Cashback polega na pobraniu przez klienta niewielkiej kwoty z kasy sklepu podczas zakupów opłacanych kartą płatniczą, przy pomocy terminalu POS. Często usługa ta jest tańszym rozwiązaniem niż wypłata z bankomatu.
Na czym polega cashback?
W czasie robienia zakupów i płacenia za nie kartą można wypłacić gotówkę. Usługa ta to właśni cashback i może być zrealizowana wyłącznie razem z płatnością kartą. Każda karta płatnicza ma określone limity kwot, które można wypłacić jednorazowo. Karty MasterCard i Maestro ustaliły go na poziomie maksymalnym w wysokości 500 zł. Karta Visa umożliwia wypłatę 300 zł. Nie oznacza to jednak, że w ciągu dnia można wypłacić tylko taką kwotę – możemy wypłacać ją kilkukrotnie w ciągu dnia, w czasie płacenia za transakcje, aż do osiągnięcia ustalonego na karcie limitu dziennego. Nie wszystkie banki umożliwiają korzystanie z wypłat cashback. Niektóre z nich dopuszczają wypłatę przy użyciu karty debetowej, inne przedpłatowej i obciążeniowej.
Gdzie i jak wypłacić pieniądze?
Korzystanie z usługi cashback możliwe jest w wielu placówkach. Oferują ją saloniki prasowe, stacje benzynowe, supermarkety, delikatesy i małe sklepiki. Nie wszystkie jednak posiadają terminal POS i umożliwiają wypłatę gotówki. Placówki oferujące cashback oznaczone są specjalnymi naklejkami, umieszczanymi przy kasie, drzwiach wejściowych, czy innych, widocznych miejscach. Po zrobieniu zakupów, przed zapłaceniem za nie, należy poinformować sprzedawcę, że chcemy wypłacić pieniądze w określonej kwocie. Ekspedient dolicza tę kwotę do rachunku. Transakcję potwierdzamy kodem PIN lub podpisem na wydruku terminala. Kasjer wypłaca nam gotówkę i wręcza potwierdzenie transakcji.
Czy opłaca się korzystać z cashbacku?
Większość banków nie obciąża właścicieli kart opłatą za korzystanie z tej usługi. Ponieważ wariant ten jest bezpłatny lub niższy od prowizji od wypłaty gotówki z bankomatu, jest to zdecydowanie bardziej opłacalna finansowo opcja. To również dużo wygodniejsze rozwiązanie niż poszukiwanie bankomatu. Punktów oferujących taką usługę jest znacznie więcej niż bankomatów. Potrzebując niewielkiej kwoty, możemy wypłacić ją przy okazji robienia zakupów. To oszczędność czasu, zwłaszcza gdy jesteśmy w obcym mieście i nie znamy lokalizacji bankomatów. Transakcja jest prosta i nie wymaga żadnego wysiłku czy umiejętności.
Czy cashback jest korzystny dla sprzedawców?
Wydawałoby się, że cashback, to usługa korzystna wyłącznie dla klientów sklepów. Jednak przedsiębiorca również na tym korzysta. Klient, który może wypłacić gotówkę przy okazji zakupów, chętniej odwiedzi sklep. Jego zadowolenie i lojalność wzrośnie, gdy zaoszczędzi pieniądze i czas. To sposób na przyciągnięcie nowych klientów i zwiększenie ruchu. Poszukując placówki oferującej cashback, zrobi w niej zakupy, gdyż jest to warunkiem wypłaty środków. Warto również pamiętać, że świadczenie usług takich jak cashback jest również szansą na dodatkowy zarobek dla sprzedawcy. Dzięki temu obroty sklepu wzrosną.
Wypłata gotówki przy okazji robienia zakupów to komfort i zadowolenie klienta. Chętnie wróci on do sklepu, w którym został kompleksowo obsłużony. Sklep zyska ponadto na wizerunku, jako nowoczesny i przyjazny dla klienta.