W branży spożywczej i w naszych własnych domach bardzo często korzystamy z opakowań foliowych - to optymalne rozwiązania pozwalające na przechowywanie i transport produktów takich jak owoce i warzywa czy wyroby garmażeryjne. Ale nie tylko w tych przypadkach korzystamy z nich. Mogą mieć różne formy, wielkości i zastosowania - poznaj je, aby wiedzieć jakie możliwości dają.
Czym są opakowania foliowe?
Opakowania foliowe to wykonane z różnych tworzyw sztucznych wyroby służące do pakowania - mogą to być pudełka z wieczkiem lub bez, woreczki, reklamówki, torebki, tacki i pojemniki oraz taśmy i arkusze folii. Oferta jest przebogata, a same opakowania dość uniwersalne. Prawidłowo używane, nadają się do recyklingu. Wykonane mogą być z folii LDPE, HDPE, PE lub PP (wszystkie są rodzajem polietylenu) oraz z polipropylenu lub PCV.
Dostępne w różnych kolorach i różnych rozmiarach, z nadrukiem lub bez, przezroczyste, kolorowe i nietransparentne - są bardzo lubiane i chętnie wybierane przez klientów ze względu na ogromną ilość zastosowań. Krakowski producent opakowań foliowych, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie i nowoczesne technologie, oferuje swoim klientom opakowania foliowe przeznaczone do pakowania różnych produktów, między innymi artykułów spożywczych.
Zastosowanie opakowań foliowych
Opakowania foliowe chronią zawartość przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład zanieczyszczeniami, oraz zapewniają ich bezpieczeństwo w transporcie, zapobiegając ich rozsypywaniu się. Worki i woreczki, torebki foliowe, pudełka i torby - są estetyczne i bezpieczne w kontakcie z żywnością oraz odporne, dzięki czemu chronią zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Wykorzystywane są w różnych branżach - gastronomii, transporcie paczek, przemyśle, produkcji, rolnictwie i ogrodnictwie.
Rodzaje opakowań foliowych
Producent opakowań foliowych, marka Jędruś, ma w swojej ofercie różne rodzaje opakowań foliowych do różnorodnych zastosowań. Należą do nich między innymi:
- folie twarde (sztywne) - tego typu folię cechuje wysoka sztywność, co zapewnia duże bezpieczeństwo przechowywanych w nich produktów oraz ułatwia ich transport. Wyrabiać z nich można wszelkiego rodzaju tacki (kupujemy na nich warzywa i owoce), wytłoczki (na przykład na jaja), pudełka i pojemniki (z wieczkiem lub bez; opakowanie foliowe może być też zamykane dzięki użyciu folii termokurczliwych), blistry i wiele innych;
- folie bąbelkowe - folia bąbelkowa produkowana jest z folii LDPE, czyli folii o niskiej gęstości. Składa się z warstw, pomiędzy którymi znajdują się pęcherzyki wypełnione powietrzem. Dzięki takiemu rozwiązaniu doskonale amortyzuje wstrząsy powstające w czasie załadunku, transportu i rozładunku towarów, chroniąc paczki wypełnione np. sprzętem AGD, RTV czy innymi wrażliwymi na uderzenia wyrobami;
- folie kuchenne typu stretch - cienka, nieco rozciągliwa i przezroczysta folia do zastosowań kuchennych. Tego rodzaju folie muszą być opatrzone atestem PZH dopuszczającym je do kontaktu z żywnością. Produkuje się je z PVC i PE (polietylen), przy czym właśnie polietylen zyskuje sobie obecnie coraz większą popularność, nadaje się bowiem do recyklingu. Z niej powstają również torebki foliowe, worki i reklamówki.
Jak używać opakowań foliowych?
Nowe technologie produkcji opakowań foliowych pozwalają obecnie na recykling zużytych worków, reklamówek, tacek i torebek. Trzeba jednak pamiętać, że aby było to możliwe, zarówno producent opakowań, jak i ich użytkownik, muszą przestrzegać pewnych istotnych zasad. Produkt foliowy powinien zostać tak zaprojektowany, aby był możliwie jak najbardziej jednolity materiałowo - nie powinien zawierać więc elementów, które mogłyby uniemożliwić recykling.
Odbiorca opakowania, który zamówił je u producenta, powinien tak je oznakować, aby nie łączyć ich trwale z materiałami innego rodzaju. Takie postępowanie bowiem utrudnia lub nawet uniemożliwia poddanie opakowania recyklingowi. Ostatnie ogniwo łańcucha - konsument - także ma niemały wpływ na możliwość odzyskania surowców wtórnych. Powinien on zawsze wyrzucać zużyte opakowania foliowe zgodnie z instrukcją, czyli do kosza na tworzywa sztuczne i metale. Tylko dzięki dobrym praktykom na każdym etapie produkcji i użytkowania możliwe jest odzyskanie surowców wtórnych i ich ponowne wykorzystanie.
Podsumowanie
Opakowania foliowe dostępne są w bogatej gamie wzorów, kolorów i rozmiarów. Możliwe jest spakowanie w nie każdego rodzaju produktu, któremu zapewnią bezpieczeństwo. Korzystajmy z nich pełnymi garściami, lecz z rozsądkiem.