Tysiąc pacjentów z całego województwa w ciągu dziesięciu dni chcą przebadać specjaliści z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 w Lublinie pod kątem tętniaków aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Chodzi szczególnie o osoby z grupy ryzyka – po 65. roku życia, palące, z nadciśnieniem, otyłością, miażdżycą.
Tętniaka aorty brzusznej nie bez przyczyny nazywa się „tykającą bombą”. Nie wykryty na czas może być śmiertelny.
– To jest bardzo poważny problem, bo tętniak nie boli. Dolegliwości pojawiają się dopiero jak pęka. Wówczas śmiertelność sięga nawet 50 proc. – podkreśla prof. Tomasz Zubilewicz, szef Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 w Lublinie. – Dlatego chcemy stworzyć możliwość pacjentom, szczególnie tym z grupy ryzyka, na bezpłatne przebadanie się. Normalnie na wizytę u chirurga naczyniowego w naszej klinice czeka się miesiąc, a nawet półtora, bo są kolejki. Wynika to m.in. z braku chirurgów naczyniowych. W całej Polsce jest ich tylko 600 – zaznacza.
Dzisiaj operację tętniaka aorty brzusznej przejdzie 76-letni Ryszard Borys, który przyjechał na leczenie do lubelskiej kliniki z województwa podkarpackiego.
– Nie miałem żadnych objawów, które mogłyby świadczyć o tym, że mam tętniaka. Zgłosiłem się do lekarza, bo miałem problemy z żyłami. O chorobie dowiedziałem się w Sanoku, skąd skierowano mnie do Lublina na operację – opowiada Ryszard Borys. – Chodzi o to, żeby zrobić przepust, dzięki któremu krew będzie mogła znowu swobodnie płynąć. Na razie jest zator w postaci tętniaka.
W lubelskiej klinice wykonuje się ponad 100 operacji tętniaka rocznie. Kilkadziesiąt z nich odbywa się nowoczesną metodą przezskórną (pozostałe wykonuje się z cięciami w pachwinach). Dzięki niej pacjent już po dobie lub dwóch chodzi i może być wypisany do domu.
Badanie przesiewowe pod kątem wykrycia tętniaka trwa kilka minut i wykonuje się je za pomocą sondy przyłożonej do aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Pacjenci, u których zostanie wykryty tętniak, zostaną od razu objęci leczeniem.
Można się już zapisywać na badania dzwoniąc pod nr: 81 532 21 40 lub 81 534 05 09 w godz. 7.30–15. Badania będą wykonywane od 14 do 25 maja w poradni przyklinicznej przy ul. Staszica oraz w budynku rektoratu Uniwersytetu Medycznego przy Al. Racławickich.
>>>