Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 marca 2020 r.
13:09

2 mln złotych na walkę z koronawirusem. Marszałek: Jeśli będzie taka potrzeba jesteśmy w stanie przeznaczać kolejne kwoty

Szpital wojewódzki, który bierze aktywny i znaczący udział w walce z koronawirusem to m.in. Szpital Jana Bożego, w którym jest oddział zakaźny dla dzieci
Szpital wojewódzki, który bierze aktywny i znaczący udział w walce z koronawirusem to m.in. Szpital Jana Bożego, w którym jest oddział zakaźny dla dzieci (fot. Piotr Michalski)

Zarząd województwa przeznaczył dzisiaj już kolejny milion złotych na walkę z koronawirusem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tydzień temu przeznaczyliśmy milion złotych na doposażenie w respiratory, teraz na zaopatrzenie w ochronę osobistą personelu oraz dodatkowe środki i wyroby medyczne – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie przeznaczać kolejne kwoty, które będą zabezpieczać bezpieczeństwo białego personelu, który walczy z koronawirusem. To oni walczą na pierwszej linii frontu.

Do dyspozycji są cztery rejony operacyjne państwowego ratownictwa medycznego – Lublin, Biała Podlaska, Chełm i Zamość. – W chwili obecnej oprócz zadań ustawowych te zespoły wykonują zadania dedykowane dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub zakażonych – powiedział Piotr Matej, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. – To dwa zespoły ratownictwa medycznego w Lublinie, dwa w Zamościu oraz po jednym w Białej Podlaskiej i Chełmie.

Ratownicy i łóżka

Niezależnie od tego, w każdym zespole ratownictwa medycznego powstały zespoły, które pobierają lub transportują próbki do badań pobrane od pacjentów objętych kwarantanną. – Do chwili obecnej Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie wykonało ponad 221 takich wyjazdów – po próbki i po pacjentów. Stacje w Chełmie - 35, Białej Podlaskiej - 17 i Zamościu – 18 – wyliczył dyr. Matej.

Szpitale wojewódzkie, które biorą aktywny i znaczący udział w walce z koronawirusem to Szpital Jana Bożego, w którym jest oddział zakaźny dla dzieci oraz szpitale z oddziałami zakaźnymi dla dorosłych - w Chełmie i Białej Podlaskiej.

– Dysponujemy ponad 70 miejscami w tych jednostkach, zajętych jest w tej chwili połowa. Mamy możliwość rozwinięcia bazy o dodatkowe 20 łóżek dla małych pacjentów i w razie potrzeby o kolejne 30 dla dorosłych w szpitalu Jana Bożego oraz o 50 łóżek w szpitalu Chełmie – powiedział Matej.

Szpitale marszałkowskie mają też 2720 tzw. łóżek ostrych. – To łóżka, które w każdej chwili mogą wesprzeć szpitale, które w dalszej kolejności byłyby ewentualnie przekształcane w jednoimienne szpitale zakaźne, takie jak szpital w Puławach – tłumaczył Matej. – Odciążając ten szpital przejmujemy to obciążenie w dużej mierze w szpitalu przy al. Kraśnickiej.

Na razie SOR przy al. Kraśnickiej nie zauważa nadmiernego napływu pacjentów, ale na wszelki wypadek zostały tam przygotowane dodatkowe zespoły personelu pielęgniarskiego i lekarskiego.

Sprzęt

Szpitale marszałkowskie mają 159 respiratorów dla dorosłych, 20 neonatologicznych i 73 transportowe. – Dokonujemy zakupów kolejnych 10 dla naszych jednostek. Niezależnie od tego dyrektorzy złożyli zapotrzebowanie u wojewody na zakupy sprzętu medycznego i środków ochrony. Pierwsze umowy zostały już podpisane – powiedział dyr. Matej. – Na razie szpitale nie wykazują dodatkowego zapotrzebowania na leki i wyroby medyczne.

Szpitalny Oddział Ratunkowy przy al. Kraśnickiej jest dysponentem środków ochrony dla całego szpitala. Zabezpiecza swój personel, a także innych oddziałów w przypadku pojawienia się pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Teraz pacjenci mogą trafiać tam trafić tylko przez SOR, bo przyjęcia planowe zostały wstrzymane.

Szpital podjął też decyzję, że cześć personelu pielęgniarskiego i lekarskiego będzie przebywała na urlopach ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu razie np. kwarantanny innych pracowników będzie można ich „uruchomić”, bo przebywają w bezpiecznych warunkach w domu.

Na ile wystarczy środków ochrony dla personelu?

– W zależności od liczby przyjmowanych pacjentów, uzupełnienia są realizowane na bieżąco z Agencji Rezerw Materiałowych i w ramach inicjatyw własnych szpitala. Codziennie do godz. 9 mamy raport o stanie ochrony osobistej oraz personelu podlegającemu kwarantannie lub innej absencji chorobowej. Na razie zagrożenia w tej kwestii nie widzimy – powiedział dyr. Matej. – Jest też możliwość uzyskania dodatkowych środków ochrony osobistej od wytwórców, którzy deklarują pomoc przy szyciu kombinezonów i maseczek, takich, które są akceptowane przez wojewodę i jego zespół zarządzania kryzysowego oraz wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium