W kwietniu 2021 r minęły dwa lata od powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz, trzeciej co do wielkości organizacji badawczej w Europie, która oferuje polskim przedsiębiorcom innowacyjne rozwiązania i stanowi pomost między nauką i biznesem.
Poprzez połączenie potencjału naukowo-badawczego 32 Instytutów w 12 miastach w Polsce przedsiębiorca otrzymuje kompleksową ofertę badawczo-rozwojową obejmującą propozycję badań naukowych i całego ciągu technologicznego. Dzięki efektowi synergii Instytutów Łukasiewicza biznes może tylko skorzystać, a instytuty czerpać wiedzę i wspierać się kompetencjami. O tym, z jak dużym graczem rynkowym mamy do czynienia, świadczy roczny przychód Instytutów Łukasiewicza w 2020 r. w wysokości 1,3 mld zł i zysk netto 67,6 mln zł.
W Sieci Badawczej Łukasiewicz funkcjonuje „System wyzwań”, pozwalający przedsiębiorcom w łatwy sposób nawiązać współpracę z naukowcami. Wystarczy wejść na stronę lukasiewicz.gov.pl i wypełnić zgłoszenie, a 4500 naukowców i inżynierów Instytutów Łukasiewicza przyjmie wyzwanie biznesowe i przygotuje ofertę w 15 dni proponując przedsiębiorcy propozycję opracowania skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Co ważne, przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z przystąpieniem do Wyzwania. Jak dotąd z oferty wyzwań skorzystało już 176 firm.
Oferta Instytutów Łukasiewicza została pogrupowana wg 4 obszarów, skupiając ekspertów z różnych dziedzin tj. Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Zrównoważona gospodarka i energia oraz Transformacja cyfrowa. Działalność Łukasiewicz - Instytutu Nowych Syntez Chemicznych świetnie wpisuje się tematykę Grup Badawczych Zrównoważona gospodarka i energia oraz Zdrowie.
Jako jednostka naukowo-badawcza od wielu lat kładziemy nacisk na tworzenie produktów i technologii dla różnych gałęzi przemysłu, głównie chemicznego oraz spożywczego i kosmetycznego. Nasza oferta ma wymiar komercyjny przynoszący zysk Instytutowi, przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki.
Sieć Badawcza Łukasiewicz zwiększa możliwości pozyskania środków na finansowanie działalności Instytutów należących do Sieci. Obecność w Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz kompleksowość oferty naszego Instytutu w postaci badań w skali laboratoryjnej oraz posiadanie infrastruktury pozwalającej na badania w skali pilotowej są tym, czego szukają nasi potencjalni partnerzy biznesowi – mówi Prof. dr hab. inż. Janusz Igras Janusz Igras, Dyrektor Łukasiewicz – INS.
Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych dysponuje nie tylko świetnym zapleczem naukowym w postaci wysoko wykwalifikowanej kadry oraz nowoczesnych laboratoriów badawczych, ale umożliwia też opracowanie procesów technologicznych od badań aż „pod klucz”. Nasze sprawdzone technologie dotyczą m.in. kompleksowej modernizacji procesu wytwarzania gazów syntezowych, wodoru i amoniaku, kompleksowej modernizacji instalacji kwasu azotowego, produkcji katalizatorów i sorbentów, produkcji nawozów mineralnych i mineralno-organicznych oraz ekstrakcji nadkrytycznej substancji bioaktywnych z materiałów pochodzenia naturalnego. Od lat stanowimy zaplecze naukowe dla przemysłu i jesteśmy głównym partnerem w Polsce dla strategicznych gałęzi przemysłu nawozowego, m.in. Grupy Azoty, Grupy Orlen, ANWIL-u i wielu innych.
Aktualnie realizujemy dziewięć projektów o wartości budżetu dla Instytutu blisko 9 mln złotych. Są to projekty badawczo-rozwojowe finansowane przy udziale środków unijnych i krajowych. Prowadzimy też intensywne działania zmierzające do pozyskania kolejnych projektów.
Pierwszym sukcesem Systemu wyzwań w Łukasiewicz – INS jest projekt pt. Nawozy nowej generacji o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych, przyjazne dla rolnika i środowiska realizowany wspólnie z Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. i Zakłady Chemiczne Police S.A. Wynikiem wyzwania będzie opracowanie polskiej technologii produkcji nawozów azotowych o kontrolowanym uwalnianiu składników z dodatkiem substancji zwiększających ich efektywność przy wykorzystaniu materiałów biodegradowalnych. Zwiększy to konkurencyjność zarówno krajowych producentów nawozów jak i polskiego rolnictwa. Nowatorskie nawozy pozwolą na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (CO2 i N2O) oraz amoniaku, co jest zgodne z obecną polityką klimatyczną krajów Unii Europejskiej.
Wspólnie z firmą Fosfan S.A. pracujemy nad opracowaniem i wdrożeniem technologii niskoemisyjnego otrzymywania nawozów mineralnych z wykorzystaniem fosforu zawartego w termicznie przetworzonych odpadach organicznych, z których wychwycone i zagospodarowane zostaną związki złowonne. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy Szczecina odetchną świeżym powietrzem. Zero waste technology wpisuje się w jeden z kluczowych dla Łukasiewicza kierunków działalności – Zrównoważona gospodarka i energia.
Poza projektami badawczo-rozwojowymi Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych realizuje duże projekty modernizacyjne.
Do najważniejszych kontraktów realizowanych w ostatnim czasie należy umowa z Grupą Azoty ZA Puławy S.A. na dostawę technologii i kluczowego wyposażenia do modernizacji instalacji kwasu azotowego w puławskich zakładach. W projekcie wykorzystano własne know-how poparte zrealizowanymi modernizacjami innych instalacji kwasu azotowego. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia zdolności produkcyjnych, poprawy parametrów jakościowych kwasu, obniżenia zużycia surowców oraz do poprawy ochrony środowiska.
Ponadto dla Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. opracowujemy projekt bazowy i wykonawczy na zagospodarowania wodoru z instalacji Polyolefins w procesie produkcji amoniaku. Wodór, który ma być uzyskiwany w budowanej instalacji odwodornienia propanu zostanie wykorzystany do produkcji amoniaku, co przełoży się na zmniejszenie zużycia gazu ziemnego i znacznie poprawi efektywność wytwarzania amoniaku i produkowanych na jego bazie nawozów.
Instytut angażuje się w inicjatywy realizowane w naszym regionie, m.in. na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Nasi eksperci doradzają pomysłodawcom idei start-upów w programie wsparcia „Wschodni Akcelerator Biznesu”, realizowanym w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Efektem tej współpracy jest m.in. pozyskanie w konsorcjum ze start-upem Vertigo Sp. z.o.o., inkubowanym w ramach Akceleratora, finansowania projektu badawczo-rozwojowego ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedmiotem projektu jest opracowanie metodyki otrzymywania ekstraktów roślinnych wzbogaconych w bioaktywne substancje z wykorzystaniem technik indoor farmingu w wersji farm wertykalnych oraz ekstrakcji nadkrytycznej CO2. Inicjatywa umożliwi pozyskanie i wykorzystanie nowej wiedzy z zakresu uprawy roślin w farmach wertykalnych czyli pionowych, gdzie poszczególne rośliny są umieszczone na wielu poziomach, określenie optymalnych warunków mikroklimatycznych dla najbardziej efektywnego wzrostu roślin i sposobu ich biofortyfikacji. Dzięki opracowanej metodyce możliwe będzie wprowadzenie na rynek wzbogaconych ekstraktów roślinnych o działaniu prozdrowotnym z przeznaczeniem do zastosowań w branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej.
Połączenie kompetencji, potencjału i możliwości kooperacji Instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz i przedsiębiorców jest najlepszą i najszybszą drogą do rozwoju gospodarczego całego kraju.
Obszarów potencjalnej współpracy z naszym Instytutem jest wiele. Czekamy na wyzwania od przedsiębiorców.