Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

4 października 2020 r.
17:41

Zaczynali 30 lat temu od produktu, który stał się przebojem. Pol-Skone z Lublina obchodzi jubileusz

6 0 A A
Pol-Skone w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jej założycielem jest Jan Szulżyk
Pol-Skone w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jej założycielem jest Jan Szulżyk (fot. Maciej Kaczanowski)

Zaczęło się, jak w przypadku wielu dziś dużych firm, skromnie, od dwóch modeli drzwi. Po 30 latach Pol-Skone to jeden z największych producentów stolarki budowlanej w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł pochodzi z dodatku Złota Setka 2019. Pełny Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny - pobierz e-wydanie z 24 września 2020

Producent drzwi i okien z Lublina obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Na początku roku nikt nie przypuszczał, że zaplanowany scenariusz świętowania okrągłej rocznicy zmieni pandemia. Urodziny marki przypadł na trudny dla nas wszystkich czas.

Szybki początek

Był marzec 1990 roku. Jan Szulżyk, którego nazwisko w branży jest niemal tak samo rozpoznawalne jak i kierowanej przez niego firmy, podjął – jak się później okazało – brzemienną w skutkach decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej w błyskawicznie zmieniającej się gospodarczo i politycznie Polsce. Pierwszymi produktami były malowane drzwi wewnętrzne Country i Classic. Wyroby okazały się przebojem, a zainteresowanie produktami rosło, w efekcie przedsiębiorstwo rozwijało się w zawrotnym tempie.

– Nasza firma rozrastała się bardzo szybko – wspomina Anna Szulżyk-Maciąg, wiceprezes Pol-Skone. – Już w 1995 roku kupiliśmy Fabrykę Mebli w Biłgoraju, w której rozpoczęliśmy produkcję drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, a dwa lata później okien drewnianych.

Dziś katalog produktów firmy jednym z najbogatszych w branży. Dystrybucja początkowo obejmowała wyłącznie krajowych odbiorców; teraz wyroby można znaleźć w wielu krajach Europy.

Cel: Niemce i automatyzacja

Zwiększająca się liczba zamówień stanowiła impuls dla nowych inwestycji. Jedną z nich był zakup w 2001 roku zakładu produkcyjnego w Niemcach koło Lublina.

– Cała pierwsza dekada XXI wieku upłynęła nam pod znakiem rozbudowy i inwestycji w istniejących zakładach – podkreśla Jan Szulżyk, prezes i założyciel Pol-Skone. I dodaje: – W tym czasie oddaliśmy do użytku cztery hale produkcyjne: halę futryn w Biłgoraju, a w Niemcach halę obróbki drewna oraz halę produkcji drzwi i futryn. W 2014 roku powstał nowoczesny biurowiec w Lublinie, a w 2015 r. uruchomiono w pełni zautomatyzowany tartak w zakładzie w Niemcach. W 2017 roku, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Lublinie, otworzono kolejną fabrykę odpowiadającą na coraz większe zainteresowanie rynku drzwiami malowanymi.

Pol-Skone od początku istnienia słynie z malowanych wyrobów, stąd chętnie wybierają je architekci wnętrz. Rosnące koszty oraz cenowe wymogi rynku wpłynęły na podjęcie w ostatnich latach decyzji o automatyzacji procesów produkcyjnych. A to z kolei wpływa też na ekologię. I nie jest to kwestia mody, lecz odpowiedzialność firmy. Już od 10 lat firma ma certyfikat przyznawany przez kapitułę konkursu Zielona Marka w kategorii budownictwo: za innowacyjne i energooszczędne technologie w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej oraz rozwiązania przyjazne środowisku i człowiekowi.

Ekologiczne podejście przejawia się też w tworzeniu przyjaznych środowisku produktów, a także stosowanie farb wodorozcieńczalnych i lakierów, które wykorzystuje się do wykończenia okien i drzwi. Drewno używane w produkcji okien i drzwi pochodzi wyłącznie z legalnych źródeł, w których w sposób racjonalny i świadomy podchodzi się do gospodarowania drzewostanem, minimalizując negatywny wpływ na środowisko.

Jubileusz bez wielkiego świętowania

– Wspominając początki, widzę wielką pracę, jaką wykonaliśmy przez te trzy dekady. Prowadzenie tak dużego przedsiębiorstwa to odpowiedzialność za jego rozwój i pracowników. Jesteśmy dla Lubelszczyzny znaczącym pracodawcą i to nakłada na nas obowiązek rozsądnego zarządzania firmą. Pamiętam, że na początku zatrudnienie wynosiło niewiele ponad setkę, a dziś mamy blisko 1000 wysoko wykwalifikowanych pracowników – mówi Jan Szulżyk.

– Życie niesie ze sobą wiele niewiadomych i nasz jubileuszowy rok okazał się niezwykły – dodaje Anna Szulżyk-Maciąg. – Pandemia zaskoczyła cały świat, pozostawiając oprócz zdumienia lęk o przyszłość. Ten trudny okres, który teraz przechodzimy, to wyzwanie dla całej branży budowlanej. Obecna sytuacja z koronawirusem jest kolejnym testem dla wielu firm. Musimy z jeszcze większą determinacją dbać o rynek. Wprowadziliśmy wiele nowych rozwiązań dla klientów detalicznych oraz uzyskaliśmy aprobaty dla rozwiązań inwestycyjnych. Cieszy nas duże zainteresowanie drewnianą stolarką okienną, która w ostatnich latach zyskuje coraz większe grono nabywców. Martwi natomiast utrudniony kontakt z odbiorcami i dostawcami. Wierzymy, jednak że zebrane w tym czasie doświadczenia nas umocnią.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Dwóch Polaków znalazło się w finale Grand Prix Niemiec, ale żaden z nich nie sięgnął po końcowy triumf. Bartosz Zmarzlik, podobnie jak tydzień temu w Warszawie zajął drugie miejsce. Tym razem lidera Orlen Oil Motoru wyprzedził… były żużlowiec lubelskiej ekipy Mikkel Michelsen.

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem meczu z Karpatami Krosno, piłkarze Orląt Spomlek musieli pogodzić się ze spadkiem do IV ligi. Powód? Wygrana Podhala Nowy Targ z Sokołem Sieniawa. Biało-zieloni mimo wszystko starali się pokonać rywala z Podkarpacia. Prowadzili od 35 minuty jednak w dramatycznych okolicznościach przegrali 1:2.

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Tym razem skromnie wygrała drużyna Ireneusza Zarczuka. Janowianka szybko strzeliła gola w spotkaniu z Górnikiem II Łęczna, ale skończyło się „tylko” wynikiem 1:0. Tym samym gospodarze zmniejszyli straty do lidera – Lewartu Lubartów zaledwie do jednego punktu. Rywale grają jednak swój mecz w niedzielę, ze Stalą Kraśnik.

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Wieczysta Kraków w sobotę wieczorem zapewniła sobie awans do II ligi. Drużyna Sławomira Peszki pokonała Świdniczankę 1:0. Korki od szampanów w „Grodzie Kraka” wystrzeliły jednak dopiero kilka godzin później, bo swój mecz przegrała druga w tabeli Siarka Tarnobrzeg, która uległa Wisłoce Dębica 1:2.

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Łada szybko odpowiedziała na porażkę w Janowie Lubelskim. Drużyna Pawła Babiarza w sobotę koncertowo rozpoczęła mecz z Lublinianką. Między 15, a 27 minutą gospodarze zdobyli trzy gole. I chociaż po przerwie mieli sporo problemów, to wygrali 3:1.

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat
LUBLIN
galeria

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat

Z okazji 60-lecia istnienia wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechnika Lubelska przygotowała specjalny… mural. Na uroczystości rocznicowe stawili się nie tylko pracownicy i wykładowcy, ale też studenci i absolwenci z całej Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!