Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

14 kwietnia 2004 r.
20:29
Edytuj ten wpis

Wyleczą prawie za darmo

Uwaga wyjeżdżający za granicę! Po 1 maja już nie musimy kupować ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Trzeba być jednak ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia. Przed wyjazdem wystarczy wziąć z NFZ odpowiedni formularz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Niestety, na bezpłatną pomoc będzie można liczyć tylko w nagłych przypadkach - zaznacza jednak Czesław Parol, dyrektor chełmskiej delegatury lubelskiego oddziału NFZ. - Na wysokospecjalistyczne leczenie nadal będzie potrzebna zgoda Ministerstwa Zdrowia lub NFZ.
Nagłe przypadki to np. wypadek, złamanie ręki, ból zęba czy kolka nerkowa. Darmowa opieka udzielona zostanie także kobiecie w ciąży, gdy w czasie pobytu za granicą nastąpi przedwczesny poród.

Formularz zamiast polisy

W Polsce idąc do lekarza musimy przedstawić książeczkę ubezpieczeniową albo odcinek renty, lub emerytury. W krajach unii taką rolę pełnić będą specjalne formularze, które pozwolą nam skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Wystawiane będą na wniosek zainteresowanego. Aby je dostać, trzeba zwrócić się do oddziału lub delegatury NFZ, w miejscu swojego zamieszkania, po specjalny wniosek (przy wyjazdach w celach turystycznych jest to formularz E-111; przy wyjazdach dłuższych, np. na studia, E-128). Wnioski wydawane będą już od 20 kwietnia. Można je również ściągnąć i wydrukować z internetowej strony NFZ: www.nfz.gov.pl/ue.
Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu tożsamości oraz dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia (odcinek renty lub emerytury, aktualną książeczkę ubezpieczeniową, zaświadczenie z ZUS lub KRUS). Gotowe formularze będą do odebrania po około siedmiu dniach. Ważne będą przez miesiąc. Jeżeli więc ktoś planuje dłuższy wypoczynek za granicą, będzie musiał zwrócić się do NFZ o wydanie kolejnego formularza. Można to będzie zrobić np. faksem. Najlepiej przed wyjazdem, przy odbieraniu formularza, umówić się na kontakt. Takie niedogodności wynikają z faktu, że ubezpieczenie w polskim prawie zależne jest od opłacania składek co miesiąc.
Wyjeżdżający nie musi się obawiać, że bez odpowiedniego formularza nie uzyska pomocy medycznej. Jednak w takiej sytuacji będziemy musieli zapłacić za usługę i ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów po powrocie do kraju.

Potwierdzenie ubezpieczenia

W niektórych krajach unii, m.in. Danii, Holandii, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii i Szwecji, zaświadczenie uprawniające do otrzymania świadczeń zdrowotnych wystarczy pokazać lekarzowi lub pracownikowi szpitala. W Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii, Liechtensteinie, Niemczech, Luksemburgu, Portugalii i Włoszech, trzeba będzie zarejestrować się w tamtejszej instytucji ubezpieczenia zdrowotnego, która wyda własne zaświadczenie o prawie do bezpłatnej pomocy medycznej. Zaniechanie tego obowiązku spowoduje, że trzeba będzie za leczenie zapłacić.

Nie wszystko za darmo

W niektórych krajach wspólnoty za leczenie trzeba będzie częściowo zapłacić. Np. w Austrii od ubezpieczonego pobierana jest opłata w wysokości 7,70 euro (1 euro około 4,7 zł) za każdy dzień pobytu w szpitalu. Członkowie jego rodziny płacą 10-15 euro. Płaci się też za leki: 4,25 euro za każda pozycję na recepcie. W Hiszpanii za przepisane leki należy zapłacić do 40 proc. wartości. Leczenie stomatologiczne nie podlega refundacji. W Grecji np. trzeba się liczyć z koniecznością opłacenia części kosztów badań dodatkowych, np. prześwietlenia rtg. W Portugalii pomoc lekarska kosztuje od 1,5 do 5 euro.

Fundusz czeka na pytania

W najbliższą sobotę, 17 kwietnia w godz. 11-15, w oddziale NFZ w Lublinie (ul. Szkolna 16, tel. 531-06-26; 531-94-88) oraz jego delegaturach terenowych w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 12 c, tel. 344-93-00), Chełmie (ul. Ceramiczna 1, tel. 562-22-04) i Zamościu (ul. Partyzantów 3, tel. 677-64-10) będą pełnione dyżury telefoniczne. Pracownicy NFZ będą odpowiadać na pytania ubezpieczonych zainteresowanych informacjami o leczeniu w nowych warunkach zarówno w kraju jak i za granicą. Będzie można również przyjść i porozmawiać osobiście.

Za co zapłacisz

Francja
Pomoc lekarska – z własnej kieszeni pokrywamy 30 proc. kosztów – zwracane jest około 70 proc. zryczałtowanych honorariów lekarzy i stomatologów.
Pomoc stacjonarna – 20 proc. lub 10,67 euro/dzień.
Hospitalizacja – jeżeli leczenie odbywało się w zatwierdzonym szpitalu, oddział NFZ wypłaci co najmniej 75 proc. kosztów bezpośrednio szpitalowi. Różnicę musi pokryć pacjent, któremu zostanie również naliczona stała opłata za każdą dobę pobytu w szpitalu.
Leki – 65 proc. za leki z niebieską etykietą, 35 proc. za leki z białą etykietą i tyle samo za leki bez etykiety. Koszty lekarstw opatrzonych nalepkami (vignette)
z symbolem trójkąta nie podlegają zwrotowi.
Testy laboratoryjne – 40 proc.

Niemcy
Za pierwsze 14 dni pobytu w szpitalu naliczona jest stała opłata dobowa, która nie podlega zwrotowi. Z opłaty tej zwolnieni są pacjenci poniżej 18 roku życia.
W aptekach pobierana jest opłata w wysokości uzależnionej od liczby zapisanych lekarstw. Koszty te nie podlegają zwrotowi.
W przypadku „drobnych” lekarstw i środków, takich jak środki przeciwbólowe czy przeciwkaszlowe, płacimy 100 proc.

Wielka Brytania
Pomoc stomatologiczna – 80 proc., maksymalnie 348 funtów.
Protetyka stomatologiczna – 4,76 funta (wyjątek stanowią kobiety ciężarne, dzieci do 16 lat, studenci do 18 lat).
Leki – 5,90 funta za lek.
Wyjątki: osoby powyżej 60 lat, dzieci
do 18 lat, kobiety ciężarne, osoby zażywające niektóre leki przewlekle
i posiadające specjalne zwolnienie .

Włochy
Za przepisane lekarstwa należy zapłacić opłatę zryczałtowaną nie podlegającą refundacji. Jeśli na rachunku z apteki znajduje się słowo ticket, oznacza, że należy zapłacić 100 proc. ceny.
Pomoc lekarska – do 36,15 euro.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium