Tak zwana biała lista podatników VAT została wprowadzona przez rząd 1 września 2019 roku. To narzędzie wskazywane często m.in. jako ważne przy weryfikacji potencjalnych partnerów biznesowych. Czym dokładniej jest? Wyjaśniamy.
Biała lista podatników to inaczej wykaz podatników VAT zawarty w bezpłatnej, ogólnopolskiej bazie danych. Jest ona dostępna online na stronach Ministerstwa Finansów oraz CEiDG. Wykaz prowadzi Szef Krajowej Izby Skarbowej, a informacje o podmiotach gospodarczych są dostępne za okres 5 lat wstecz.
Kto znajduje się na białej liście podatników VAT?
Biała lista podatników zawiera informacje o wszystkich czynnych podatnikach VAT, a zatem firmach, które są zobowiązane do odprowadzane podatku od towarów i usług. Dostępne są tam również dane podmiotów, którym odmówiono rejestracji jako podatnika VAT lub tych wykreślonych z rejestru.
Tzw. nievatowcy nie figurują na liście podatników VAT. Brak danych o takiej firmie w tej bazie nie stanowi zatem powodu do obaw.
Jakie informacje zawiera lista podatników VAT?
Wykaz zawiera szereg istotnych danych o firmach będących płatnikami VAT. Podstawowe to:
-
nazwa firmy/imię i nazwisko przedsiębiorcy;
-
status podatkowy firmy – tzn. informację o tym, czy jest ona płatnikiem VAT, czy nie, wraz z datami rejestracji/wykreślenia z rejestru VAT;
-
dane rejestrowe – tj. nr REGON czy KRS (o ile zostały nadane);
-
adres siedziby;
-
dane osób reprezentujących podmiot lub jego wspólników.
Kluczowe są jednak numery kont bankowych, które są zarejestrowane w systemie STIR jako te przeznaczone do rozliczeń transakcji finansowych.
Dlatego ta informacja jest tak ważna z perspektywy weryfikacji potencjalnego kontrahenta? Jeżeli dokonasz przelewu (bądź przelewów) na konto płatnika VAT niezarejestrowane w STIR na łączną kwotę 15 000 zł lub więcej, a ten nie odprowadzi od niej podatków, poniesiesz z tego tytułu solidarną odpowiedzialność.
Jak dopisać się do białej listy podatników?
Podmioty, które są płatnikami VAT, podlegają automatycznej rejestracji na białej liście podatników. System pobiera ich dane z rejestrów publicznych automatycznie. Aby tak jednak się stało, firma musi:
-
mieć konto firmowe do rozliczeń (bank powinien przekazać jego numer do systemu STIR automatycznie);
-
zarejestrować je w urzędzie skarbowym.
Warto także zadbać o aktualność danych na liście podatników VAT. Jeżeli zatem Twoja firma zmieni numer konta, należy o tym poinformować Szefa KAS, składając wniosek o zmianę danych w CEIDG. Można to zrobić online, za pośrednictwem serwisu biznes.gov.pl.
Jak zweryfikować firmę przez białą listę podatników?
Dostęp do listy podatników VAT jest bezpłatny, a sam rejestr ma charakter ogólnodostępny. Wystarczy zatem odwiedzić odpowiednią stronę na portalu gov.pl i wyszukać podmiot. Można to zrobić na podstawie czterech danych, czyli:
-
numeru konta bankowego;
-
NIP-u;
-
REGON-u
-
lub nazwy firmy (co najmniej 5 znaków).
Wystarczy jedna z tych informacji, aby odszukać potencjalnego kontrahenta i sprawdzić, czy podawane przez niego dane są zgodne z rzeczywistością.
Warto również podkreślić, że biała lista podatników to nie jedyny rejestr, w którym można zweryfikować firmę. Dobrze również sprawdzić m.in. wpis CEIDG lub KRS (w zależności od formy działalności) czy poprosić potencjalnego partnera o zaświadczenia dotyczące niezalegania z płatnościami podatków czy składek ZUS. Takie informacje zwiększają jego wiarygodność.
Interesują Cię tematy podobne do tego? Zajrzyj na portal Studium Przedsiębiorczości, aby pogłębić swoją wiedzę i prowadzić biznes jeszcze bardziej świadomie.