Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

21 maja 2021 r.
9:27

Łukasiewicz - INS - 2 lata w Sieci Badawczej Łukasiewicz!

2 0 A A

W kwietniu 2021 r minęły dwa lata od powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz, trzeciej co do wielkości organizacji badawczej w Europie, która oferuje polskim przedsiębiorcom innowacyjne rozwiązania i stanowi pomost między nauką i biznesem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poprzez połączenie potencjału naukowo-badawczego 32 Instytutów w 12 miastach w Polsce przedsiębiorca otrzymuje kompleksową ofertę badawczo-rozwojową obejmującą propozycję badań naukowych i całego ciągu technologicznego. Dzięki efektowi synergii Instytutów Łukasiewicza biznes może tylko skorzystać, a instytuty czerpać wiedzę i wspierać się kompetencjami. O tym, z jak dużym graczem rynkowym mamy do czynienia, świadczy roczny przychód Instytutów Łukasiewicza w 2020 r. w wysokości 1,3 mld zł i zysk netto 67,6 mln zł.

W Sieci Badawczej Łukasiewicz funkcjonuje „System wyzwań”, pozwalający przedsiębiorcom w łatwy sposób nawiązać współpracę z naukowcami. Wystarczy wejść na stronę lukasiewicz.gov.pl i wypełnić zgłoszenie, a 4500 naukowców i inżynierów Instytutów Łukasiewicza przyjmie wyzwanie biznesowe i przygotuje ofertę w 15 dni proponując przedsiębiorcy propozycję opracowania skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Co ważne, przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z przystąpieniem do Wyzwania. Jak dotąd z oferty wyzwań skorzystało już 176 firm.

Oferta Instytutów Łukasiewicza została pogrupowana wg 4 obszarów, skupiając ekspertów z różnych dziedzin tj. Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Zrównoważona gospodarka i energia oraz Transformacja cyfrowa. Działalność Łukasiewicz - Instytutu Nowych Syntez Chemicznych świetnie wpisuje się tematykę Grup Badawczych Zrównoważona gospodarka i energia oraz Zdrowie.

Jako jednostka naukowo-badawcza od wielu lat kładziemy nacisk na tworzenie produktów i technologii dla różnych gałęzi przemysłu, głównie chemicznego oraz spożywczego i kosmetycznego. Nasza oferta ma wymiar komercyjny przynoszący zysk Instytutowi, przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki.

Sieć Badawcza Łukasiewicz zwiększa możliwości pozyskania środków na finansowanie działalności Instytutów należących do Sieci. Obecność w Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz kompleksowość oferty naszego Instytutu w postaci badań w skali laboratoryjnej oraz posiadanie infrastruktury pozwalającej na badania w skali pilotowej są tym, czego szukają nasi potencjalni partnerzy biznesowi – mówi Prof. dr hab. inż. Janusz Igras Janusz Igras, Dyrektor Łukasiewicz – INS.

Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych dysponuje nie tylko świetnym zapleczem naukowym w postaci wysoko wykwalifikowanej kadry oraz nowoczesnych laboratoriów badawczych, ale umożliwia też opracowanie procesów technologicznych od badań aż „pod klucz”. Nasze sprawdzone technologie dotyczą m.in. kompleksowej modernizacji procesu wytwarzania gazów syntezowych, wodoru i amoniaku, kompleksowej modernizacji instalacji kwasu azotowego, produkcji katalizatorów i sorbentów, produkcji nawozów mineralnych i mineralno-organicznych oraz ekstrakcji nadkrytycznej substancji bioaktywnych z materiałów pochodzenia naturalnego. Od lat stanowimy zaplecze naukowe dla przemysłu i jesteśmy głównym partnerem w Polsce dla strategicznych gałęzi przemysłu nawozowego, m.in. Grupy Azoty, Grupy Orlen, ANWIL-u i wielu innych.

Aktualnie realizujemy dziewięć projektów o wartości budżetu dla Instytutu blisko 9 mln złotych. Są to projekty badawczo-rozwojowe finansowane przy udziale środków unijnych i krajowych. Prowadzimy też intensywne działania zmierzające do pozyskania kolejnych projektów.

Pierwszym sukcesem Systemu wyzwań w Łukasiewicz – INS jest projekt pt. Nawozy nowej generacji o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych, przyjazne dla rolnika i środowiska realizowany wspólnie z Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. i Zakłady Chemiczne Police S.A. Wynikiem wyzwania będzie opracowanie polskiej technologii produkcji nawozów azotowych o kontrolowanym uwalnianiu składników z dodatkiem substancji zwiększających ich efektywność przy wykorzystaniu materiałów biodegradowalnych. Zwiększy to konkurencyjność zarówno krajowych producentów nawozów jak i polskiego rolnictwa. Nowatorskie nawozy pozwolą na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (CO2 i N2O) oraz amoniaku, co jest zgodne z obecną polityką klimatyczną krajów Unii Europejskiej.

Wspólnie z firmą Fosfan S.A. pracujemy nad opracowaniem i wdrożeniem technologii niskoemisyjnego otrzymywania nawozów mineralnych z wykorzystaniem fosforu zawartego w termicznie przetworzonych odpadach organicznych, z których wychwycone i zagospodarowane zostaną związki złowonne. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy Szczecina odetchną świeżym powietrzem. Zero waste technology wpisuje się w jeden z kluczowych dla Łukasiewicza kierunków działalności – Zrównoważona gospodarka i energia.

Poza projektami badawczo-rozwojowymi Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych realizuje duże projekty modernizacyjne.

Do najważniejszych kontraktów realizowanych w ostatnim czasie należy umowa z Grupą Azoty ZA Puławy S.A. na dostawę technologii i kluczowego wyposażenia do modernizacji instalacji kwasu azotowego w puławskich zakładach. W projekcie wykorzystano własne know-how poparte zrealizowanymi modernizacjami innych instalacji kwasu azotowego. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia zdolności produkcyjnych, poprawy parametrów jakościowych kwasu, obniżenia zużycia surowców oraz do poprawy ochrony środowiska.

Ponadto dla Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. opracowujemy projekt bazowy i wykonawczy na zagospodarowania wodoru z instalacji Polyolefins w procesie produkcji amoniaku. Wodór, który ma być uzyskiwany w budowanej instalacji odwodornienia propanu zostanie wykorzystany do produkcji amoniaku, co przełoży się na zmniejszenie zużycia gazu ziemnego i znacznie poprawi efektywność wytwarzania amoniaku i produkowanych na jego bazie nawozów.

Instytut angażuje się w inicjatywy realizowane w naszym regionie, m.in. na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Nasi eksperci doradzają pomysłodawcom idei start-upów w programie wsparcia „Wschodni Akcelerator Biznesu”, realizowanym w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Efektem tej współpracy jest m.in. pozyskanie w konsorcjum ze start-upem Vertigo Sp. z.o.o., inkubowanym w ramach Akceleratora, finansowania projektu badawczo-rozwojowego ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedmiotem projektu jest opracowanie metodyki otrzymywania ekstraktów roślinnych wzbogaconych w bioaktywne substancje z wykorzystaniem technik indoor farmingu w wersji farm wertykalnych oraz ekstrakcji nadkrytycznej CO2. Inicjatywa umożliwi pozyskanie i wykorzystanie nowej wiedzy z zakresu uprawy roślin w farmach wertykalnych czyli pionowych, gdzie poszczególne rośliny są umieszczone na wielu poziomach, określenie optymalnych warunków mikroklimatycznych dla najbardziej efektywnego wzrostu roślin i sposobu ich biofortyfikacji. Dzięki opracowanej metodyce możliwe będzie wprowadzenie na rynek wzbogaconych ekstraktów roślinnych o działaniu prozdrowotnym z przeznaczeniem do zastosowań w branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej.

Połączenie kompetencji, potencjału i możliwości kooperacji Instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz i przedsiębiorców jest najlepszą i najszybszą drogą do rozwoju gospodarczego całego kraju.

Obszarów potencjalnej współpracy z naszym Instytutem jest wiele. Czekamy na wyzwania od przedsiębiorców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z wielką siłą dopadła mnie choroba - mówi artystka

Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania
Lublin

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania

Przerwa w dostawie ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada całodniowe prace na sieci ciepłowniczej.

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea
galeria

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea

Muzeum Zamek w Janowcu - to nowa instytucja kultury, którą do życia powołał w czwartek sejmik województwa lubelskiego. Decyzja nie była jednomyślna. Odłączenie zamku od muzeum w Kazimierzu Dolnym poparł PiS i Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska była przeciw.

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego
Zdjęcia
galeria

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego

Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i tak szybko, za szybko. Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć- mówił podczas pogrzebu tragicznie zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego jego przełożony. W Białej Podlaskiej żegnały go w piątek delegacje z komend z całego kraju.

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Wszystko za sprawą Betclic Trophy Tour organizowanej przez Pierwszą Ligę Piłkarską i sponsora rozgrywek – Betclic

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?
LISTA LAUREATÓW
galeria

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin już po raz 23. zorganizowało Konkursu „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu. Wyniki ogłoszono podczas czwartkowej gali w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

To już oficjalne. Ostatnie 885 sztuk starych lamp  zastąpią bardziej energooszczędne - ledowe.

Jaśniej i taniej. Wymienią aż 885 lamp w mieście

Za dwa lata wszystkie drogi w Świdniku będą oświetlane nowoczesnymi lampami LED. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki niskooprocentowanej pożyczce udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Lublin

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Od 30 listopada wchodzą w życie nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka wyniesie średnio 12 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach ceny nieznacznie się zmienią.

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre
film

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

4-letnia dziewczynka ucierpiała w wypadku drogowym w powiecie radzyńskim. Jechała bez fotelika.

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium