Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

14 listopada 2022 r.
15:58

Aż trzy miliony Polaków nie wie, że cierpi na tę chorobę. A powikłania są straszne

0 1 A A
We wtorek szpital przy Staszica zaprasza na badania. Zachęcali do nich dzisiaj Agnieszka Karczewska, prof. Grzegorz Dzida i Klaudia Dajek z SPSK 1
We wtorek szpital przy Staszica zaprasza na badania. Zachęcali do nich dzisiaj Agnieszka Karczewska, prof. Grzegorz Dzida i Klaudia Dajek z SPSK 1 (fot. Paweł Buczkowski)

Aż 3 miliony Polaków może nie wiedzieć, że choruje na cukrzycę, która nie jest leczona powoduje ciężkie powikłania. Jeżeli masz nadwagę, ruch nie jest twoją ulubioną formą spędzania wolnego czasu i na dodatek palisz, powinieneś sprawdzić swój poziom glukozy. We wtorek takie badania odbywają się w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lekarze szacują, że w województwie lubelskim na cukrzycę choruje około 100 tysięcy osób. W tym około tysiąca dzieci do 18. roku życia. W przypadku młodych ludzi chodzi o cukrzycę typu pierwszego, w której dochodzi do niedoboru insuliny. Ten typ jest łatwy do rozpoznania, bo pojawiają się objawy takie jak: wzmożone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, chudnięcie i osłabienie. Gorzej jest z cukrzycą typu drugiego, na którą zapadają osoby starsze.

– Tutaj najczęściej jedynym kryterium rozpoznania jest podwyższone stężenie cukru we krwi, które uszkadza naczynia krwionośne. Stąd powikłania w postaci zaburzeń wzroku, funkcji nerek, czy nerwów. A najbardziej groźne są zaburzenia dotyczące ukrwienia takich narządów jak serce, mózg czy kończyny dolne. Cukrzyca przyspiesza rozwój miażdżycy, w związku z tym pacjenci z cukrzycą najczęściej umierają na choroby układu sercowo-naczyniowego: zawały serca, niewydolność serca, udary mózgu – wylicza prof. Grzegorz Dzida z Kliniki Chorób Wewnętrznych SPSK 1 w Lublinie.

– Cukrzyca niestety skraca życie o co najmniej kilka lat w porównaniu do rówieśników bez cukrzycy – dodaje prof. Grzegorz Dzida.

W tej chwili na cukrzycę choruje ponad 2,5 miliona Polaków. Państwowy Zakład Higieny przewiduje, że w 2030 roku będzie to już ponad cztery miliony osób.

– Nie dbamy o zdrowie, mniej się ruszamy, więcej jemy, a to są czynniki sprzyjające powstawaniu cukrzycy – wylicza Dzida. – Poza tym nasze społeczeństwo się starzeje, a cukrzyca typu drugiego jest związana z wiekiem – mówi Dzida. Po 65. roku życia co piąta osoba ma cukrzycę, natomiast po 75. roku życia już co czwarta.

Cukrzyca typu drugiego jest też dziedziczona genetycznie. – Ale to, że odziedziczymy gen, jeszcze nie daje nam stuprocentowej pewności, że zachorujemy – przekonuje Agnieszka Karczewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego dla województwa lubelskiego.

Jeśli nieodpowiednio się odżywiamy, prowadzimy siedzący tryb życia i palimy papierosy, to prawdopodobieństwo rośnie. – Jeżeli te czynniki ryzyka odsuniemy od siebie, prowadząc dobre jakościowo życie, możemy nie zachorować w ogóle – dodaje Karczewska.

Czego nie jeść?

Radzi Klaudia Dajek, dietetyk szpitalny w SPSK 1 w Lublinie: – Należy unikać węglowodanów łatwo przyswajalnych, czyli jasnego pieczywa, drobnych kasz. Staramy się wybierać warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym, by nie podnosić sobie poziomu glukozy. Staramy się też unikać tłuszczów zwierzęcych i wysokoprzetworzonej żywności, takiej jak drożdżówki, czy fast foody. Dbamy też o nawodnienie organizmu. Jeżeli chodzi o białka, to staramy się też wprowadzać źródła roślinne, a eliminować zwierzęce. Warto wprowadzić ryby do swojej diety, 2-3 razy w tygodniu, bo zawierają kwasy omega 3. Ważne, żeby spożywać posiłki w regularnych odstępach czasu i nie przejadać się. A ostatni posiłek 3-4 godziny przed snem.

Sprawdź, czy masz cukrzycę

We wtorek w godz. 10-13 w sali konferencyjnej SPSK 1 w Lublinie (ul. Staszica 11) będą prowadzone konsultacje „Oceń ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2”, zorganizowane w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Na badanie nie trzeba się rejestrować, ani specjalnie przygotowywać.

Badać szczególnie powinny się osoby, które miały przypadki cukrzycy w rodzinie, poza tym mają nadwagę i otyłość. W grupie zagrożenia są już kobiety o obwodzie pasa powyżej 80 cm, a u mężczyzn powyżej 94 cm. Poza tym zagrożone są osoby, które mają nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, czyli problemy z cholesterolem oraz kobiety, które miały epizody cukrzycy w czasie ciąży.

– Te osoby powinny przynajmniej co roku badać sobie poziom glukozy, żeby jak najwcześniej wykryć cukrzycę – dodaje prof. Dzida.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Zamojscy policjanci zatrzymali 29-latka, który poszukiwany był listem gończym i nakazem doprowadzenia. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki.

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski odbywać się będzie w Płocku od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 13 stycznia. Na liście wybrańców selekcjonera Marcina Lijewskiego znalazło się 27 zawodników, w tym skrzydłowy Azotów Marek Marciniak.

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Policjanci z Lublina zatrzymali kobietę, która dokonała co najmniej 9 kradzieży w drogeriach. Łupy wyceniono na ponad 4 tys. zł.

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed gęstymi mgłami. Widoczność może spaść nawet do 100 metrów.

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Dzień przed wigilią dęblińscy policjanci zatrzymali dwie kobiety jadące pod wpływem alkoholu. Rekordzistka miała 2,5 promila alkoholu.

Mały gest, a tak wiele znaczy. Podarujmy rodzinie iskierkę nadziei w te święta!

Każda złotówka to iskierka nadziei. 2-letni Szymon potrzebuje pomocy

„W te święta marzymy tylko o zdrowiu naszego synka” – mówią rodzice 2-letniego Szymona Zelenta, z prośbą o pomoc w uratowaniu jego życia. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a i jedyną jego nadzieją jest terapia genowa dostępna w USA... za 15 milionów złotych.

Jacek Kosierb zaprezentował publikację pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego promocja książki za nami

W galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku odbyła się promocja książki Jacka Kosierba pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Tylko w Wigilię strażacy w całej Polsce mieli 871 interwencji. Głównie to pożary i zatrucia czadem.

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Agencja pracy QUIP AG od ponad 20 lat rekrutuje pracowników do pracy w Niemczech. W dziedzinie przemysłu, handlu i produkcji oferujemy specjalistom i specjalistkom przyszłościowe i interesujące oferty pracy z perspektywami. Poszukujemy i oferujemy wiedzę, rzetelność i uczciwą grę.

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

W wigilijne popołudnie zamojscy strażacy zostali wezwani do wykolejonej lokomotywy.

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne
LISTA APTEK

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne

Podczas świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok sklepy oraz apteki są zamknięte. Jedna są także miejsca, które pełnią świąteczny dyżur i można zakupić lekarstwa.

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?
Święta na drodze

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?

Mundurowi patrolują drogi całego województwa. Tradycyjnie sprawdzają prędkość, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny ich pojazdów.

Kacper Adamski odchodzi z Azotów Puławy

Azoty Puławy tracą kluczowych zawodników. "Klub może nie przetrwać połowy nowego roku"

Puławski klub, od wycofania się ze sponsorowania partnera strategicznego klubu Grupy Azoty Puławy, boryka się z kłopotami finansowymi. Drużyna wprawdzie przystąpiła do rozgrywek 2024/2025, ale obecnie wydaje się, że dotarła już do ściany. Na przełomie roku sprawdził się bowiem czarny scenariusz.

Niech świąteczne jedzenie nie ląduje w koszu. Podzielmy się nim w jadłodzielni

Niech świąteczne jedzenie nie ląduje w koszu. Podzielmy się nim w jadłodzielni

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Świąteczne jedzenie, a także inne nadwyżki mogą trafić do innych z pomocą jadłodzielni.

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Sylwestrowa gorączka jeszcze przed nami, ale już teraz warto pamiętać, że to również doskonałe żniwo dla oszustów. Przekonał się o tym 19-latek, który planował świętowanie w Zakopanem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium