Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

27 października 2021 r.
14:24

Apel przed odwiedzinami grobów: "Modlitwa i pamięć znaczą dużo więcej niż dziesiątki zapalonych zniczy"

Autor: Zdjęcie autora agdy
88 0 A A
(fot. UM Biłgoraj)

Burmistrz Biłgoraja ponawia apel o mniejszą liczbę zniczy i sztucznych kwiatów na grobach. Przy tutejszym komunalnym cmentarzu i w Zamościu można zostawić niepotrzebny znicz, by ktoś go powtórnie wykorzystał. – Oddzielajcie przynajmniej bio od plastiku – apelują specjaliści od gospodarki odpadami. Co roku z nekropolii wywożą tony śmieci. Szacuje się, że Polacy w okolicy 1 listopada kupują około 300 milionów zniczy!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie zalewajmy naszych cmentarzy sztucznymi kwiatami! Nie dekorujmy grobów bliskich setkami zniczy! Nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła, których później nie da się poddać recyklingowi. Modlitwa i pamięć znaczą dużo więcej niż dziesiątki zapalonych zniczy i grób udekorowany sztucznymi kwiatami – apeluje ponownie Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja, który już w 2019 roku starał się nakłonić mieszkańców by zmienili swoje zwyczaje.

Miasto przy cmentarzach komunalnych ustawiło regały na zużyte znicze do ponownego wykorzystania, wcześniej wszystkie lądowały na śmietniku. Urzędnicy przytaczają wyliczenia „Portalu komunalnego”, który podaje, że Polacy kupują co roku ok. 300 mln zniczy.

– Zaapelowaliśmy do zarządców zamojskich cmentarzy i instytucji opiekujących się miejscami pamięci, żeby zwrócili większą uwagę na sortowanie śmieci. Takim minimum jest oddzielenie bio – liści, ciętych kwiatów, gałęzi od plastiku. Żeby pilnowali przynajmniej tego. Największym problemem są ozdoby ze sztucznych kwiatów, mają dużą objętość i niektóre są obciążone cementem. Gdy coś takiego trafia do zakładu zagospodarowania odpadów w Dębowcu potrafi nawet zepsuć noże w urządzeniach do rozdrabiania – tłumaczy Małgorzata Bzówka, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu.

PGK zarządza cmentarzem komunalnym i świadczy usługi komunalne w tym odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

– Tak z punktu widzenia dbania o naszą planetę, na grobach powinny być naturalne kwiaty i znicze w ceramicznych pojemnikach. Ale to oczywiście indywidualna sprawa. Jeśli chodzi o znicze, ich szkło niestety nie jest traktowane jak opakowania szklane. Nie trafiają do recyklingu z uwagi na plastikowe czy metalowe elementy i zanieczyszczenie parafiną. Rozwiązaniem jest używanie ich jak najdłużej. Na naszym cmentarzu komunalnym są regały, gdzie można odstawić niepotrzebne znicze, by ktoś innych z nich skorzystał wymieniając tylko wkład. To działa, wymiana trwa. Nasi pracownicy jedynie pilnują tam porządku – dodaje prezes.

Znicze i wieńce, które najlepiej się sprzedają

– Jest jeszcze grono klientów, którzy wybierają tradycyjne, odkryte znicze w ceramicznej obudowie. Ale to kilka procent w skali produkcji, choć i takie od 30 lat mamy w ofercie. Zapotrzebowanie na rynku jest głównie na szklane znicze z wymienianym wkładem. One służą znacznie dłużej, czasami nawet rok i rzadziej trafiają na śmietnik. W ogóle, z tego co obserwuję na cmentarzach, to najwięcej odpadów generują sztuczne wiązanki i wieńce a nie znicze. Znicz to szkło i trochę plastiku – mówi Paweł Kurek, dyrektor ds. sprzedaży w firmie „LUKS” z Ryk, która od początku lat 80. ubiegłego wieku zajmuje się produkcją zniczy. – Klosze zamawiamy w hutach, u jednego producenta plastikowe podstawki i kapturki, u kolejnego plastikowe pojemniki, które wypełniamy parafiną.

Jak oceniają producenci, 50 procent powodzenia w tym biznesie w czasie nadchodzących świąt zależy od pogody. Nawet gdy jest zimno ale słonecznie więcej osób wybiera się na cmentarze, kupując znicze. Ruch już trwa, bo wiele osób już zrobiło na grobach porządki.

Zupełnie inaczej na to patrzą hurtownie i producenci wiązanek. Oni szacują, że obciążone cementem kompozycje, to zaledwie część cmentarnych odpadów i to niewielka. Poza tym nie są nowością. „Weszły” na rynek kilkadziesiąt lat temu razem z rosnąca popularnością sztucznych kwiatów. Te są lżejsze niż żywe i wymagają obciążenia.

– Na grobie stoi jedna kompozycja albo leży wieniec i to nie zawsze, a zniczy ile 10? 15? To ile to jest, 3, 5 kg szkła? – ocenia jeden z lubelskich hurtowników handlujący sztucznymi kwiatami.

– Wydaje mi się, że tego wszystkiego na grobach jest mniej, może ludzie oszczędzają? – zastanawia się pan Grzegorz, który oferuje usługi sprzątania grobów na nekropoliach gminy Łabunie i w okolicznych. – Śmieci jest dużo, nawet widziałem stare opony rowerowe w kontenerze cmentarnym, pewnie jakiś nieboszczyk sobie wymieniał. O pampersach nie wspomnę. Świeże kwiaty i wieńce są po pogrzebach, reszta – wyłącznie sztuczne. Nie widziałem na żadnym z cmentarzy gdzie byłem, żeby ktoś upominał wyrzucających ale można wrzucać do różnych pojemników. Ja oddzielam plastik, nawet zdejmuję plastikowe wstążki z kwiatów. Ze sztucznych bukietów usuwam cement i zabieram. Akurat tak się składa, że podnoszę poziom działki i gruz mi się przydaje – dodaje mężczyzna, który liczył na więcej zleceń niż dostaje.

Sprzątający groby powinni stosować się do wskazówek zarządców i pozbywać się śmieci zgodnie z informacjami na pojemnikach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium