Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 grudnia 2021 r.
17:26

Lubelskie. "Absurd" i "partactwo". Drzewa zabetonowane w chodniku

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
108 2 A A

– Zabetonowane w ten sposób drzewa uschną – ocenia Jan Mencwel, znany działacz społeczny. A na celowniku znalazł się chodnik przy ulicy Zamkowej w Białej Podlaskiej, który wykonawca położył tak, że niemal zamurował rosnące tam drzewa. – Firma postąpiła bez uzgodnienia z miastem – odpowiadają urzędnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z gorących dyskusji w mediach społecznościowych wynika, że mieszkańcy są podzieleni. Jedni bronią drzew, inni pytają dlaczego ich nie wycięto. – Całość „bezprecedensowej ofensywy inwestycyjnej”, jak często powtarza pan prezydent, trochę zawiera się w tym właśnie obrazku. Remonty w różnych częściach miasta, które zaczęły się jesienią tego roku były w moim odczuciu przygotowane na szybko, a realizowane są naturalnie też w pośpiechu, gdyż pogoda i rok budżetowy – zauważa Grzegorz Aleksandrowicz, który prowadzi obywatelski projekt „Przejdźmy do konkretów”.

Na swojej stronie pokazuje infrastrukturalne braki czy buble drogowe i chodnikowe w mieście. – W moim odczuciu zbyt wiele działań obecnie rządzących ma wymiar marketingowy i tym samym realizacja takich inwestycji zawiera tego typu absurdy– punktuje Aleksandrowicz.

Uschną

Ale eksperci zwracają uwagę na jeszcze ważniejszy aspekt tak wykonanego chodnika. – Pozornie można by się cieszyć, że przy budowie chodnika nie wycięto drzew. Ale tak zabetonowane drzewa będą pozbawione dostępu do wody i prędzej czy później uschną – sygnalizuje Jan Mencwel, działacz społeczny i autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”. – Należało albo zostawić więcej miejsca na misy drzewne, albo poprowadzić chodnik między drzewami, bo widać, że było to możliwe, gdyby zmienić parkowanie z prostopadłego na równoległe i drogę rowerową poprowadzić w tej odzyskanej przestrzeni. Dla chcącego nic trudnego – przekonuje Mencwel. 

Podobnie uważa Krzysztof Kowalik z lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Nie widać tego, ale istnieje duże ryzyko, że system korzeniowy został uszkodzony. Poza tym, biorąc pod uwagę, że systemy ochrony drzew są powszechnie znane od dawna i ogólnodostępne, uznałbym, że jest to totalne partactwo i wykonanie prac niezgodnie ze sztuką – stwierdza Kowalik, który z wykształcenia jest inżynierem budowy dróg i mostów.

Jak można było ten problem rozwiązać? – Najprostszym systemem ochronnym jest wykonanie dookoła drzewa kraty, po której piesi mogą chodzić bez obciążania systemu korzeniowego. Natomiast takie wykonanie chodnika, jeśli nawet drzewa przeżyją, gwarantuje, że chodnik będzie niszczony przez korzenie – podkreśla lubelski aktywista.

Urzędnicy odpowiedzialność za taki stan rzeczy przerzucają na wykonawcę.– Od 15 września czekaliśmy na decyzję konserwatora zabytków zezwalającą na wycinkę drzew zgodną z projektem inwestycji. Wykonawca postąpił bez uzgodnienia z inwestorem. Nie miał prawa do tego bez decyzji konserwatora zabytków – tłumaczy Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzecznik magistratu. – Zgłosiliśmy to do nadzoru inwestycji. Jest to sytuacja, która absolutnie nie powinna mieć miejsca. Wykonawca został zobowiązany do ponownego wykonania chodnika na własny koszt – zaznacza rzeczniczka. Jednocześnie przyznaje, że „w innym przebiegu chodnik nie spełniałby wymaganych parametrów”.

Dwie wersje

Tyle że dzień wcześniej, pani rzecznik wytłumaczyła sytuację zupełnie inaczej. – Na wycinkę tych drzew nie wydał zgody konserwator zabytków i obecny stan wynika z jego decyzji – powiedziała dla tygodnika „Podlasianin” Kuc–Stefaniuk.

Ale konserwator odpiera te zarzuty. – To dalece mija się z prawdą, co mówi pani rzecznik – przyznaje Arkadiusz Bojczuk, konserwator zabytków w Białej Podlaskiej. – Jeśli chodzi o te trzy drzewa, to wydałem zgodę na wycinkę w przypadku jednego. Musieliśmy co prawda czekać na opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Opinia już przyszła. A w przypadku dwóch pozostałych drzew, nikt nie występował do nas o zgodę na wycinkę – zaznacza Bojczuk.

W jego ocenie być może obwód pni tych drzew nie przekracza 50 centymetrów i wtedy taka zgoda nie jest wymagana. – Jednak na pewno te drzewa nie mogą zostać tak jak teraz, że kostka dochodzi niemal do samego pnia – uważa konserwator.

Budowa ścieżki rowerowej i chodnika przy ulicy Zamkowej jest częścią większego zadania inwestycyjnego w ramach „zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska”. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Białej Podlaskiej. Innych oferentów nie było.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium