Biuro prasowe puławskich Azotów poinformowało o zakończeniu budowy nowych instalacji do wytwarzania kwasu azotowego. Ich uruchomienie pozwoli zwiększyć moce produkcyjne saletry granulowanej, a w przyszłości uruchomić nowe linie produktów dla rolników i ogrodników.
Jak informuje spółka, etap budowy nowych instalacji kwasu azotowego w Grupie Azoty "Puławy" został zakończony. - Prowadzony jest rozruch mechaniczno-technologiczny, a jego zakończenie planowane jest w czwartym kwartale bieżącego roku. Uruchomienie piątej linii kwasu azotowego i neutralizacji pozwoli w pełni dociążyć dwie linie saletry granulowanej mechanicznie - tłumaczą władze chemicznego kombinatu.
Zadanie dotyczyło modernizacji istniejących linii wytwarzania kwasu azotowego, budowej nowej, a także postawienie linii neutralizacji kwasu. - Dodatkowa ilość kwasu azotowego zostanie zużyta do produkcji specjalistycznych nawozów - informuje puławska spółka. - Chcemy poszerzyć portfolio naszych produktów - zapowiada zarząd Zakładów Azotowych.
Krótko mówiąc, im więcej kwasu - tym więcej saletry i saletrzaka, w tym tych granulowanych mechanicznie. Takie nawozy w granulkach (większy rozrzut podczas procesu nawożenia) w Puławach produkowane są od trzech lat. Linie tego typu uruchomiono w 2021 i 2022 roku, a wytwórnia granulowanych nawozów kosztowała spółkę 430 mln zł.
Z kolei w roku 2028 "Puławy" mają wytwarzać także nawozy specjalistyczne. Chodzi o bardziej zaawansowane technologicznie nawozy przeznaczone dla upraw o wyższej wartości, jak owoce, warzywa i rośliny ozdobne. Dotychczs w całej Grupie Azoty tego typu produkty wytwarzała jedynie przejęta w 2018 roku niemiecka spółka Compo Expert.
Cały projekt związany z rozbudową linii kwasu azotowego w Puławach, łącznie z budową nowych instalacji na potrzeby nawozów specjalistycznych, szacowany jest na prawie 700 mln zł. Jego zaawansowanie rzeczowe przekracza już 80 proc.