PGE Dystrybucja zajęła pierwsze miejsce w „Złotej Setce 2019” Dziennika Wschodniego. Ta wielka spółka zwyciężyła po raz kolejny, ale jak mówiono podczas uroczystej gali finałowej równie ważne są mniejsze firmy, które pomogą nam przetrwać kryzys.
W czwartek wieczorem nagrodziliśmy zwycięzców XXIV edycji „Złotej Setki” To prestiżowy ranking najlepszych firm Lubelszczyzny co roku przygotowywany przez Dziennik Wschodni.
Miejsce pierwsze, jak przed rokiem, w Rankingu Głównym zajęła PGE Dystrybucja. Druga pozycja należy do spółki Stokrotka, która 12 miesięcy temu była na miejscu trzecim. Miejsce trzecie należy do Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy, które rok temu były na pozycji drugiej.
– Przepraszam że to znowu my – żartował w czwartek wiceprezes PGE Dystrybucja, Jan Frania, a już na poważnie dziękował za nagrodę: - W swoim imieniu, zarządu i ponad 10-tysięcznej załogi, bo to dzięki tym ludziom dostarczamy dobrą energię do ponad 5,5 mln odbiorców. Dodam tylko, że w ubiegłym roku zainwestowaliśmy 2,2 mld złotych - i podkreślając patriotyzm lokalny - te prace realizujemy w zasadzie tylko i wyłącznie polskimi firmami – przemawiał.
O patriotyzmie lokalnym w czwartek padało wiele słów. Zwłaszcza w kontekście pandemii, kryzysu i tego, że wiele firm musi teraz po prostu przetrwać. O ile te wielkie – jak PGE Dystrybucja czy LW Bogdanka – przetrwają, to przyszłość wielu mniejszych jest niepewna.
Dlatego w „Złotej Setce” nagrodziliśmy też średnie oraz małe i mikro firmy. Wśród średnich wygrał Stanchem, a wśród najmniejszych Jarmag.
- Uważamy, że to też nasz obowiązek, żeby doceniać tych mniejszych przedsiębiorców – mówił Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego i przytaczał: - Opisywaliśmy właściciela piekarni, który powiedział, że na szyldzie nad jego piekarnią widnieje tylko jego nazwisko, ale tak naprawdę jego wspólnikami są ci wszyscy klienci, którzy przychodzą po świeże pieczywo. Dopóki tak będzie, dopóty ta firma będzie istniała.
Przedsiębiorcy i Czytelnicy dobrze wiedzą, że nasz ranking jest podzielony na kilka kategorii. Wyróżniamy nie tylko tych najzamożniejszych, ale po prostu najlepszych. Dlatego specjalne wyróżnienie kapituła „Złotej Setki” przyznała Grupie Lublin Katarzyny i Marcina Polańskich. Zaczynali swój biznes w 2008 roku, a dziś Grupa Lublin prowadzi tak znane lokale jak Bombardino, Ostro czy Pani z wypiekami.
– Wciąż planujemy rozwój firmy. Chcemy stworzyć między innymi restaurację serwującą ciekawą kuchnię z Azji – mówili nam przed czwartkową galą.
Warto też dodać, że nagrodę w kategorii Mecenas Sportu odebrał pochodzący z Lublina Zbigniew Jakubas, od niedawna inwestor Motoru Lublin.
Ranking Główny „Złotej Setki 2019”
- PGE Dystrybucja Spółka Akcyjna
- Stokrotka sp. z.o.o.
- Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.
- Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.
- Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik S.A.
- Przedsiębiorstwo Przemysłowo Handlowe Standard sp. z.o.o
- Stachem sp z.o.o
- Mastermedia Cioczek i Wójciak sp. j.
- Perła – Browary Lubelskie S.A.
- Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek