Za co płaci nabywca
- To za pochodzenie, klasę i urodę. Taka klacz wyda wspaniałe potomstwo - powiedział nam Motlak bin Mishref, arabski nabywca wiceczempionki Polski Klaczy Młodszych 2002 Wieży Wiatrów.
- Za tak młodą klacz, która nie była jeszcze matką, nie można sobie wymarzyć lepszej ceny - komentuje Izabella Pawelec-Zawadzka, prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich. Dodaje, że konia nie było na liście aukcyjnej, wystawiono go na sprzedaż w ostatniej chwili, żeby zaskoczyć i zachęcić kupców. Także aby zrekompensować wycofanie Dajany, po którą przyjechało wielu gości. - Wieża Wiatrów jest łagodna w obejściu i lubi się pokazywać, podobnie jak jej starsza siostra Wieża Babel - ocenia Mariusz Liśkiewicz, trener z Michałowa, najlepszy prezenter Dni Koni Arabskich Czystej Krwi.
Michałów zgarnia nagrody
Najstarsza i najbardziej zasłużona stadnina arabów w Polsce też nieźle wypadła. Janowska klacz Amra wygrała Czempionat Polski Klaczy Młodszych, została też najlepszym koniem pokazu. Michałów zgarnął pozostałe nagrody - trzy wiceczempionaty i dwa czempionaty, w większości uzyskując ponad 90 na sto możliwych punktów. Specjaliści podkreślają, że tegoroczny, XXIV Polski Narodowym
Maksymalne noty
Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi stał na bardzo wysokim poziomie. Pięciu sędziów z całego świata (Katar, Szwecja, Szwajcaria, Dania, Polska) kilkakrotnie przyznawało maksymalnie po 20 punktów za poszczególne elementy (typ, głowa i szyja, kłoda, nogi, ruch). Klacze roczne, najmłodsza spośród ocenianych grup, są zawsze niespodzianką. To ich pierwsze występy. Hodowcy odkrywają karty, prezentując okazy, które w przyszłości będą wiodły prym na międzynarodowych pokazach. W sobotę święciły triumfy trzy córki Gangesa, dzierżawionego przez Mikea Nicholsa z USA: Wieża Wiatrów, Wróżka i Złota Księga. - Byłem bliski omdlenia, bynajmniej nie z powodu upału. Tyle wspaniałych koni naraz nie zobaczy się nigdzie w świecie - stwierdza Urs Eeschbacher, juror ze Szwajcarii, po raz pierwszy sędziujący w Polsce.