Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

14 listopada 2022 r.
15:58

Aż trzy miliony Polaków nie wie, że cierpi na tę chorobę. A powikłania są straszne

0 1 A A
We wtorek szpital przy Staszica zaprasza na badania. Zachęcali do nich dzisiaj Agnieszka Karczewska, prof. Grzegorz Dzida i Klaudia Dajek z SPSK 1
We wtorek szpital przy Staszica zaprasza na badania. Zachęcali do nich dzisiaj Agnieszka Karczewska, prof. Grzegorz Dzida i Klaudia Dajek z SPSK 1 (fot. Paweł Buczkowski)

Aż 3 miliony Polaków może nie wiedzieć, że choruje na cukrzycę, która nie jest leczona powoduje ciężkie powikłania. Jeżeli masz nadwagę, ruch nie jest twoją ulubioną formą spędzania wolnego czasu i na dodatek palisz, powinieneś sprawdzić swój poziom glukozy. We wtorek takie badania odbywają się w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lekarze szacują, że w województwie lubelskim na cukrzycę choruje około 100 tysięcy osób. W tym około tysiąca dzieci do 18. roku życia. W przypadku młodych ludzi chodzi o cukrzycę typu pierwszego, w której dochodzi do niedoboru insuliny. Ten typ jest łatwy do rozpoznania, bo pojawiają się objawy takie jak: wzmożone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, chudnięcie i osłabienie. Gorzej jest z cukrzycą typu drugiego, na którą zapadają osoby starsze.

– Tutaj najczęściej jedynym kryterium rozpoznania jest podwyższone stężenie cukru we krwi, które uszkadza naczynia krwionośne. Stąd powikłania w postaci zaburzeń wzroku, funkcji nerek, czy nerwów. A najbardziej groźne są zaburzenia dotyczące ukrwienia takich narządów jak serce, mózg czy kończyny dolne. Cukrzyca przyspiesza rozwój miażdżycy, w związku z tym pacjenci z cukrzycą najczęściej umierają na choroby układu sercowo-naczyniowego: zawały serca, niewydolność serca, udary mózgu – wylicza prof. Grzegorz Dzida z Kliniki Chorób Wewnętrznych SPSK 1 w Lublinie.

– Cukrzyca niestety skraca życie o co najmniej kilka lat w porównaniu do rówieśników bez cukrzycy – dodaje prof. Grzegorz Dzida.

W tej chwili na cukrzycę choruje ponad 2,5 miliona Polaków. Państwowy Zakład Higieny przewiduje, że w 2030 roku będzie to już ponad cztery miliony osób.

– Nie dbamy o zdrowie, mniej się ruszamy, więcej jemy, a to są czynniki sprzyjające powstawaniu cukrzycy – wylicza Dzida. – Poza tym nasze społeczeństwo się starzeje, a cukrzyca typu drugiego jest związana z wiekiem – mówi Dzida. Po 65. roku życia co piąta osoba ma cukrzycę, natomiast po 75. roku życia już co czwarta.

Cukrzyca typu drugiego jest też dziedziczona genetycznie. – Ale to, że odziedziczymy gen, jeszcze nie daje nam stuprocentowej pewności, że zachorujemy – przekonuje Agnieszka Karczewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego dla województwa lubelskiego.

Jeśli nieodpowiednio się odżywiamy, prowadzimy siedzący tryb życia i palimy papierosy, to prawdopodobieństwo rośnie. – Jeżeli te czynniki ryzyka odsuniemy od siebie, prowadząc dobre jakościowo życie, możemy nie zachorować w ogóle – dodaje Karczewska.

Czego nie jeść?

Radzi Klaudia Dajek, dietetyk szpitalny w SPSK 1 w Lublinie: – Należy unikać węglowodanów łatwo przyswajalnych, czyli jasnego pieczywa, drobnych kasz. Staramy się wybierać warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym, by nie podnosić sobie poziomu glukozy. Staramy się też unikać tłuszczów zwierzęcych i wysokoprzetworzonej żywności, takiej jak drożdżówki, czy fast foody. Dbamy też o nawodnienie organizmu. Jeżeli chodzi o białka, to staramy się też wprowadzać źródła roślinne, a eliminować zwierzęce. Warto wprowadzić ryby do swojej diety, 2-3 razy w tygodniu, bo zawierają kwasy omega 3. Ważne, żeby spożywać posiłki w regularnych odstępach czasu i nie przejadać się. A ostatni posiłek 3-4 godziny przed snem.

Sprawdź, czy masz cukrzycę

We wtorek w godz. 10-13 w sali konferencyjnej SPSK 1 w Lublinie (ul. Staszica 11) będą prowadzone konsultacje „Oceń ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2”, zorganizowane w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Na badanie nie trzeba się rejestrować, ani specjalnie przygotowywać.

Badać szczególnie powinny się osoby, które miały przypadki cukrzycy w rodzinie, poza tym mają nadwagę i otyłość. W grupie zagrożenia są już kobiety o obwodzie pasa powyżej 80 cm, a u mężczyzn powyżej 94 cm. Poza tym zagrożone są osoby, które mają nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, czyli problemy z cholesterolem oraz kobiety, które miały epizody cukrzycy w czasie ciąży.

– Te osoby powinny przynajmniej co roku badać sobie poziom glukozy, żeby jak najwcześniej wykryć cukrzycę – dodaje prof. Dzida.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium