Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 marca 2003 r.
16:31
Edytuj ten wpis

Czterdzieści roboczych koni

Autor: Zdjęcie autora Ewa Bagłaj
Eugeniusz Jakimczuk z Nowosiółek z matką i swymi końmi
Eugeniusz Jakimczuk z Nowosiółek z matką i swymi końmi

Mnisi prawosławni pośredniczyli w przekazaniu ponad 40 koni rolnikom przez fundację Heifer Project International. Wspieranie hodowli koni roboczych w małych gospodarstwach prawosławnej parafii w Jabłecznej uznano za najbardziej udane spośród dwudziestu realizowanych w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Józef Hasiuk otrzymał nagrodę ”Golden Talent Award” przyznawaną co roku najlepszemu lokalnemu liderowi w każdym ze 110 państw objętych programem pomocy. Wytypowano go ze względu na doświadczenie w hodowli koni oraz znajomość sytuacji wsi. Bowiem ostateczną decyzję, komu najbardziej potrzebna jest pomoc, podejmują sami rolnicy uczestniczący w projekcie. Najważniejszy głos należy do lidera. On też czuwa nad realizacją przedsięwzięcia. - Ktoś boczył się, że sąsiad pierwszy dostał konia, inny zazdrościł "lepszego”. Zdarzyło się, że trzeba było odebrać klacz trzymaną w złych warunkach i przekazać w bardziej odpowiednie ręce. Ale ogólnie akcja przebiegała sprawnie - podsumowuje Józef Hasiuk.
Konie już sprawdziły się na terenie, gdzie nie można użyć ciężkiego sprzętu rolniczego. Każdej wiosny ziemie należące do kilku przygranicznych wsi zalewa wezbrany Bug. Długo po opadnięciu wody na polach zalega grząskie błoto, uniemożliwiając wjazd ciągnikiem.
- Tutaj nie każdego stać na zaźrebienie, a co dopiero kupno. Ziemia piątej, szóstej klasy rodzi głównie żyto i ziemniaki. Na dodatek w okolicy nie ma żadnego zakładu pracy - mówi ks. archimandryta Jerzy Pańkowski, przeor monastyru św. Onufrego.
O zasadach wspierania hodowli informuje Katarzyna Malec, dyrektor polskiego oddziału HPI:- Każda rodzina otrzymująca zwierzę podpisuje kontrakt, w którym zobowiązuje się przekazać pierwszego żeńskiego potomka od otrzymanej sztuki innej potrzebującej osobie.
Przedsięwzięcie w Jabłecznej jest pierwszym z udziałem koni w naszym kraju. - Podstawa sukcesu to współdziałanie zarządzającego projektem, miejscowego lidera i lokalnego autorytetu. Może być nim zwierzchnik Kościoła. Takie pośrednictwo ułatwia kontakty - wyjaśnia Katarzyna Malec.
Wspólnie z klasztorem projekt nadzorował Regionalny Związek Hodowców Koni w Lublinie. Za pieniądze fundacji kierownik Krzysztof Rudziński kupił 43 zaźrebione klacze. Jednym z pierwszych obdarowanych był młody rolnik Mirosław Gordejuk. - Przekazałem już źróbkę. W tej chwili klacz-matka należy do mnie - mówi właściciel kasztanowatej Baryczki. Dochował się już od niej kolejnej urodziwej klaczki, którą będzie mógł sprzedać.
Działalność HPI wywołuje żywą reakcję wiejskiej społeczności. Ludzie dzwonią z prośbą o zwierzęta. Nie wszyscy orientują się, na jakich zasadach działa fundacja.
- Projekty przygotowujemy wyłącznie dla grupy rolników z tej samej wsi lub gminy, którzy mają wspólny cel i wiedzą, jak go osiągnąć. Potrafią zorganizować się i właściwie wykorzystać oferowaną im pomoc - podkreśla Katarzyna Malec.•

Heifer Project International


Pozostałe informacje

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte
REKRUTACJA

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte

Dlaczego mechanicy lotniczy są tak poszukiwani na rynku pracy? Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego? - szukających odpowiedzi na takie pytania Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte.

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

W Lublinie we wtorek będzie gorąco i to nie za sprawą temperatury. Do miasta przyjadą górnicy z Bogdanki i będą protestować w centrum. Autobusy pojadą inaczej, a strefa płatnego parkowania zostanie wyłączona z użytku.

Po wygranej w Legnicy Przemysław Banaszak i jego koledzy zagrają u siebie z Kotwicą Kołobrzeg

Przyspieszenie w Betclic I Lidze. We wtorek kolejny domowy mecz Górnika Łęczna

W piątek piłkarze z Łęcznej pokonali na wyjeździe Miedź Legnica i odnieśli tym samym drugie zwycięstwo z rzędu w rundzie wiosennej. Już we wtorek podopieczni trenera Pavola Stano będą mieli okazje do trzeciego triumfu kiedy do Łęcznej przyjedzie walcząca o utrzymanie Kotwica Kołobrzeg

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

We wtorek rano doszło do czołowego zderzenia na trasie Włodawa-Łęczna. Trzy osoby są ranne.

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium