Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

7 października 2020 r.
13:14

Pandemia to czas wyzwań, a Medisept im sprostał

Jesteśmy w trakcie budowy centrum logistycznego i biura, które również powstają w strefie ekonomicznej - mówi Waldemar Ferschke
Jesteśmy w trakcie budowy centrum logistycznego i biura, które również powstają w strefie ekonomicznej - mówi Waldemar Ferschke (fot. Medisept)

Rozmowa z Waldemarem Ferschke, lekarzem epidemiologiem, wiceprezesem lubelskiej firmy Medisept, producentem środków do dezynfekcji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

  • Produkty do odkażania wyprodukowane przez Medisept można znaleźć wszędzie – korzystają z nich już nie tylko szpitale, ale też szkoły, urzędy, są dostępne dla klientów indywidualnych w drogeriach. Pandemia koronawirusa pomogła firmie?

– Jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki finansowe naszej firmy, sprzedaż wzrosła pięciokrotnie w stosunku do poprzednich lat. Wówczas zamykaliśmy rok ze sprzedażą na poziomie ok. 30 mln zł. Do tej pory zaopatrywaliśmy przede wszystkim szpitale i placówki medyczne. Pandemia koronawirusa otworzyła nam nowe możliwości. Teraz z naszych produktów korzystają również samorządy, szkoły, urzędy. Nagły wzrost zapotrzebowania wymagał jednak od nas szybkiego przestawienia się na nowe warunki. W ciągu miesiąca musieliśmy zwiększyć moce produkcyjne, co wiązało się z zatrudnieniem i przeszkoleniem dodatkowych 50 osób. Mieliśmy nie tylko presję czasową, ale też związaną z reżimem sanitarnym. Urosła nam także konkurencja – aktualnie ok. 2 tys. firm zajmuje się taką produkcją. Nie jest łatwo działać w takich warunkach, ale daliśmy radę. Niezwykle rygorystycznie podchodzimy do kwestii związanych z bezpieczeństwem epidemiologicznym, co potwierdza fakt, że do tej pory nie mieliśmy żadnych zakażeń. Jesteśmy jednak przygotowani na takie przypadki pod kątem odpowiednich procedur, które maksymalnie ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa. Dzielimy się tą wiedzą podczas webinarów, które organizujemy dla innych firm.

  • Udało się też pokonać trudności w pozyskaniu surowca do produkcji środków dezynfekcyjnych, które pojawiły się na początku epidemii.

– W rozwiązaniu tego problemu nie bez znaczenia było wsparcie mediów i nagłośnienie tej sprawy w całej Polsce. Przypomnijmy, że polski rynek surowców i produktów biobójczych był do wybuchu epidemii uzależniony od dostawców zagranicznych. Z chwilą pojawienia się koronawirusa w Europie wstrzymali oni dostawę do Polski, chroniąc własny rynek. Do produkcji środków dezynfekcyjnych dla służby zdrowia, czyli m.in. w naszym przypadku, wymagany jest certyfikowany alkohol, a jego zapasy szybko się skończyły. Nasza dalsza produkcja była zagrożona. Wskazywaliśmy, m.in. w liście do premiera, że rozwiązaniem tych problemów byłoby kupno surowca bez certyfikatu. Przepisy na to pozwalają, ale jednocześnie zobowiązują producenta do sprzedawania całości produkcji Agencji Rezerw Materiałowych, a my zaopatrywaliśmy głównie szpitale. Chodziło o to, aby trafić z produktem bezpośrednio do potrzebujących, omijając biurokrację. Aby to zrobić, wystarczyła zmiana stosowanego rozporządzenia w sprawie akcyzy przez Ministerstwo Finansów.

  • Jakie były początki firmy?

– Medisept założyło dwóch kolegów z podwórka w 1993 roku. Z moim wspólnikiem (Przemysław Śnieżyński – red.) znamy się od ponad 40 lat. Postanowiliśmy założyć firmę, która byłaby odpowiedzią na problemy w służbie zdrowia, której realia obaj znaliśmy. Chodziło o standardy higieniczne, a właściwie ich brak. W latach 90. to przysłowiowe metalowe wiadro i szczotka były standardem. Początkowo zajmowaliśmy się dystrybucją zagranicznych środków do odkażania. W końcu, od 2004 roku, zaczęliśmy produkować pod własną marką. Pięć lat temu, kiedy mieliśmy już wypracowaną pozycję na rynku, podjęliśmy decyzję o wybudowaniu fabryki w strefie ekonomicznej na lubelskim Felinie. To była dla nas potężna inwestycja, na którą udało się pozyskać kredyt technologiczny na produkcję innowacyjnych produktów do dezynfekcji. Od blisko trzech lat jesteśmy także dostępni dla klientów indywidualnych, dzięki czemu nasze produkty można dostać np. w drogeriach.

  • Produkty Mediseptu trafiają też za granicę.

– Współpracujemy z większością krajów europejskich. Mamy też kontakty np. z Pakistanem, Azerbejdżanem czy Marokiem. Poprzez naszych partnerów w tych krajach nasze produkty trafiają m.in. do placówek służby zdrowia, a także na rynek otwarty. Nasza sprzedaż eksportowa cały czas rośnie.

  • Najbliższe plany?

– Jesteśmy w trakcie budowy centrum logistycznego i biura, które również powstają w strefie ekonomicznej. Mają być gotowe w czerwcu przyszłego roku. Dostaliśmy również grant na centrum badawczo-rozwojowe, które umożliwi nam prowadzenie badań mikrobiologicznych nad bakteriami antybiotykoopornymi, a także wirusologicznych. Budowa ruszy w przyszłym roku i potrwa do końca 2022 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium