Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

2 września 2024 r.
14:40

Biorą sprawy w swoje ręce. W ręce "Polskiego Rolnika"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Rolnicy ze stowarzyszenia zabrali głos podczas dożynek powiatowych
Rolnicy ze stowarzyszenia zabrali głos podczas dożynek powiatowych

Pracują teraz w polu, ale jeszcze przypomną o swoich postulatach. Rolnicy z powiatu bialskiego zawiązali stowarzyszenie „Polski Rolnik”. – Musimy się zjednoczyć, to jedyna alternatywa – uważa prezes Piotr Kisiel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dowiedzieli się o tym wszyscy, którzy w niedzielę bawili się na dożynkach powiatowych w Wisznicach. – Już w trakcie naszych protestów pojawił się pomysł, by zawiązać takie stowarzyszenie. Jest wiele podziałów między nami, dlatego działamy apolitycznie i transparentnie. Reprezentujemy swoje interesy – ogłosił ze sceny Kisiel, na co dzień rolnik z Holi pod Białą Podlaską. Był jednym z liderów lokalnych protestów sprzed kilku miesięcy. W marcu, gdy prezydent Michał Litwiniuk (PO) nie zgodził się na blokadę w mieście, traktory i tak przyjechały pod miejski ratusz.

- Nic się nie zmieniło od kilku miesięcy, a jest nawet gorzej. Nie mamy gdzie zbyć naszych płodów, a jeśli już się uda na skupie, to za śmieszne ceny, nieadekwatne do naszego wkładu pracy- tłumaczy nam szef stowarzyszenia. Przyznaje, że kilka dni przed dożynkami starosta bialski Mariusz Filipiuk (PSL) zgodził się, by rolnicy mogli zabrać głos. – Przecież nam w Polsce narzuca się coraz bardziej wyśrubowane normy produkcji, a jednocześnie szaleje dziki import towarów ze Wschodu, które w ogóle tych poziomów nie spełniają. A chcemy chyba wszyscy mieć zdrową, polską żywność. Ale mam wrażenie, że to zmierza do zniszczenia tego silnego filaru gospodarki- obawia się rolnik spod Białej Podlaskiej.

Do stowarzyszenia już zapisało się kilkadziesiąt osób z kilku powiatów. - To teraz jedyna alternatywa, by się zjednoczyć. Tylko w ten sposób możemy reprezentować swoje interesy i walczyć o swoje u decydentów- zaznacza Kisiel.

Po żniwach, przyszedł czas na jesienne zasiewy. Ale rolnicy nie składają broni. – Protesty nie ustaną, ale przybiorą inną formę. Nie będziemy uprzykrzać życia zwykłym obywatelom. Uderzymy tam, gdzie zapadają kluczowe decyzje, a właściwie tam, gdzie ich brakuje - stwierdza szef „Polskiego Rolnika”.  Odzew w środowisku rolniczym jest dobry na pomysł zrzeszenia się. – Zapraszamy wszystkich chętnych – dodaje Kisiel.

Do stowarzyszenia dołączył już m.in. Arkadiusz Zaniewicz z gminy Międzyrzec Podlaski. – Owszem, rolnictwo przechodzi transformację, mamy nowoczesne ciągniki i maszyny. Ale widzimy, że rządzący w Polsce i Europie lobbują za korporacjami, a nie za gospodarstwami – zauważa. – Jako rolnicy musimy być stałym ogniwem gospodarki, by gwarantować bezpieczeństwo żywnościowe- tłumaczył na dożynkach Zaniewicz.

Tymczasem, szef resortu rolnictwa obiecuje pomoc dla producentów, których uprawy zostały dotknięte tegorocznymi przymrozkami czy gradobiciem.  – Łączna kwota wsparcia wyniesie ok. 470 mln zł – zapowiedział niedawno minister Czesław Siekierski. Poza tym, resort pracuje nad rozporządzeniem dotyczącym pomocy poszkodowanym w opłacaniu podatku rolnego. Tylko do maja, rząd przekazał rolnikom ponad 7 mld złotych, z tego 2,1 mld złotych stanowiły dopłaty dla producentów pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych. W przyszłorocznym budżecie państwa na rolnictwo ma być zabezpieczone 85 mld zł, czyli 9 proc. więcej niż w obecnym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wraz z Łukaszem Chrostowskim do Hrubieszowa na podpisanie umowy przyjechała kilkuosobowa delegacja. Goście zwiedzili miasto nad Huczwą

Partnerami są od tygodnia. Obu stronom wyjdzie to na dobre

To ważne dla obu miast. Hrubieszów i Przasnysz są teraz partnerami. Umowa została przez burmistrzów podpisana tydzień temu. Wcześniej zgodę na to porozumienie wyrazili radni.

Pasażer nic nie przegapi, a PKP wyda 65 mln

Pasażer nic nie przegapi, a PKP wyda 65 mln

Pojawią się na peronach i w przejściach podziemnych. Ma ich być 290. Tyle nowych wyświetlaczy zamontują na kolejnych stacjach między Otwockiem a Lublinem Głównym. Będą też głośniki i kamery monitoringu. To będzie dużo kosztowało.

Pijani kierowcy zatrzymani

Pijani kierowcy zatrzymani

Policjanci z Włodawy zatrzymali wczoraj dwóch kierowców. Obaj jechali „na podwójnym gazie”.

Ze wsi do miasta ścieżką rowerową. Sejmik rozpatrzył petycję mieszkańców

Ze wsi do miasta ścieżką rowerową. Sejmik rozpatrzył petycję mieszkańców

Dzięki ścieżce rowerowej ma być bezpieczniej - przekonują marszałka w petycji mieszkańcy kilku podbialskich miejscowości. Na razie, radni sejmiku dali zielone światło na to, by przy trasie 811 wybudować ścieżkę rowerową.

Nowe rezerwaty przyrody w Lubelskiem. Będzie ich jeszcze więcej

Nowe rezerwaty przyrody w Lubelskiem. Będzie ich jeszcze więcej

Od środy w Polsce będą 53 nowe rezerwaty przyrody, spośród nich 3 powstaną w Lubelskiem, w trzech różnych powiatach. To odsłona akcji „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.

Kamil Podlecki ma 41 lat. List gończy wystawiono za nim m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Tego człowieka szuka policja. To groźny przestępca

Ma na koncie wymuszenia i oszustwa związane z prostytucją. Jest poszukiwany listem gończym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Lubelska policja będzie wdzięczna za każdą informację o miejscu pobytu 41-letniego Kamila Podleckiego.

42-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany

Matka go urodziła i wychowała, a syn był dla niej okrutny

Miał zakaz zbliżania się do matki, ale nic sobie z tego nie robił. Od lat znęcał się nad kobietą. Już nie będzie. 42-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. grozi mu długa odsiadka.

To już 24. edycja akcji przeprowadzana w Świdniku

Świąteczna zbiórka dla rodaków. „Każdy drobny gest ma znaczenie”

Świdnik po raz kolejny organizuje świąteczną akcję dla potrzebujących polskich rodzin. Tym razem z Ukrainy. Zbiórka potrwa do 12 grudnia.

Mariusz Paszko (pierwszy z lewej) z pozostałymi laureatami i organizatorami konkursu „Hospital AI Challenge”.

AI pomoże w leczeniu nowotworów krwi? Taki pomysł zrodził się w Zamościu

Ten projekt to na razie tylko teoria. Ale gdyby udało się go wdrożyć, praca lekarzy byłaby łatwiejsza, przebiegała sprawniej, a leczenie można byłoby podjąć szybciej. Zamojski Szpital Niepubliczny otrzymał nagrodę za koncepcję wykorzystania sztucznej inteligencji w terapii hematologicznej.

Groził podpaleniem domu i samochodu. Trafił do aresztu

Groził podpaleniem domu i samochodu. Trafił do aresztu

43-letni mieszkaniec powiatu ryckiego aresztowany za groźby podpalenia domu i samochodu swojej partnerki. Mężczyzna od miesięcy stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec kobiety.

Bogdanka LUK Lublin dzisiaj spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością

Bogdanka LUK Lublin kontynuuje rywalizację w Challenge Cup

Dzisiaj o godz. 20.30 Bogdanka LUK zagra pierwszy mecz w ramach 1/8 finału CEV Volleyball Challenge Cup. Rywalem drużyny z Lublina tym razem będzie francuski Tourcoing-Lille Metropole. Spotkanie w hali Globus rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję zapowiada stacja Polsat Sport 2.

To nie jest konserwa dla alergików. Ma składnik, który może zaszkodzić

To nie jest konserwa dla alergików. Ma składnik, który może zaszkodzić

Producent obiecał, że wszystkie puszki z tej partii wycofa, a konsumentów poinformuje o skłądniku, który wykryto w konserwie. Własne ostrzeżenie w tej sprawie wydał również Główny Inspektorat Sanitarny.

Płonie hala magazynowa ze słomą. Akcja gaśnicza trwa
ZDJĘCIA
galeria

Płonie hala magazynowa ze słomą. Akcja gaśnicza trwa

Do pożaru doszło przed południem w hali magazynowej w Kolonii Jelnica. Na miejscu nadal działa 6 zastępów straży pożarnej.

Batabe Zempare dobrze zaprezentowała się w FIBA EuroCup

Polski Cukier AZS UMCS zakończył grę w EuroCup na fazie grupowej. Wynik na miarę możliwości?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin chociaż pokonał Panathinaikos Ateny to i tak odpadł z międzynarodowej rywalizacji. Co zapamiętamy z europejskich bojów akademiczek?

Uczniowie z ZS im. Adama Naruszewicza w stadninie

Rodzice przestraszyli się granicy i uchodźców. Nie puszczają dzieci do szkoły w Janowie Podlaskim

Jeszcze do niedawna ten kierunek był oblegany przez młodzież z całej Polski. Teraz problemem jest znaleźć tylu chętnych, by w ogóle uruchomić klasę w technikum hodowli koni w Janowie Podlaskim. Rodzice przestraszyli się granicy i uchodźców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium