Szybszą i lepszą diagnostykę nowotworową ma zapewnić mikrosonda, nad którą pracują badacze z SDS Optic. Badania będą prowadzone w nowoczesnym laboratorium, które niedawno zostało otwarte.
Nowotwór piersi jest najczęstszym rodzajem nowotworu występującym u kobiet na całym świecie. Każdego roku notuje się ok. 1,7 miliona nowych przypadków raka piersi i ok. pół miliona zgonów. Skuteczna i szybka metoda wykrywania choroby mogłaby uratować życie wielu pacjentek. Właśnie nad takim rozwiązaniem pracuje interdyscyplinarny zespół SDS Optic z Lublina.
– Nasza technologia to przełom, tworzymy narzędzie do bezpośredniego pomiaru markera HER2, zastosowanie mikrosondy zaoszczędzi pacjentce bólu oraz stresu jakie wiążą się z biopsją i oczekiwaniem na wynik – mówi Marcin Staniszewski, prezes SDS Optic i pomysłodawca mikrosondy, absolwent The University of Akron i współpracownik NASA Laboratory.
– Zgodnie z analizami WHO, szybka i skuteczna diagnostyka nowotworowa może prowadzić do zmniejszenia umieralności nawet o 30 proc. Problem dotyczy setek tysięcy kobiet na całym świecie, które dzięki naszej technologii otrzymają wiarygodną i szybką diagnozę oraz większe szanse na wyleczenie – dodaje dr hab. Magdalena Staniszewska, dyrektor naukowy SDS Optic i pomysłodawca mikrosondy, przez wiele lat związana z Harvard Medical School w Bostonie.
Otwarte kilka dni temu centrum badawczo-rozwojowe pozwoli na zintensyfikowanie prac SDS Optic nad unikatową technologią diagnostyki in vivo, bezpośrednio w organizmie pacjentki. Laboratorium jest podzielone na trzy obszary, a w każdym z nich będzie pracować wykwalifikowany zespół biologów, chemików, inżynierów biomedycznych oraz fizyków.
Firma jest w trakcie rozbudowywania własnego interdyscyplinarnego zespołu a naukowcy, którzy dołączają do zespołu powracają często z zagranicy, m.in. z Wielkiej Brytanii i Włoch.
Projekt dofinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W rozwój SDS Optic kwotę 3 mln zł zainwestowało także INNOventure - fundusz Krakowskiego Parku Technologicznego i inwestorów prywatnych powstały w ramach inicjatywy NCBiR – BRIdge Alfa.