Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

12 czerwca 2022 r.
17:04

Każda wymówka dobra, by oddać trochę krwi. Odznaczenia dla lubelskich honorowych krwiodawców

Często zaczyna się przypadkowo, np. od wymówki, żeby nie pisać klasówki w szkole. Tak w wieku 19 lat zaczynał Tomasz Ogrodnik. Dziś ma lat 47, a na koncie oddanych prawie 80 litrów krwi. I olbrzymi wkład w promocję krwiodawstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tomasz Ogrodnik na co dzień pracuje jako BHP-owiec w Zakładach Azotowych Puławy. W sobotę w Lublinie odebrał Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa.

– Pierwszy raz oddałem krew, bo nie chciałem pisać klasówki semestralnej z polskiego, w 1994 roku. Od tamtej pory tak mi się spodobało, że systematycznie oddaję krew. W zależności od tego, co jest potrzebne: płytki, osocze albo krew pełną – mówi nagrodzony.

Oprócz bycia krwiodawcą, jest także promotorem oddawania krwi. I zaprasza wszystkich chętnych w środę 15 czerwca na kolejną akcję w puławskich Azotach. – Razem z klubem już 8 lat organizujemy te zbiórki i za każdym razem łezka się w oku zakręci na koniec dnia. Człowiek czuje się fajnie, bo 90-100 osób oddało krew, odzew jest niesamowity. To jest coś dającego siłę do działania.

Tomasz Ogrodnik (fot. Maciej Kaczanowski)

Akcje promocji krwiodawstwa, m.in. wśród uczniów, organizuje w powiecie lubartowskim Jarosław Krupka, który został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Sam oddał do tej pory prawie 40 litrów krwi. – Swoją przygodę zacząłem w 2001 roku w wojsku. Każdy, kto oddawał krew, dostawał dodatkowo dwa dni przepustki – przyznaje Jarosław Krupka, który na co dzień pracuje fizycznie w masarni.

– Cieszę się, że młodsze pokolenia biorą z nas przykład, bo – wcześniej czy później – zdrowie czy PESEL nie pozwoli robić tego dłużej. Ktoś musi nas zastąpić. A na dziś ta krew jest lekiem, którego nie da się w żadnej fabryce wyprodukować – mówi Tomasz Ogrodnik. – Zachęcam, żeby spróbować chociaż raz. To wciąga, uzależnia w taki sposób pozytywny. Człowiek po 10 minutach wychodzi pół kilograma lżejszy.

Jarosław Krupka dodaje: – Mój brat miał operację serca. Była potrzebna krew, więc doskonale wiem, jak bardzo się w ten sposób pomaga.

Jarosław Krupka (fot. Maciej Kaczanowski)

W sobotę pośmiertnie Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczono także śp. Elżbietę Budzińską, wieloletnią pracownicę RCKiK w Lublinie.

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym nagrodzono także blisko 100 osób, które dostały od ministra zdrowia odznaki Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Żeby ją uzyskać, każdy musiał oddać co najmniej 20 litrów.

– Kiedy byłem studentem Politechniki Lubelskiej mieliśmy zajęcia ze studium wojskowego – mówił do krwiodawców wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Kiedy zbliżał się koniec semestru, prowadzący zajęcia postawili warunek, że ci którzy oddadzą honorowo krew, będą mieli zaliczone przedmioty. Byłem jednym z tych, którzy skorzystali z tej oferty – mówił Sprawka, który dodał, że sam ma brązową odznakę honorowego dawcy.

Latem potrzeba więcej krwi

– Lato niesie ze sobą zwiększoną liczbę wypadków na drogach, czy podczas prac polowych. Ale także honorowi dawcy wyjeżdżają na wakacje i troszeczkę mniej ich przychodzi oddawać krew – mówi Paweł Filip, kierownik działu promocji i marketingu w RCKiK w Lublinie. W Lublinie szczególnie potrzebne są grupy krwi 0 Rh-, 0 Rh+ oraz B Rh-. Lato wprawdzie przynosi więcej wypadków, ale najwięcej krwi wykorzystuje się podczas planowych zabiegów i operacji w szpitalach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium