W chwili startu była bodajże najgorzej zaniedbaną. Powstała z podzielenia miasta i gminy Terespol na dwie jednostki. Objęła port przeładunkowy w Małaszewiczach, trzy przejścia graniczne, Wolny Obszar Celny i Terminal "Gaspolu” oraz Bazę Paliw CPN (obecnie "Naftobazy”) w Małaszewiczach. W ostatnich latach powstał Terminal Samochodowy w Koroszczynie. Te obiekty stanowią bogactwo, które w przyszłości może przynosić samorządowi znaczące dochody, splendor oraz lobby, z którym liczą się znaczący politycy.
W ciągu dekady dzięki śmiałemu wyznaczeniu kompleksowych zadań nie zmarnowano tam olbrzymiej szansy rozwojowej. Posiadający rozległe kontakty i wiedzę wójt Krzysztof Iwaniuk (wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich) pozyskał samorząd (i co najważniejsze - pieniądze) do wsparcia kompleksowej budowy sieci telefonicznych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Jako elektronik nie bał się nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz pożyczek (w znacznej części umarzalnych). 92 procent gospodarstw ma dostęp do doskonalej jakości jurajskiej wody bieżącej, 72 procent skorzystało z programu sanizacji gminy. Wdrożono tam rzadko spotykany w województwie sprawnie funkcjonujący system usuwania odpadów stałych. Te działania przyniosły nie tylko pożytek mieszkańcom, ale także zaowocowały sukcesami krajowymi w wielu konkursach, głównie ekologicznych. Już drugi rok z rzędu gmina otrzymała w Prezydenckim Konkursie Ekologicznym tytuł "Gmina przyjazna Środowisku”. Do statuetek i dyplomów dochodziły poważne nagrody pieniężne.
Podczas podsumowania osiągnięć Krzysztof Iwaniuk zauważył: - W dziesięcioleciu gmina wzbogaciła się o ponad 14,37 mln złotych, czyli równowartość trzech średnich budżetów rocznych z ostatnich lat. W ciągu dekady przyspieszyliśmy rozwój o trzydzieści lat! Chociaż o około 500 spadła liczba mieszkańców, to jednak utrzymaliśmy prawie 3 tys. miejsc pracy i systematycznie rośnie liczba podmiotów gospodarczych.
Wójt ogłosił także, iż wkrótce zamierza wznieść obok Koroszczyna centrum gminne z ratuszem. W istocie, ma to być nowe miasto. Z pewnością ta konkurencja nie przyniesie zadowolenia u terespolskich mieszczan, którzy w większości krytycznie oceniają oderwanie gminy (i olbrzymich dochodów) od ich grodu.
W miniony piątek w Małaszewiczach odbyła się uroczysta sesja Rady Gminnej. Wojewoda Andrzej Kurowski odznaczył wójta Krzysztofa Iwaniuka Złotym Krzyżem Zasługi oraz... sam otrzymał od przewodniczącego Rady Gminy Mieczysława Romaniuka specjalnie wybity z okazji jubileuszu pamiątkowy medal. Odznaczenia i medale przyznano też wielu innym osobom zasłużonym dla dziejów gminy. Samorząd przyznał tytuł honorowego obywatela gminy Grzegorzowi Nesterukowi, prezesowi Polskiego Konsorcjum Gospodarczego, które budowało komercyjną część terminalu samochodowego w Koroszczynie. Nadano również imię Orła Białego gimnazjum w Kobylanach. Dyrektor tej szkoły, Anna Kowaluk, odebrała symboliczne godło z rąk K. Iwaniuka. Z okazji święta wydano monografię gminy.