Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

14 kwietnia 2004 r.
20:29
Edytuj ten wpis

Wyleczą prawie za darmo

Uwaga wyjeżdżający za granicę! Po 1 maja już nie musimy kupować ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Trzeba być jednak ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia. Przed wyjazdem wystarczy wziąć z NFZ odpowiedni formularz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Niestety, na bezpłatną pomoc będzie można liczyć tylko w nagłych przypadkach - zaznacza jednak Czesław Parol, dyrektor chełmskiej delegatury lubelskiego oddziału NFZ. - Na wysokospecjalistyczne leczenie nadal będzie potrzebna zgoda Ministerstwa Zdrowia lub NFZ.
Nagłe przypadki to np. wypadek, złamanie ręki, ból zęba czy kolka nerkowa. Darmowa opieka udzielona zostanie także kobiecie w ciąży, gdy w czasie pobytu za granicą nastąpi przedwczesny poród.

Formularz zamiast polisy

W Polsce idąc do lekarza musimy przedstawić książeczkę ubezpieczeniową albo odcinek renty, lub emerytury. W krajach unii taką rolę pełnić będą specjalne formularze, które pozwolą nam skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Wystawiane będą na wniosek zainteresowanego. Aby je dostać, trzeba zwrócić się do oddziału lub delegatury NFZ, w miejscu swojego zamieszkania, po specjalny wniosek (przy wyjazdach w celach turystycznych jest to formularz E-111; przy wyjazdach dłuższych, np. na studia, E-128). Wnioski wydawane będą już od 20 kwietnia. Można je również ściągnąć i wydrukować z internetowej strony NFZ: www.nfz.gov.pl/ue.
Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu tożsamości oraz dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia (odcinek renty lub emerytury, aktualną książeczkę ubezpieczeniową, zaświadczenie z ZUS lub KRUS). Gotowe formularze będą do odebrania po około siedmiu dniach. Ważne będą przez miesiąc. Jeżeli więc ktoś planuje dłuższy wypoczynek za granicą, będzie musiał zwrócić się do NFZ o wydanie kolejnego formularza. Można to będzie zrobić np. faksem. Najlepiej przed wyjazdem, przy odbieraniu formularza, umówić się na kontakt. Takie niedogodności wynikają z faktu, że ubezpieczenie w polskim prawie zależne jest od opłacania składek co miesiąc.
Wyjeżdżający nie musi się obawiać, że bez odpowiedniego formularza nie uzyska pomocy medycznej. Jednak w takiej sytuacji będziemy musieli zapłacić za usługę i ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów po powrocie do kraju.

Potwierdzenie ubezpieczenia

W niektórych krajach unii, m.in. Danii, Holandii, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii i Szwecji, zaświadczenie uprawniające do otrzymania świadczeń zdrowotnych wystarczy pokazać lekarzowi lub pracownikowi szpitala. W Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii, Liechtensteinie, Niemczech, Luksemburgu, Portugalii i Włoszech, trzeba będzie zarejestrować się w tamtejszej instytucji ubezpieczenia zdrowotnego, która wyda własne zaświadczenie o prawie do bezpłatnej pomocy medycznej. Zaniechanie tego obowiązku spowoduje, że trzeba będzie za leczenie zapłacić.

Nie wszystko za darmo

W niektórych krajach wspólnoty za leczenie trzeba będzie częściowo zapłacić. Np. w Austrii od ubezpieczonego pobierana jest opłata w wysokości 7,70 euro (1 euro około 4,7 zł) za każdy dzień pobytu w szpitalu. Członkowie jego rodziny płacą 10-15 euro. Płaci się też za leki: 4,25 euro za każda pozycję na recepcie. W Hiszpanii za przepisane leki należy zapłacić do 40 proc. wartości. Leczenie stomatologiczne nie podlega refundacji. W Grecji np. trzeba się liczyć z koniecznością opłacenia części kosztów badań dodatkowych, np. prześwietlenia rtg. W Portugalii pomoc lekarska kosztuje od 1,5 do 5 euro.

Fundusz czeka na pytania

W najbliższą sobotę, 17 kwietnia w godz. 11-15, w oddziale NFZ w Lublinie (ul. Szkolna 16, tel. 531-06-26; 531-94-88) oraz jego delegaturach terenowych w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 12 c, tel. 344-93-00), Chełmie (ul. Ceramiczna 1, tel. 562-22-04) i Zamościu (ul. Partyzantów 3, tel. 677-64-10) będą pełnione dyżury telefoniczne. Pracownicy NFZ będą odpowiadać na pytania ubezpieczonych zainteresowanych informacjami o leczeniu w nowych warunkach zarówno w kraju jak i za granicą. Będzie można również przyjść i porozmawiać osobiście.

Za co zapłacisz

Francja
Pomoc lekarska – z własnej kieszeni pokrywamy 30 proc. kosztów – zwracane jest około 70 proc. zryczałtowanych honorariów lekarzy i stomatologów.
Pomoc stacjonarna – 20 proc. lub 10,67 euro/dzień.
Hospitalizacja – jeżeli leczenie odbywało się w zatwierdzonym szpitalu, oddział NFZ wypłaci co najmniej 75 proc. kosztów bezpośrednio szpitalowi. Różnicę musi pokryć pacjent, któremu zostanie również naliczona stała opłata za każdą dobę pobytu w szpitalu.
Leki – 65 proc. za leki z niebieską etykietą, 35 proc. za leki z białą etykietą i tyle samo za leki bez etykiety. Koszty lekarstw opatrzonych nalepkami (vignette)
z symbolem trójkąta nie podlegają zwrotowi.
Testy laboratoryjne – 40 proc.

Niemcy
Za pierwsze 14 dni pobytu w szpitalu naliczona jest stała opłata dobowa, która nie podlega zwrotowi. Z opłaty tej zwolnieni są pacjenci poniżej 18 roku życia.
W aptekach pobierana jest opłata w wysokości uzależnionej od liczby zapisanych lekarstw. Koszty te nie podlegają zwrotowi.
W przypadku „drobnych” lekarstw i środków, takich jak środki przeciwbólowe czy przeciwkaszlowe, płacimy 100 proc.

Wielka Brytania
Pomoc stomatologiczna – 80 proc., maksymalnie 348 funtów.
Protetyka stomatologiczna – 4,76 funta (wyjątek stanowią kobiety ciężarne, dzieci do 16 lat, studenci do 18 lat).
Leki – 5,90 funta za lek.
Wyjątki: osoby powyżej 60 lat, dzieci
do 18 lat, kobiety ciężarne, osoby zażywające niektóre leki przewlekle
i posiadające specjalne zwolnienie .

Włochy
Za przepisane lekarstwa należy zapłacić opłatę zryczałtowaną nie podlegającą refundacji. Jeśli na rachunku z apteki znajduje się słowo ticket, oznacza, że należy zapłacić 100 proc. ceny.
Pomoc lekarska – do 36,15 euro.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

zdjęcie ilustracyjne

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum miasta zaatakował je pies

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum Parczewa zaatakował je pies. Sprawą zajęła się policja.

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Dobry występ Wiktora Przyjemskiego w turnieju eliminacyjnym Indywidualnych mistrzostw Polski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zajął drugie miejsce ustępując jedynie Oskarowi Fajrerowi  

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze. Taką produkcję w zakładach Ursusa w Lublinie i Dobrym Mieście zapowiada nowy właściciel, Oleg Krot, ukraiński biznesman. Poszukuje też nowych pracowników.

Przygotuj się na Pierwszy Masaż Tajski – Komfort, Relaks i Nowa Energia

Przygotuj się na Pierwszy Masaż Tajski – Komfort, Relaks i Nowa Energia

Pierwsza wizyta na tajskim masażu może być początkiem zupełnie nowego etapu w trosce o swoje ciało, umysł i ogólne samopoczucie. Ten wyjątkowy rytuał, mający korzenie w starożytnej medycynie tajskiej, łączy w sobie elementy akupresury, rozciągania oraz technik pasywnej jogi. W przeciwieństwie do klasycznego masażu, który koncentruje się głównie na mięśniach, masaż tajski pracuje z całym ciałem – jego strukturą, energią i oddechem.

Używane maszyny budowlane – opłacalna inwestycja i nowoczesne podejście z TrakBud24

Używane maszyny budowlane – opłacalna inwestycja i nowoczesne podejście z TrakBud24

W dynamicznie rozwijającej się branży budowlanej każda decyzja inwestycyjna może mieć ogromne znaczenie dla rentowności firmy. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór odpowiedniego sprzętu — nowego czy używanego. W 2025 roku coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup używanych maszyn budowlanych, dostrzegając w tym realną szansę na zoptymalizowanie kosztów przy zachowaniu wysokiej jakości i niezawodności sprzętu.

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski walczyli m.in. w słonecznej Turcji

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski walczyli na szosach całej Europy

Jedna część zespołu rywalizowała w Turcji, w wyścigu Tour of Mersin.

MegaSzafy od Meblik- idealne rozwiązanie do Twojego wnętrza

MegaSzafy od Meblik- idealne rozwiązanie do Twojego wnętrza

Meblik to renomowana polska marka specjalizująca się w produkcji mebli dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od lat dostarcza klientom produkty łączące funkcjonalność z nowoczesnym designem, zdobywając zaufanie na rynku meblarskim. W ofercie Meblik znajdują się różnorodne kolekcje mebli, które odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Będzie gdzie pokopać. W Lublinie zbudują dwa nowe orliki

Będzie gdzie pokopać. W Lublinie zbudują dwa nowe orliki

W Lublinie mają powstać dwa nowe orliki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem uczniowie skorzystają z nich od września 2026 roku. Planowany koszt? Ponad 6,7 mln zł.

Poseł Bojarski o Bogdance, transformacji i szpitalach na Lubelszczyźnie
DZIEŃ WSCHODZI
film

Poseł Bojarski o Bogdance, transformacji i szpitalach na Lubelszczyźnie

Poseł Krzysztof Bojarski odpiera zarzuty związkowców i przedstawia swoje stanowisko w sprawie przyszłości kopalni Bogdanka. Zwraca uwagę na zaniedbania z poprzednich lat, wyzwania związane z transformacją energetyczną oraz działania mające zabezpieczyć rozwój regionu łęczyńskiego. Porusza także kwestie związane z kondycją lokalnych szpitali i finansowaniem ochrony zdrowia.

Przemysław Krych

Znany biznesmen szantażowany przez służby? Jest śledztwo lubelskiej prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez CBA i Prokuraturę Regionalną w Katowicach. Sprawa dotyczy biznesmena Przemysława Krycha, który twierdzi, że został zatrzymany za odmowę zapłaty łapówki.

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium