Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

10 marca 2003 r.
15:58
Edytuj ten wpis

Tam gaśnie słońce...

Każde kaszlnięcie, dolegliwość brzucha wzbudza drżenie serca. Każda nieuleczalna choroba rodzi cierpienie, rozpacz, bezsilność, które na zawsze zadomawiają się w sercu. Co zrobić, gdy leczenie staje się bólem... Gdy jesteś bezsilny wobec śmierci niewinnego dziecka...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Współpracuj z hospicjum

Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia działa na terenie województwa lubelskiego. Bezpłatną opieką otacza młodzież oraz dzieci z chorobami postępującymi oraz nieuleczalnymi. Krzyś, Michał i Adaś cierpią na dystrofię (zanik) mięśni. Marcin i Ola dotknięci są dziecięcym porażeniem mózgowym. Julia choruje na genetycznie uwarunkowany zespół wad wrodzonych. Krystian od urodzenia walczy z okresowymi bezdechami. To zaledwie kilkoro z trzydzieściorga dzielnych, uśmiechniętych skrzatów. Niestety, większość z nich nie jest zdolna do samodzielnego poruszania się. Od początku działalności ośrodka odeszło dwadzieścioro troje dzieci. Obecnie pomaga rodzinom w żałobie...

Wyjątkowy szpital

Kierowanie tak specyficznym zakładem opieki zdrowotnej, jakim jest hospicjum to niebywale trudne zadanie z uwagi na specyfikę placówki. - Zakład jest inny niż pozostałe ośrodki ochrony zdrowia. Nie ma charakteru stacjonarnego; wychodzi z opieką do domów chorych dzieci. Przez to zakres obowiązków jest zdecydowanie szerszy - pomaga nie tylko medycznie, ale i socjalnie. Mimo, że podpisano kontrakt z regionalną i branżową kasą chorych, finansów wciąż brakuje. Dlatego tak bardzo walczymy o pozyskanie sponsorów- mówi dr Krzysztof Poznański, kierownik Niepublicznego ZOZ Lubelskie Hospicjum dla Dzieci. - Instytucja sprawuje opiekę paliatywną, czyli dogląda chorych i podaje im środki przeciwbólowe. Zajmuje się dziećmi, które trafiają tu ze szpitali zbyt późno; czasami kilka dni przed śmiercią- dodaje z żalem. - Dlatego o leczeniu nie możemy mówić. Naszym zadaniem jest być przy rodzinie oraz cierpiącym.

\"Kiedy Ciebie już nie ma, synku...”

Ośrodek służy wszechstronnym wsparciem w ostatnich chwilach życia, a także później- w podwójnie trudnym okresie żałoby. Podwójnie trudnym, bo rodzina, która odczuwa ból po stracie dziecka, nie ma możliwości porozmawiania o nim; środowisko, w którym żyje jest hermetycznie zamknięte. Dlatego też funkcjonują grupy wsparcia. Ich spotkania odbywają się raz w tygodniu. Częstą formą pomocy są indywidualne sesje praktykowane przez psychologa, duszpasterza i pedagoga.

Filozofia opieki paliatywnej

Promuje szkolenia zespołów, działalność wydawniczą, rozpowszechnianie materiałów i literatury. W skład personelu wchodzą wykwalifikowane pielęgniarki, lekarze. Ponadto dla stowarzyszenia pracują osoby obsługujące siedzibę, dzielnie wykonujące "papierkową (i nie tylko) robotę” - kierownik biura, księgowa i pracownik socjalny.
Hospicjum dysponuje specjalistycznym sprzętem umożliwiającym opiekę nad chorym dzieckiem. Są to między innymi: koncentratory tlenu, ssaki, pompy infuzyjne, inhalatory, materace przeciwodleżynowe.

\"My nigdy nie mówimy już nic nie można zrobić... Przecież życie trwa nadal! Zawsze można coś zrobić...”

Ośrodek nie zdziałałby tak wiele bez pomocy wolontariuszy. Część z nich jest bezpośrednio zaangażowana w opiekę nad dziećmi. Organizując im wolny czas, starają się urzeczywistnić marzenia, podnieść jakość ostatnich chwil życia. Dla tych osób, które wyrażaj chęć pracy, stowarzyszenie oferuje program przygotowania merytorycznego i metodycznego pod postacią dwumiesięcznego kursu (dwanaście wykładów prowadzonych przez specjalistów medycyny, psychologii, pedagogiki, socjologii, filozofii, teologii). Pozostała cześć włącza się w prace biurowe, organizację koncertów charytatywnych, redagowanie gazetki hospicyjnej, pozyskiwanie funduszy i darów rzeczowych. Hospicjum ciągle potrzebuje wolontariuszy. - Działamy wśród tych, którzy w najbliższej przyszłości staną twarzą w twarz z trudnymi do wyobrażenia chwilami - mówi o. Filip Buczyński, prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. - Opieką otaczamy zarówno dzieci żegnające się z najbliższymi, jak i ich rodzinę, która musi przygotować chorych na tajemnicę przejścia na druga stronę. Sama musi pogodzić się z takim biegiem spraw. To wymaga pomocy. Dlatego liczymy, że Państwo będą nas w tych wysiłkach wspierać - dodaje.

Michał boi się dzielnie

Współpraca Agaty z Lubelskim Hospicjum zaczęła się pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Wtedy po raz pierwszy była na spotkaniu wolontariuszy. - Jak dowiedziałam się o zrzeszeniu? Pewnego dnia zadzwoniłam na informację i poprosiłam o numer telefonu. Na początku pomagałam w biurze. W lipcu pielęgniarka Asia zapytała mnie, czy nie zechciałabym opiekować się dzieckiem. Zgodziłam się. Do Piask (tam mieszka Michałek), jechałam pewna obaw. Ciągle zadawałam sobie pytanie, czy dam radę trwać z chłopcem w jego chorobie. Powitał mnie uśmiechnięty brzdąc siedzący na wózku inwalidzkim. Od razu chwycił za rękę i zapytał, czy nie pójdziemy na spacer.
Opiekuję się nim od dwudziestego lipca. Odwiedzam go dwa, trzy razy w tygodniu. Michał jest bardzo pogodny, życzliwy. Ma mnóstwo pomysłów. Razem rysujemy, układamy puzzle, a jeśli pogoda pozwala, wychodzimy szaleć na łąki. On na razie nie chce mówić o swojej chorobie. Wiem, że bardzo się boi, ale wszystkie dolegliwości znosi dzielnie. Lubi zwierzęta - ma psa i winkę morską. Jego największym marzeniem jest wybudować kiedyś duży dom i skonstruować robota, który będzie jego nogami.
W hospicjum odnalazłam sens swojego życia, a raczej to, co jest w nim najważniejsze.

Jeśli możesz - pomóż!!!

"... I Ty możesz pomóc. Dzięki Twemu wsparciu możemy zmniejszyć ból i ukoić cierpienie. Dzięki Tobie chorzy umierający na nieuleczalną chorobę mogą godnie przeżyć swe ostatnie chwile życia. Możesz być pokrzepicielem serc tych, którzy przejdą przez najtrudniejsze chwile po odejściu dziecka. Nawet najmniejszy dar płynący z Twego serca pozwoli zrealizować cel - złagodzić okrucieństwo nieubłaganej śmierci...”
Dyżur w organizacji trwa 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Opieka prowadzona przez hospicjum jest bezpłatna. Działalność jest częściowo finansowana z budżetu miasta Lublina, z darowizn osób prywatnych, firm i instytucji.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium