W Białej Podlaskiej powstał pierwszy w Polsce ośrodek pobytu dziennego dla chorych na stwardnienie rozsiane.
Ośrodek nosi nazwę "Mielinka”. To nawiązanie do mieliny, czyli grubej warstwy pokrywającej i izolującej nerwy, umożliwiającej szybkie przekazywanie informacji pomiędzy mózgiem i innymi organami ciała. Kiedy mielina jest niszczona, wtedy pojawiają się symptomy stwardnienia rozsianego. I to właśnie dla chorych na SM utworzono tę placówkę.
W pierwszych zajęciach uczestniczyła pani Jadwiga. U niej choroba objawiła się nagle, kiedy zamierzała wrócić do pracy po urlopie wychowawczym. Przyznaje, że po latach zmagania się z niepełnosprawnością, znalazła wreszcie fachową pomoc. - Czujemy się tutaj, jak u siebie w domu - mówi.
- Chociaż lokal przy ul. Sienkiewicza 1 wynajmujemy, to jesteśmy tu jak na swoim - dodaje Marcin Fedoruk, przewodniczący Podlaskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia. - Naszym podopiecznym pomagają psycholog, terapeuta zajęciowy, rehabilitant kinezyterapii grupowej oraz osoba prowadząca kółko teatralne. Udowadniamy tutaj, że mimo choroby, można normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
W gabinecie masażu i kinezyterapii indywidualnej zastajemy Marcina Łukaszuka. To jeden z kilku osadzonych w Zakładzie Karnym, którzy ukończyli kurs asystenta osoby niepełnosprawnej i jako wolontariusze świadczą pomoc ludziom z SM. - Czuję radość z tego, że niosę ulgę w cierpieniu. Nie siedzę bezczynnie pod celą, jestem członkiem społeczeństwa - tłumaczy.
Jeden rehabilitant pracuje w ośrodku dziennego pobytu, a czterech zatrudnionych na umowę-zlecenie dojeżdża do domów chorych. Ale w stowarzyszeniu zdają sobie sprawę, że to mimo wszystko kropla w morzy potrzeb. Z informacji uzyskanych od lekarzy wynika, że w Białej Podlaskiej blisko 300 osób choruje na SM. Wielu z nich nadal walczy z chorobą we własnym mieszkaniu, wielu nie wie, gdzie szukać pomocnej dłoni.
Każdy chory na SM z województw lubelskiego i podlaskiego może wstąpić do Podlaskiego Oddział Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Kontakt telefoniczny na nr 516399455 ( w godzinach 8-16) lub osobiście w ośrodku przy bialskiej ul. Sienkiewicza 1.