„Czarny punkt” na mapie drogowej miasta doczeka się sygnalizacji świetlnej. Urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na jej budowę. Chodzi o skrzyżowanie ul. Francuskiej z krajową „dwójką”.
W tegorocznym budżecie na ten cel zabezpieczono 300 tys. zł. Na problem ze skrzyżowaniem kierowcy skarżyli się już od dawna. – Jest tu niebezpieczne. Widoczność utrudniają ekrany akustyczne i słupy oświetleniowe – tak sytuację opisywali już w zeszłym roku.
Mieszkańcy okolicznych miejscowości m.in. Grabanowa, Julkowa, Wilczyna zebrali nawet podpisypod petycją w sprawie budowy sygnalizacji do władz miasta. - Codziennie jeżdżę tędy do pracy i prawie zawsze jest korek – skarży się pan Wiesław z Białej Podlaskiej. - A przez nieprzezroczyste ekrany akustyczne i ukształtowanie drogi jest słaba widoczność ruchu na obwodnicy - dodaje. Policja potwierdza, że to niebezpieczny punkt na mapie drogowej miasta.
- Przyczyną zdecydowanej większości zdarzeń jest na tym skrzyżowaniu nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, przez kierowców wyjeżdżających z ul. Francuskiej – mówi rzecznik bialskiej policji Jarosław Janicki. – Natężenie ruchu jest tu duże i i często w godzinach szczytu kierowcy próbują „przecisnąć” się pomiędzy autami jadącymi trasą krajową, co powoduje duże zagrożenie – dodaje Janicki.
Z wyliczeń przygotowanych na potrzeby przetargu wynika, że na krajowej „dwójce” w ciągu godziny przejeżdża tu ponad 350 pojazdów. Chodzi o tzw. „godziny szczytu”.
- Jeżeli chodzi o stojące przy skrzyżowaniu ekrany dźwiękochłonne, to na pewno widoczności one nie poprawiają, a wręcz przeciwnie. Natomiast nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że ekrany to główna przyczyna wypadków – podkreśla Janicki.
W zeszłym roku poprzednie władze miasta zleciły przygotowanie projektu sygnalizacji świetlnej. Kosztował ponad 34 tys. zł. Z kolei, nowa władza inwestycję zrealizuje do końca września.
– Jak ważna to inwestycja, dobrze wiedzą mieszkańcy, którzy codziennie rano i popołudniu czekają w korkach, aby przejechać przez obwodnicę – przyznaje zastępca prezydenta Adam Chodziński. - Sygnalizacja świetlna upłynni ruch oraz poprawi bezpieczeństwo - dodaje Chodziński.
Oferty przetargowe na budowę sygnalizacji można składać w Urzędzie Miasta do 10 czerwca. O wyborze tej najkorzystniejszej zdecydują cena oraz okres gwarancji na roboty.