Wielomilionowe zadłużenie i problemy kadrowe. W wyjściu z trudnej sytuacji ma pomóc szpitalom marszałkowskim Społeczna Rada ds. Ochrony Zdrowia, którą powołał zarząd województwa.
Będzie w niej zasiadać 12 osób. To naukowcy, lekarze-specjaliści, eksperci w zakresie zarządzania służbą zdrowia, specjaliści od zdrowia publicznego.
– Do współpracy zaprosiliśmy przede wszystkim specjalistów z Lubelszczyzny, którzy o służbie zdrowia wiedzą bardzo dużo. Korzystając z ich wiedzy i doświadczeń służbę zdrowia w województwie lubelskim możemy podnieść na wyższy poziom – przekonywał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
– Na szczęście poziom usług medycznych w podlegających nam placówkach jest bardzo dobry. Pojawił się jednak problem finansowy – zadłużenie szpitali. Najtrudniejsza sytuacja jest w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie, a także w szpitalu wojewódzkim w Chełmie, szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie oraz Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej – zaznaczył wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski, który jest przewodniczącym społecznej rady. – Pierwsze spotkanie społecznej rady chciałbym zorganizować w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.
– Wszyscy zgadzamy się z tym, że podstawową rolą ochrony zdrowia jest jak najlepszy dostęp pacjenta do pomocy medycznej. Rada społeczna będzie mogła wskazać zakresy, w których może dojść do polepszenia jakości usług, skrócenia kolejek i jednocześnie pokazania kierunku rozwoju w ochronie zdrowia – dodał dr hab. n. med. Andrzej Stanisławek, jeden z członków rady.