Na posadzkę z czasów Radziwiłłów natrafiono podczas remontu głównego budynku Muzeum Południowego Podlasia.
– Do odkrycia doszło przypadkowo – mówi Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum.
– Podczas spotkania z konserwatorem, chcieliśmy sprawdzić zawilgocenie w ziemi i jeden z pracowników zaczął kopać, aż dokopał się do cegły – dodaje Jarząbkowska. Chociaż dopiero badania archeologiczne pozwolą określić dokładne datowanie posadzki, to już wiadomo że to posadzka z czasów radziwiłłowskich.
– To dobrze zachowana ceglano –kamienna posadzka, którą zlokalizowaliśmy na głębokości ok. pół metra. Mogła służyć przed dłuższy okres, może nawet 200 lat– przyznaje archeolog Mieczysław Bienia. Jego zdaniem posadzka może być zachowana na większej powierzchni muzeum. Póki co, archeolog wykonał dwa wykopy sondażowe. Na posadzkę natrafiono w sali, gdzie do tej pory znajdował się magazyn sztuki.
Obecny budynek muzeum mieści się w XVII –wiecznej wieży wjazdowej do dawnego zespołu pałacowo –parkowego Radziwiłłów. Wieża to najwyższy punkt widokowy w mieście.
Rezydencja magnacka z rozległym parkiem w Białej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa.
Przypomnijmy, że obecnie trwa remont budynku muzeum. – Odkrycie nie wstrzymuje prac remontowych. Wszystko zależy jednak od dalszych znalezisk – zaznacza dyrektor placówki. – Na pewno mamy plany, aby w którymś miejscu wyeksponować zabytkową posadzkę – dodaje Jarząbkowska.
Archeologowie liczą na kolejne znaleziska. Do wielu odkryć doszło w 2012 roku, kiedy park przechodził modernizację. Odkryto wówczas takie obiekty jak: fontannę, skarbczyk, arkadowy mur, rynienkę zamkową oraz jamę śmietnikową, z której wydobyto m.in. fragmenty ceramiki należącej do tzw. kultury zarubinieckiej.