie przystosowana do jazdy na łyżworolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach. Autorem projektu budowlano-wykonawczego terenu ze skateparkiem jest Pracownia Projektów MODUS Mirosław Macioszek, ale za skatepark odpowiada firma SLO Concept Skateparks Design.
To zespół projektantów obiektów typu skatepark, parkourpark, wakepark, dirtpark, którzy współpracowali przy powstaniu setek obiektów w Polsce i za granicą. Na przykład odpowiadają za nową sekcję w warszawskim Ave/Parku.
– Choć w Zamościu są trzy skateparki, to nowy bardzo jest potrzebny. Te istniejące są w tragicznym stanie. Paradoksalnie ten najstarszy, na osiedlu Promyk, jest najlepiej wykonany. Na nowszych, na terenie SM Łukasińskiego i przy ul Lwowskiej, jest o wiele gorzej – ocenia Mateusz Macioszek, który od dwudziestu lat jeździ na deskorolce, a zaczynał zanim w ogóle powstał w mieście jakikolwiek skatepark i deskorolkarze szukali dla siebie miejsca na parkingach przed sklepami. – Teraz w Zamościu nawet nie ma możliwości zorganizowania zawodów czy większej imprezy. Każde kolejne miejsce znajdzie użytkowników, bo dużo ludzi jeździ. Ale tych bardziej wymagających nie widać w Zamościu, bo oni jadą do skateparku w Tomaszowie Lubelskim – dodaje zamościanin, który interesował się inwestycją przy Parku Miejskim, ale urzędnicy uznali, że nie mogą mu pokazać projektu.
SLO Concept zamieścił na swojej stronie koncepcję zamojskiego skateparku o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych. Wnętrze bowla ma być z betonu barwionego na żółto, płyta części skateparku na czerwono, a części na ciemny szary.
Nasz rozmówca widział już wizualizację na stronie SLO Concept Skateparks Design, uważa, że jak na Zamość wygląda świetnie, zna skateparki tej firmy i ma nadzieję, że będzie wybrany dobry wykonawca.
Zmiany koło parku i kortów to część większej całości w ramach której przewidziano remont Bastionu VI – siedziby Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1, czyli zamojskiego „Ekonomika”. Powstanie tam centrum edukacyjno-integracyjne oraz klub aktywizacji zawodowej.
Cały projekt jest dofinansowany z unijnych środków i z budżetu państwa.
* Zbieżność nazwisk zamościanina i projektanta przypadkowa.