– Inspektorzy mają większy kontakt z osobami w sklepach i autobusach niż przy wykonywaniu swojej pracy – oburza się nasz Czytelnik w e-mailu przesłanym do redakcji. Pyta, dlaczego szczepionkę przeciwko Covid-19 dostali już pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Sprawą zajął się wojewoda.
– Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego zostali zaszczepieni przeciw Covid. Z jakiej racji, w jakiej oni są grupie? – denerwuje się Czytelnik.
Szefowa inspektoratu przyznaje, że część pracowników skorzystała ze szczepień, ale miała do tego prawo. – Inspektorzy farmaceutyczni zgodnie z prawem muszą mieć wykształcenie farmaceutyczne i prawo wykonywania zawodu. W naszym inspektoracie ze szczepień w grupie zero skorzystało 10 osób, w tym ja i mój zastępca. E-skierowania dostaliśmy automatycznie, tak jak inni farmaceuci z prawem wykonywania zawodu w Polsce – tłumaczy dr n. farm. Izabela Mahorowska-Kiciak, lubelski wojewódzki inspektor farmaceutyczny.
Podkreśla, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Większość pracowników z tej grupy otrzymała już obie dawki szczepionki. – Ponadto zgłosiliśmy się na kurs ze szczepień i w razie potrzeby możemy być wezwani do pomocy przy ich realizacji, więc również z tego powodu musimy być zaszczepieni. Pozostali pracownicy niemedyczni zostali zgłoszeni przez inspektorat do szczepień według kolejności określonej w programie szczepień – dodaje pani inspektor.
Sprawą zajął się już wojewoda lubelski. – Wojewoda zwrócił się do NFZ o wyjaśnienie sprawy rzekomych nieuprawnionych szczepień w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym – poinformowała nas wczoraj Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego.
W województwie lubelskim zaszczepiło się 122 169 osób, z czego 35 087 przyjęło obie dawki. W poniedziałek ze szczepień skorzystało 761 mieszkańców naszego województwa (z tego 223 pacjentów dostało drugą dawkę). Najwięcej szczepień wykonano do tej pory w Lublinie – pond 42 tys. (z czego w poniedziałek 489).
15 lutego wystartowała kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli szkół i przedszkoli do 65. roku życia oraz dla nauczycieli akademickich. Rejestracja potrwa do 18 lutego.
Na szczepienia mogą zapisać się nauczyciele do 65. roku życia, również ci, którzy nie zgłosili się na szczepienie w pierwszej turze, a byli do tego uprawnieni. Dotyczy to także nauczycieli akademickich oraz innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach do 65. roku życia.