Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 lutego 2002 r.
16:44
Edytuj ten wpis

Dekada sukcesów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W miniony piątek wielka gala towarzyszyła uroczystościom z okazji dziecięciolecia gminy Terespol. Niby jubileusz to zwykły, lecz chodzi o bardzo osobliwą, jak podkreślił Mieczysław Romaniuk, przewodniczący, Rady Gminy, jedną z najbardziej znanych gmin w III RP.
W chwili startu była bodajże najgorzej zaniedbaną. Powstała z podzielenia miasta i gminy Terespol na dwie jednostki. Objęła port przeładunkowy w Małaszewiczach, trzy przejścia graniczne, Wolny Obszar Celny i Terminal "Gaspolu” oraz Bazę Paliw CPN (obecnie "Naftobazy”) w Małaszewiczach. W ostatnich latach powstał Terminal Samochodowy w Koroszczynie. Te obiekty stanowią bogactwo, które w przyszłości może przynosić samorządowi znaczące dochody, splendor oraz lobby, z którym liczą się znaczący politycy.
W ciągu dekady dzięki śmiałemu wyznaczeniu kompleksowych zadań nie zmarnowano tam olbrzymiej szansy rozwojowej. Posiadający rozległe kontakty i wiedzę wójt Krzysztof Iwaniuk (wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich) pozyskał samorząd (i co najważniejsze - pieniądze) do wsparcia kompleksowej budowy sieci telefonicznych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Jako elektronik nie bał się nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz pożyczek (w znacznej części umarzalnych). 92 procent gospodarstw ma dostęp do doskonalej jakości jurajskiej wody bieżącej, 72 procent skorzystało z programu sanizacji gminy. Wdrożono tam rzadko spotykany w województwie sprawnie funkcjonujący system usuwania odpadów stałych. Te działania przyniosły nie tylko pożytek mieszkańcom, ale także zaowocowały sukcesami krajowymi w wielu konkursach, głównie ekologicznych. Już drugi rok z rzędu gmina otrzymała w Prezydenckim Konkursie Ekologicznym tytuł "Gmina przyjazna Środowisku”. Do statuetek i dyplomów dochodziły poważne nagrody pieniężne.
Podczas podsumowania osiągnięć Krzysztof Iwaniuk zauważył: - W dziesięcioleciu gmina wzbogaciła się o ponad 14,37 mln złotych, czyli równowartość trzech średnich budżetów rocznych z ostatnich lat. W ciągu dekady przyspieszyliśmy rozwój o trzydzieści lat! Chociaż o około 500 spadła liczba mieszkańców, to jednak utrzymaliśmy prawie 3 tys. miejsc pracy i systematycznie rośnie liczba podmiotów gospodarczych.
Wójt ogłosił także, iż wkrótce zamierza wznieść obok Koroszczyna centrum gminne z ratuszem. W istocie, ma to być nowe miasto. Z pewnością ta konkurencja nie przyniesie zadowolenia u terespolskich mieszczan, którzy w większości krytycznie oceniają oderwanie gminy (i olbrzymich dochodów) od ich grodu.
W miniony piątek w Małaszewiczach odbyła się uroczysta sesja Rady Gminnej. Wojewoda Andrzej Kurowski odznaczył wójta Krzysztofa Iwaniuka Złotym Krzyżem Zasługi oraz... sam otrzymał od przewodniczącego Rady Gminy Mieczysława Romaniuka specjalnie wybity z okazji jubileuszu pamiątkowy medal. Odznaczenia i medale przyznano też wielu innym osobom zasłużonym dla dziejów gminy. Samorząd przyznał tytuł honorowego obywatela gminy Grzegorzowi Nesterukowi, prezesowi Polskiego Konsorcjum Gospodarczego, które budowało komercyjną część terminalu samochodowego w Koroszczynie. Nadano również imię Orła Białego gimnazjum w Kobylanach. Dyrektor tej szkoły, Anna Kowaluk, odebrała symboliczne godło z rąk K. Iwaniuka. Z okazji święta wydano monografię gminy.

Pozostałe informacje

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium