Unieważniony został przetarg na niezbędną przebudowę systemu wentylacyjnego w ośrodku Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Dla ośrodka to poważny problem, bo bez zapewnienia lepszego przepływu powietrza, cenne urządzenia będą niszczały.
– Działanie obecnej wentylacji nie wpływa dobrze na funkcjonowanie całego obiektu – przyznaje Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, spółki zarządzającej obiektami przy Al. Zygmuntowskich.
W największym w Lublinie kompleksie pływackim, działającym od niespełna czterech lat, zbyt słaby jest przepływ powietrza. Z tego powodu często dochodzi tu do poważnych awarii kosztownych urządzeń. Wykonawca Aqua Lublin nie chciał już dłużej zajmować się gwarancyjnym usuwaniem usterek, za które nie odpowiada, bo zbudował obiekt zgodnie z projektem.
Problematyczny okazał się również wybór firmy, która podejmie się „ratunkowej” przebudowy systemu wentylacyjnego. W piątek unieważniono już drugi przetarg na wykonanie takich prac. Za pierwszym razem do MOSiR-u nie zgłosiła się żadna firma zainteresowana zleceniem. Za drugim razem był jeden chętny, ale jego oferta była zbyt droga dla zarządcy Aqua Lublin.
MOSiR liczył, że na niezbędne prace wyda niewiele więcej niż 1,2 mln zł. Mocno się przeliczył, bo jedyna oferta, złożona przez lubelską spółkę Wamaco, opiewa na niemal 2,5 mln zł. – Wiemy, że sprawa wentylacji jest poważna, ale różnica w cenie jest bardzo duża – mówi Bednarczyk. Ze względu na przekroczenie kosztorysu MOSiR unieważnił przetarg i będzie musiał od nowa szukać kogoś, kto weźmie zlecenie.
Plan naprawczy przewiduje m.in. wykonanie nowego układu wentylacyjnego w pomieszczeniach technicznych pod dużą i małą częścią rekreacyjną. Konieczne będzie też stworzenie nowego układu wspomagającego wentylację hali basenowej z kulą oraz montaż nowej instalacji w pomieszczeniu z basenem treningowym z przeciwprądem. Pomieszczenie ma być szczelnie wydzielone z istniejącej hali basenowej. Trzeba też wymienić niektóre centrale wentylacyjne, przebudować część instalacji (nawet wentylację szybu windy) i zamontować nowe kurtyny powietrzne przy przejściach do basenów zewnętrznych.
Wiadomo już, że przebudowa będzie wymagała przynajmniej częściowego zamykania obiektu.