Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 lutego 2023 r.
17:40

Przedsiębiorcy z południowego Podlasia czekają na międzynarodowy ruch

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
W Międzyrzecu Podlaskim przecinać się będą ważne szlaki komunikacyjne – Via Carpatia oraz autostrada A2
W Międzyrzecu Podlaskim przecinać się będą ważne szlaki komunikacyjne – Via Carpatia oraz autostrada A2 (fot. Ewelina Burda/archiwum )

W okolicach Międzyrzeca Podlaskiego krzyżować będą się dwie międzynarodowe trasy, autostrada A2 i będąca częścią Via Carpatii, S19. To zarówno szansa na rozwój branży transportowej i impuls gospodarczy dla regionu. To wnioski ze środowej konferencji naukowej, która odbyła się w międzyrzeckim ratuszu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Via Carpatia, jak lansuje rząd, ma być kręgosłupem Polski wschodniej. Z zapowiedzi wynika, że lubelski odcinek będzie gotowy na przełomie 2025 i 2026 roku. Z kolei trasą A2 mamy dojechać do Białej Podlaskiej w 2024 roku.  

– W Polsce wschodniej inwestycje drogowe są zapóźnione w stosunku do reszty kraju. Tymczasem, rozwój tej infrastruktury to ważny czynnik gospodarczy – mówi doktor Piotr Pawlak z Instytutu Transportu Samochodowego. W jego ocenie, istotniejsza z punktu widzenia tego regionu, jest Via Carpatia. – Połączy trzy województwa i zwiększy szanse na wymianę handlową w Unii Europejskiej. To ważne, zwłaszcza w kontekście konfliktu zbrojnego w Ukrainie – przekonuje Pawlak.

Na drogach szybkiego ruchu korzystają przedsiębiorcy. – To oszczędność czasu i paliwa, a więc redukcja kosztów utrzymania wielu firm – zauważa specjalista.

Na nowe drogi czeka Andrzej Biernacki, właściciel firmy transportowej Birbas z Międzyrzeca Podlaskiego.

– Brak dobrej infrastruktury to utrudnienie pracy kierowców, bo jeśli drogi są słabe, to zużycie paliwa rośnie i rentowność firmy spada – wyjaśnia przedsiębiorca. Poza tym, Biernacki liczy, że wraz z powstaniem międzynarodowych tras, przybędzie centrów logistycznych. – A to da nam szanse na dodatkowe zlecenia transportowe.

Podobne oczekiwania ma Sławomir Kostjan, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników z siedzibą w Białej Podlaskiej, które zrzesza 600 firm przewozowych z regionu.

– Budowę autostrady łączę z nadzieją, że opracowana zostanie odpowiednia infrastruktura wokół terminalu w Koroszczynie, tak by w przyszłości uniknąć kolejek ciężarówek, jakie obserwowaliśmy systematycznie w 2022 roku – przypomina. A warto o to zadbać, bo jak podaje Kostjan, Polska jest na rynku europejskim najsilniejszym graczem w transporcie międzynarodowym. – Mamy 40 tys. firm transportowych i 300 tys. pojazdów. W ostatnich 5 latach wielkość taboru wzrosła o ponad 30 proc. – precyzuje dyrektor stowarzyszenia.

Jednak, branża zaczyna odczuwać konkurencję zza wschodniej granicy.

– W 2022 roku w Polsce zarejestrowało się ponad 1500 takich firm z białoruskim kapitałem. Zdarza się, że nie odprowadzają one podatków w naszym kraju. Poza tym, część kierowców ucieka właśnie do nich – niepokoi się Kostjan.

W Międzyrzecu Podlaskim już od kilku lat widać napływ nowego biznesu. W 2019 roku duży zakład drobiarski otworzył tu Wipasz, gigant w branży produkcji świeżego mięsa z kurczaków. A w 2016 roku Dr Gerard, firma produkująca m.in. ciastka przeniosła tu swoją siedzibę i wybudowała kolejne hale produkcyjne.

– Rozwój drogownictwa to nie wszystko. Samorządy muszą łączyć siły ze światem nauki i gospodarki, bo drogi same nam dochodów nie przyniosą – zauważa Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza. Ale miasto narzekać nie może na brak inwestorów. – Szczególnie z branży rolno-spożywczej i usługowej – zaznacza Łysańczuk.

Samorząd liczy jednak, że nowe trasy A2 i S19 zwiększą dostępność do międzyrzeckich terenów inwestycyjnych i ułatwią napływ kolejnych przedsiębiorstw, m.in. z branży technologicznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium