Wyjechali na wakacje? Jeśli jeszcze nie, to porozmawiajcie z nimi o "tych sprawach”. Lepiej późno, niż wcale...
Krzysztof Bojar, seksuolog z Lublina, daje proste rady:
- Unikać przypadkowych kontaktów seksualnych, kontaktów po alkoholu, brać odpowiedzialność za to, z kim się współżyje.
Ale jeśli takie rady nie trafią do odbiorcy? Jeśli para jednak zdecyduje się na seks? Lekarz proponuje do wyboru
kilka doraźnych zabezpieczeń.
- Najprostszym jest prezerwatywa dla partnera - mówi. - Ponieważ prezerwatywa może się zsunąć lub pęknąć, najlepiej połączyć ją z globulką plemnikobójczą dla dziewczyny. Taką globulkę kupuje się bez recepty w aptece i zakłada przed stosunkiem. Globulka kosztuje kilkanaście złotych.
Są też pigułki do użycia po stosunku (na receptę).
- Jedna kosztuje około 60 złotych. Należy ją wziąć do 72 godzin po stosunku. Ale najbardziej skuteczna będzie jeśli ją zażyjemy do 24 godzin - mówi seksuolog. - Ich skuteczność to 90 proc.
A co z długotrwałą antykoncepcją, w postaci doustnych tabletek?
- Unikamy przepisywania ich dziewczynom do 18 roku życia, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na młody, rozwijający się organizm - twierdzi.
Seksuolog nie radzi polegać na stosunku przerywanym.
- Nie jest dobrym zabezpieczeniem, daje tylko 50 proc. gwarancji - ostrzega.
Masz problem? Zadzwoń
Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton” zorganizowała Wakacyjną Linię Telefoniczną dla młodzieży. Do końca wakacji, codziennie w godzinach 17-20, dyżuruje przy telefonie komórkowym wolontariuszka, która odpowiada na pytania związane z dojrzewaniem, kontaktami seksualnymi i antykoncepcją. Pytania można zadawać esemesując lub dzwoniąc pod numer 507 83 27 41.
- Pomysł jest alternatywą dla stacjonarnego telefonu zaufania - mówi Aleksandra Józefowska z GES. - Uznaliśmy, że na czas wakacji warto zastąpić go komórką. Edukacji seksualnej nie ma w szkołach, a w domach to najczęściej temat tabu.
Wolontariusze już dostają mnóstwo sms-ów z pytaniami, z których wynika, że wiedza młodych ludzi na temat ich cielesności, seksualności i antykoncepcji jest zatrważająco niska. A. Józefowska podaje przykłady:
• Czy używanie dwóch pre-
zerwatyw naraz da pewniejsze zabezpieczenie?
• Czy można zajść w ciążę uprawiając stosunek przerywany?
• Czy mogę zajść w ciążę od pierwszego razu?
• Dotykaliśmy się z chłopakiem, ale on miał na sobie bieliznę. Czy plemniki mogą jakoś przeniknąć przez ubranie?
Prezerwatywa problemu nie załatwi
Ireneusz Siudem, psycholog z Lublina, inaczej podchodzi do seksu wśród młodzieży.
- Młodzież w wieku gimnazjalnym, a nawet licealnym nie powinna mieć jeszcze kontaktów seksualnych, tym bardziej przypadkowych - uważa. - Tu nie chodzi o niewiedzę na temat zabezpieczenia się przed ciążą. Dzieci, które mają wpadki, zwykle wiedzą, jak się zabezpieczyć. Chodzi o to, że one nie umiały się oprzeć pokusie, namowom. Ich emocje były tak silne, że o zabezpieczeniach się nie pamiętało.