Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

19 grudnia 2020 r.
8:01

Biała Podlaska: Nie mieli prawa nic dobudować. Plan „Mieszczańska” ma szansę na zmiany

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
 Obecny prezydent Michał Litwiniuk jeszcze przed wyborami w 2018 roku spotkał się z mieszkańcami terenów przy lotnisku
Obecny prezydent Michał Litwiniuk jeszcze przed wyborami w 2018 roku spotkał się z mieszkańcami terenów przy lotnisku (fot. archiwum E.Burda)

Nie mogą dobudować niczego do swoich domów. Jeśli ogrodzenie, to na pewno nie z betonu. Nawet dachy nie mogą być jaskrawe. Takie ograniczenia obowiązują od 2011 roku w pobliżu byłego lotniska w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy od lat domagali się o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. I jak przekonuje prezydent, procedura ruszy jeszcze przed świętami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sporo nam tego nawymyślali. Nie możemy niczego dobudować, ani nadbudować na naszych nieruchomościach. Żadnych łazienek, kotłowni, czy wiatrołapów – mówi Beata Arseniuk, mieszkanka ulicy Olszowej. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Mieszczańska” miejscy radni przyjęli w 2011 roku, gdy Białą Podlaską rządził prezydent Andrzej Czapski. Na pobliskim lotnisku spółka Biala Airport miała wówczas uruchomić port cargo. To wymagało jednak pewnych ograniczeń, które zawarto w planie „Mieszczańska”. W rezultacie, obok lotniska możliwa jest jedynie zabudowa usługowa. A mieszkańcy pobliskich terenów nie mogą nawet postawić ogrodzenia z betonu czy malować dachu na jaskrawy kolor.

– Zgodnie z planem mamy tu prowadzić biznesy, bez żadnej infrastruktury– zauważa z przekąsem pani Beata, przypominając że mieszka na najstarszym osiedlu w mieście. A jaka jest rzeczywistość? – Dostęp do Internetu to porażka. Tutaj są najgorsze zasięgi. Nawet bankomatu żadnego nie ma – zaznacza.

Ludzie protestowali jeszcze przed podjęciem uchwały w 2011 roku. – Później interweniowaliśmy u kolejnych prezydentów – wspomina pani Beata. Dopiero teraz pojawia się szansa na zmianę i „powrót do normalności", jak mówią mieszkańcy. – Przecież lądowisko jest wykreślone z rejestru. A na lotnisku będzie wojsko. Nie ma co trwać w mrzonkach o Vahapie Toy’u (turecki biznesman, który w 2001 roku obiecywał m.in. budowę lotniska międzynarodowego w Białej Podlaskiej– przyp. red) – uważa nasza rozmówczyni.

Mieszkańców wspiera m.in. radny Mariusz Michalczuk (Koalicja Obywatelska). – To ważna dla nich sprawa. Jeszcze przed świętami wyłożone będzie studium uwarunkowań, wtedy będzie można zgłaszać uwagi – zaznacza radny. – Ta zmiana studium, to będzie pierwszy krok, który umożliwi dalsze działania, o które chodzi mieszkańcom terenów przy lotnisku – podkreśla Michalczuk. Tak zwane wyłożenie studium zagospodarowania przestrzennego ma się odbyć 22 grudnia. – To finalny etap przed przedłożeniem go Radzie Miasta, która przyjmuje studium w formie uchwały. Utworzy to drogę do sukcesywnego opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy prezydent Michał Litwiniuk (PO). – To procesy pochłaniające czas i koszty, dlatego przystąpiliśmy do pracy nad nimi od początku kadencji – dodaje. Urzędnicy już wcześniej informowali mieszkańców o planach zmiany tego studium. – W ten sposób zmienimy wreszcie krzywdzące mieszkańców tej części miasta rozwiązania planistyczne – obiecuje Litwiniuk.

– Nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy. Wreszcie coś zaczyna się dziać w tym temacie – mówi zadowolona pani Beata.

Teren dawnego lotniska wojskowego od marca należy do Ministerstwa Obrony Narodowej. W przyszłym roku formować się tu będzie batalion zmechanizowany. Docelowo, będzie tu służyć nawet 2 tys. żołnierzy.

Pani Beata Arseniuk mieszkanka tych terenów od lat domaga się zmiany planu "Mieszczańska" (fot. E. Burda archiwum )
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zaginiony mężczyzna

Wyszedł z domu i nie wrócił. Trwają poszukiwania 38-latka

Niebawem minie miesiąc odkąd rodzina widziała pana Sławomira po raz ostatni. Policja przeszukiwała dzisiaj stawy i pobliską okolicę.

Rafał Król w drugiej połowie, w swoim stylu wpakował piłkę do siatki po strzale głową. Bramka nie została jednak uznana, o co spore pretensje mieli goście
galeria

Na pewno nie składamy jeszcze broni, czyli opinie po meczu Lublinianka - Stal Kraśnik

Środowy hit na Wieniawie nie rozczarował. Gdyby wygrała Stal Kraśnik, to jedną nogą byłaby już w III lidze. Trzy punkty zgarnęła jednak Lublinianka, która pokonała lidera 2:1. Dzięki temu wszystko jest jeszcze możliwe, bo różnica między drużynami wynosi tylko trzy punkty.

W piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin zaczynają walkę o czwarty z rzędu tytuł mistrza Polski

Orlen Oil Motor Lublin zaczyna walkę o kolejny triumf w PGE Ekstralidze

Koniec odliczania! W piątek startuje nowy sezon PGE Ekstraligi. W meczu otwarcia Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra. Początek meczu o godzinie 18. Transmisja telewizyjna w Eleven Sports, relacja na żywo na dziennikwschodni.pl

Stop nielegalnej migracji-grzmiał w Białej Podlaskiej Mateusz Morawiecki

PiS straszy nielegalnymi imigrantami. Radni szykują stanowiska sprzeciwu

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) przestrzegał w Białej Podlaskiej przed nielegalną imigracją. A radni miejscy szykują specjalne stanowisko w tej sprawie na najbliższą sesję, powołując się na obawy mieszkańców.

Niebezpieczne manewry na S12. Kierowcy pojechali pod prąd
WIDEO
film

Niebezpieczne manewry na S12. Kierowcy pojechali pod prąd

Gdy na obwodnicy powstał zator, część kierowców postanowiła zaryzykować i złamać przepisy. Nagrania trafiły nie tylko do Internetu, ale także w ręce Policji.

Przed Wisłą Puławy najdalszy wyjazd w tym sezonie

Przed Wisłą Puławy najdalszy wyjazd w tym sezonie

Na inaugurację 26. kolejki Betclic II Ligi już w piątek Wisła zagra na wyjeździe ze Świtem Szczecin (godz. 17). Będzie to najdalszy wyjazd puławian w tym sezonie

Słynny budynek przy Radziszewskiego zmieni swoje przeznaczenie. Najpierw jednak duży remont

Słynny budynek przy Radziszewskiego zmieni swoje przeznaczenie. Najpierw jednak duży remont

Był tam Dom Aktora, był pub, a będą biura. Urząd Marszałkowski w Lublinie musi jednak znaleźć najpierw wykonawcę remontu budynku przy Radziszewskiego 2A.

„Pracownicy banku” najbliższe lata spędzą za kratami

„Pracownicy banku” najbliższe lata spędzą za kratami

Konsultant miał zabezpieczyć pieniądze 66-latki. Ostatecznie wszystkie oszczędności zniknęły, ale w sprawie policja zatrzymała trzech Ukraińców.

Baza wojskowa w Jasionce koło Rzeszowa

Amerykanie opuszczają Jasionkę. Czy trafią na lotnisko w Lublinie?

Władze Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o relokacji amerykańskich żołnierzy, którzy niemal od początku wojny na Ukrainie stacjonowali na lotnisku w Jasionce. Sprzęt i personel spod Rzeszowa ma trafić do innych miejsc w Polsce.

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

Dzisiaj startuje faza play-off w PLS 1. lidze siatkarzy. ChKS Chełm rozpocznie walkę o awans do PlusLigi od domowego starcia z BKS Vislą Proline Bydgoszcz. Zawody rozpoczną się o godz. 18.

Zigi Zana

Kupiec wylicytował najdroższego konia aukcji, ale nie wpłacił. Zigi Zana zostaje w Polsce

Miała być najwyższa cena ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, a wyszła klapa. Klacz Zigi Zana zostaje w stadninie w Michałowie, bo kupiec nie wpłacił 145 tys. euro.

Balon którym próbowano przemycić wyroby tytoniowe bez akcyzy

Przemyt na wysokościach. Balon meteorologiczny w służbie kontrabandy

Wydawać by się mogło, że widzieliśmy już wszystko – ale przemytnicy znów udowodnili, że granice wyobraźni są dla nich równie nieistotne jak te państwowe. Tym razem do próby przemytu nielegalnych papierosów przez polską granicę wykorzystano… balon meteorologiczny.

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend
KONKURS
12 kwietnia 2025, 8:00

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend

Miłośnicy roślin, szykujcie torby! Już w ten weekend Hala Targów Lublin zamieni się w zielony raj – do miasta wraca Festiwal Roślin. Setki doniczkowych okazów, atrakcyjne ceny i fachowe porady czekają na wszystkich, którzy chcą zazielenić swoje mieszkanie lub balkon.

Zdjęcia wysyłane przez organistę

Dwuznaczne propozycje i półnagie zdjęcia. Organista przesłuchany przez prokuratora

Śledczy przesłuchali już organistę z Łukowa, który nagle stracił pracę w jednej z parafii. Ma to związek z zawiadomieniem, które do prokuratury złożył ojciec nastolatka.

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę
zdjęcia
galeria

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę

Był 10 kwietnia 2010 roku, gdy o godz. 8:41 w rosyjskim Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy Tu-154. Na jego pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP, Lech Kaczyński. Wszyscy zginęli. Dzisiaj mija dokładnie 15 lat od tamtej tragedii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium