Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

4 lutego 2021 r.
15:23

Z tej lodówki dzień w dzień znika 80 kg jedzenia. I bardzo dobrze

Autor: Zdjęcie autora agdy
77 1 A A
(fot. UM Hrubieszów)

Po trzech miesiącach od uruchomienia zaglądamy do społecznej lodówki. Średnio znika z niej dziennie 80 kg żywności. Nigdy nic się nie zepsuło, bo nigdy nic nie zostaje. Raz, po akcji wydawania jedzenia, zostało trochę pieczywa, ale i je ktoś w nocy zabrał .

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku listopada zeszłego roku, w sąsiedztwie Hrubieszowskiego Domu Kultury pojawiała się społeczna lodówka, do której każdy może włożyć zbędne produkty żywnościowe czy gotowe dania i każdy może z nich skorzystać.

– Zdarza się, że mieszkańcy coś przynoszą, bo ktoś na początku pandemii zrobił zapasy i widzi, że z nich nie skorzysta. Po świętach zostawiali, bo ugotowali za dużo. Znajomi pytają czy mogą przywieźć, sama czasami coś tam wkładam. Ale przede wszystkim rozdajemy z lodówki żywność, którą dostajemy ze sklepów. Ona nie jest przeterminowana, jedynie ma krótki czas przydatności. Trzeba szybko z niej skorzystać – mówi Justyna Krawczyk, zastępca kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Hrubieszowie. MOPS, wspólnie z miastem zorganizował jadłodzielnię, wykorzystując pomysł i doświadczenie wrocławskiej Fundacji Weźpomóż.

(fot. UM Hrubieszów)

Dzień w dzień do Biedronek oddalonych od Hrubieszowa o 35 km jedzie samochód, po kolejne porcje spożywczych artykułów i za każdym razem przywozi ich średnio 80 kg. Zainteresowanie pomocą jest tak duże, że ludzie od rana stoją w kolejce i czekają na wydawanie jedzenia. Zwykle jest to od 30 do nawet pół setki chętnych.

– Tłumaczymy: przyszedłeś dziś, przyjdź pojutrze. Daj szansę innym. Nie bierz dużo, zostaw jeszcze dla kogoś innego. Staramy się uczyć ludzi, żeby się dzielili, myśleli o innych. Są tacy, którzy poproszą o wędlinę, chleb i idą. Inny by chętnie zapakowali dwie siatki – dodaje Krawczyk, która jest koordynatorką całego projektu i jedną z trzech osób, które dostarczają jedzenie do społecznej lodówki. – Widać pani burmistrz uznała, że sobie poradzę i zadecydowała, że mam się tym zająć. Pewnie wzięła pod uwagę fakt, że przez wiele lat, jeszcze zanim przyszłam do pracy w MOPS, działałam w organizacjach pozarządowych przy projektach społecznych, tak zwanych miękkich.

Ostatnio zmieniły się zasady rozdzielania żywności, bo przez dwa dni w tygodniu odbierają ją siostry PCK, które mają 80 podopiecznych, którzy nie wychodzą z domów, a niektórzy w ogóle nie wstają. Stad pomysł by i oni mogli skorzystać ze społecznej lodówki.

– Planujemy, żeby społeczna lodówka działała bez względu na porę roku. Liczymy, że gdy skończy się pandemia i zacznie działać gastronomia, będziemy dostawać dania z restauracji. Teraz możemy liczyć wyłącznie na sklepy – mówi koordynatorka jadłodzielni. Pytana, czy nie ma kłopotu z utrzymaniem czystości w lodówce, pilnowaniem, żeby nie leżały w niej nieświeże rzeczy mówi, że nie, bo nigdy nic nie zostaje i nie ma szansy się zepsuć.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem (z lewej), generałem brygady rez. Wojska Polskiego, podczas konferencji prasowej

Tarcza Wschód: najpierw legislacja, potem zasieki

Poseł Michał Krawczyka z Janem Rajchelem, generałem brygady rez. Wojska Polskiego, spotkali się z dziennikarzami, aby opowiedzieć o „Tarczy Wschód” w naszym regionie. Wprawdzie szczegółów instalacji obronnych, poza rządem i premierem Tuskiem, nikt nie zna, ale warto o tym mówić.

Briefing prasowy zapowiadający XII Lubelskie Dni Seniora
galeria

Zdrowie, sport i czas wolny, czyli Lubelskie Dni Seniora

Rozmowy o zdrowiu i bezpłatne badania. Spacery i wystawy. Spotkania i koncerty. W sumie 120 wydarzeń w ciągu czterech dni – tak zapowiadają się XII Lubelskie Dni Seniora.

Ukrywał się 16 lat. Zatrzymali go lubelscy „łowcy głów”

Ukrywał się 16 lat. Zatrzymali go lubelscy „łowcy głów”

42-latek z powiatu hrubieszowskiego był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i trzema listami gończymi. Za co? Między innymi za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, która przerzucała nielegalnych emigrantów z Azji na teren UE. Do odbycia ma karę prawie 5 lat pozbawienia wolności.

Minister sportu Sławomir Nitras odwiedził sztangistkę z Białej Podlaskiej, Weronikę Zielińską-Stubińską

Sztangistka zaimponowała ministrowi sportu. Specjalnie przyjechał na jej trening

Weronika Zielińska-Stubińska ma szansę pojechać na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Jej trening podglądał minister sportu, Sławomir Nitras. Przy okazji dał władzom filii AWF pomysł na nową inwestycję.

Motocyklista miał prawie promil alkoholu

Ułan na „wuesce” wpadł w Łopienniku Dolnym

Gonił przez Łopiennik Dolny na starej, dobrej „wuesce”. Nie miał kasku, świateł, ale z alkoholem we krwi i dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów.   

Biuro do wynajęcia w Warszawie – klucz do sukcesu Twojej firmy

Biuro do wynajęcia w Warszawie – klucz do sukcesu Twojej firmy

Wybór odpowiedniego biura to jedna z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każda rozwijająca się firma. W szczególności w tak dynamicznym i prężnie rozwijającym się mieście jak Warszawa.

Woda do firmy – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Woda do firmy – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większą wagę przykłada się do zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, zapewnienie odpowiednich warunków w miejscu pracy stało się priorytetem dla wielu firm. Jednym z istotnych elementów tych warunków jest dostęp do świeżej i czystej wody.

Jak zoptymalizować proces transportu morskiego w kontenerach?

Jak zoptymalizować proces transportu morskiego w kontenerach?

Międzynarodowy transport morski w kontenerach stanowi ogromną część branży przewozu ładunków. Dostawy drogą morską są korzystne cenowo, ale wymagają stosunkowo dużo czasu. W procesie planowania takiego przedsięwzięcia niezwykle ważna jest zatem optymalizacja różnych procesów logistycznych na poszczególnych etapach łańcucha dostaw. W tym artykule przyjrzymy się sposobom na skuteczną optymalizację transportu morskiego w kontenerach.

Promile i zakaz prowadzenia, czyli przepis na odsiadkę

Promile i zakaz prowadzenia, czyli przepis na odsiadkę

Pijany 54-latek wsiadł za kółko mimo aktywnego sądowego zakazu prowadzenia. Zatrzymał go świadek, którego zaniepokoił samochód jadący „wężykiem”.

Bogdanka zapchana węglem, ale z przychylnością polityków

Bogdanka zapchana węglem, ale z przychylnością polityków

Bogdanka jest zakorkowana węglem. Kopalniane hałdy pękają w szwach, a w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim zebrał się Lubelski Zespół Parlamentarny. Tematem spotkania była sytuacja w branży górniczej, z akcentem na lubelską kopalnię. Posłanka Marta Wcisło odpowiedziała na pytanie naszego czytelnika.

Lubelskie Team Sport. Kto i za co dostał nagrody?
Zdjęcia/Wideo
galeria

Lubelskie Team Sport. Kto i za co dostał nagrody?

Jest ich 33. To młodzi zawodnicy i zawodniczki nadzieje lubelskiego sportu, medaliści mistrzostw Polski. We wtorek zostali uhonorowani przez marszałka województwa lubelskiego nagrodami pieniężnymi.

Hubert Sidoruk - brązowy medalista międzynarodowych mistrzostw Polski U 20

Brązowy medal Huberta Sidoruka na mistrzostwach Polski U20

Hubert Sidoruk z Cementu-Gryfa Chełm stanął na podium podczas międzynarodowych mistrzostw Polski U 20 w stylu klasycznym.

Nacieszył się prawem jazdy tylko kilka dni

Nacieszył się prawem jazdy tylko kilka dni

18- letni kierowca zaledwie kilka dni temu zdał egzamin na prawo jazdy. Chciał spróbować szybkiej jazdy, ale zaraz słono tego pożałował.

Budowa drugiej jezdni obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

220 kilometrów dróg stoi w kolejce do budowy

Sieć dróg krajowych, zarządzanych przez lubelski oddział GDDKiA, liczy nieco ponad 1 tys. km, z czego 230 km to drogi ekspresowe. W kolejnych latach sieć urośnie do ponad 500 km, bp na etapie prac przygotowawczych w sumie jest ok. 220 km nowych odcinków.

Julian Kot w ostatnich tygodniach prezentuje bardzo wysoką formę

Kolarze Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w wyścigu Tour of Estonia

Wyścig w Estonii składał się z dwóch etapów, a na starcie stanęło kilka naprawdę mocnych ekip. W tym gronie wystarczy wymienić chociażby Uno-X Mobility czy Team Novo Nordisk. Nie zabrakło również drużyn z Polski na czele z Mazowsze Serce Polski, obecnie chyba najmocniejszą drużyną krajowego peletonu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium