W tamtym roku znowu ci nie wyszło? Nadal przybywało ci kilogramów, cholesterolu, zmarszczek? Nie załamuj się. Jeszcze raz wyznacz sobie cel, podejmij mocne postanowienie i...
Na temat noworocznych postanowień zdania są podzielone - jedni twierdzą, że nie mają one sensu bo frustrują tych, którzy złamali dane słowo. Inni uważają, że nic złego w takich noworocznych deklaracjach nie ma; nawet, jeśli nie są dotrzymane.
Sylwestrowe szaleństwa już za nami. Po zerwaniu ostatniej kartki ze starego kalendarza to dobry czas na zapisanie w nowym swych postanowień noworocznych.
O tym, że jesteśmy skłonni bardziej teraz, niż kiedykolwiek, podejmować różnego rodzaju postanowienia, widać na przykład w klubach fitness, w różnego rodzaju ośrodkach odwykowych, a nawet w aptekach.
Na kuracje i zabiegi mające odzwyczaić od palenia zgłasza się więcej chętnych. Dziewczyny bardziej intensywnie ćwiczą aerobik, większym wzięciem cieszą się w aptekach preparaty odchudzające i plastry antynikotynowe.
To nic, że z ambitnych zamierzeń czynionych na przełomie roku niewiele potem wychodzi. Listę układać warto. Od czasu do czasu nieźle jest bowiem - co potwierdzają psychoterapeuci - zrobić sobie rachunek sumienia, uzupełniony mocnym postanowieniem poprawy.
Jak dotrzymać przyrzeczenia
Aby dotrzymać przyrzeczeń, dobrze jest wiedzieć o trzech zasadniczych rzeczach:
* Jaką mamy motywację
* Jak cele powinny być formułowane
* Jakie będą sposoby realizowania
Motywacja
Jest bardzo ważna. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: po co mi ten cel? Bo często bywa on przykrywką dla innych, nie zaspokojonych potrzeb.
Cel
Formułowanie celu musi być poprawne.
* Cel musi być konkretny, a nie ogólny. Np. nie: "chcę poprawić sylwetkę” , lecz: " schudnę co miesiąc 2 kg”.
* Cel musi być określony w czasie. Np. "w ciągu roku schudnę 10 kg i będę co miesiąc chodzić do kosmetyczki”
* Cel musi być sformułowany pozytywnie. Człowiek powinien wiedzieć, co ma robić, a nie czego nie robić. Będzie wtedy bardziej skuteczny w działaniu. Np. nie: "Nie będę jadła słodyczy”, lecz: "Będę jadła owoce”.
* Powinien być sprawdzalny. Mamy prawo wiedzieć, co osiągnęliśmy. Najłatwiej np. się zważyć, ale można też wyznaczyć inny sposób mierzenia.
* Cel musi być realny do osiągnięcia - trzeba się liczyć np. z ograniczeniami wieku. Nie mówić sobie: "Będę baletnicą”, ale powiedzieć: "Nauczę się w karnawale tańczyć tango”. To zasadnicza różnica między fantazjami, a celem realnym! Fantazje nie pchają nas do rozwoju, odrywają nas od rzeczywistości.
* Cel powinien być przyjazny nam i światu, otoczeniu. Dobrze, jeśli jest uzgodniony z bliskimi, bo wtedy znajdujemy wsparcie.
Realizacja
Wreszcie dochodzimy do skutecznych sposobów realizacji. Trzeba rozpoznać możliwości, poszukać strategii działania.
Na przykład - podejmując postanowienie o odchudzaniu się, szukamy wśród różnych diet, wybieramy szkołę jogi albo aerobiku. Ważne jest rozpoznanie sposobów, bo samo sylwestrowe postanowienie nie wystarczy. Trzeba szukać rozwiązań i monitorować poziom własnej motywacji. Jeśli po kilku miesiącach zaczynamy obżerać się słodyczami, to powinna się zapalić "czerwona lampka” i trzeba coś z tym zrobić.
Kmo