Z co najmniej dwutygodniowym poślizgiem zacznie działać mobilny gabinet stomatologiczny w województwie lubelskim. Pierwsi pacjenci mieli skorzystać z badań na początku maja, ale dentobus utknął w Radomiu.
Walka z próchnicą u dzieci w mobilnych gabinetach stomatologicznych jest jednym z najbardziej promowanych programów Ministerstwa Zdrowia. W ubiegłym roku resort kupił po jednym dentobusie dla każdego województwa i zapłacił ok. 1,5 mln zł za sztukę. Tymczasem w wielu regionach mobilne gabinety nie zaczęły jeszcze działać.
W Lubelskiem udało się w końcu znaleźć poradnię, która chciałaby udzielać takich świadczeń (w pierwszym konkursie ogłoszonym przez NFZ nie było chętnych, w kolejnym, rozstrzygniętym 19 kwietnia, startowało trzech oferentów – red.). Konkurs wygrała poradnia stomatologiczna dla dzieci Q-Dent ze Świdnika i to ona będzie leczyć zęby w dentobusie do końca czerwca 2022 roku (wartość umowy z NFZ na ten rok to 184,8 tys. zł).
Pierwsi pacjenci mieli skorzystać z badań na początku maja, ale – jak się okazuje – będą musieli jeszcze poczekać. Co najmniej dwa tygodnie, bo dentobus nadal czeka na odbiór w Radomiu.
– Przedłużają się formalności związane z ubezpieczeniem pojazdu, a my chcemy mieć pewność, że wszystko będzie załatwione jak należy ze względu na dużą wartość samochodu – mówi Marta Kuraszko, współwłaścicielka poradni Q-Dent. – Dopiero 14 maja będziemy mogli odebrać dentobus z Radomia, a dzień później zaczniemy działać.
Dentobus ma dotrzeć do miejscowości, w których nie ma szkolnych gabinetów i dostęp do leczenia stomatologicznego jest utrudniony. W Lubelskiem w pierwszej kolejności odwiedzi Wolę Sernicką.
– Założenie jest takie, żeby mobilny gabinet działał w jednej gminie przez miesiąc, a potem jechał do kolejnej. W Woli Sernickiej będzie stał na parkingu przed budynkiem, w którym działa podstawówka i gimnazjum – mówi Kuraszko. – Uczniowie będą badani w godzinach 8–14, czyli w czasie pracy szkoły. Do przebadania mamy około 220 uczniów, ale zobaczymy, czy wszyscy rodzice wyrażą pisemną zgodę. To jest warunek niezbędny, żebyśmy mogli przebadać dziecko – zaznacza. W dentobusie będzie pracować lekarz dentysta i asystentka.
Z Woli Sernickiej dentobus pojedzie do gminy Niedźwiada. – To zupełnie nowa forma udzielania świadczeń, więc oczywiście mamy pewne obawy. Małe zainteresowanie poradni mogło wynikać właśnie z braku informacji na temat organizacji tego leczenia. Więcej będzie można powiedzieć po pierwszych miesiącach działania – uważa Kuraszko. – Oczywiście mamy świadomość ograniczeń takiego gabinetu. Wiadomo, że dłuższe leczenie będzie musiało być realizowane w stacjonarnych punktach. Nie mniej jednak widzimy szanse w badaniach przesiewowych i „wyłapaniu” dzieci, które mają problem z próchnicą, a do tej pory miały ograniczoną możliwość sprawdzenia stanu zębów – dodaje.
>>>
Zobacz także: Jak skutecznie wybielić zęby?
Wideo: Dzień Dobry TVN / x-news