Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

Wczoraj
12:59

Rodzice przestraszyli się granicy i uchodźców. Nie puszczają dzieci do szkoły w Janowie Podlaskim

Autor: Zdjęcie autora eb
0 A A
Uczniowie z ZS im. Adama Naruszewicza w stadninie
Uczniowie z ZS im. Adama Naruszewicza w stadninie (fot. ZS w Janowie Podlaskim )

Jeszcze do niedawna ten kierunek był oblegany przez młodzież z całej Polski. Teraz problemem jest znaleźć tylu chętnych, by w ogóle uruchomić klasę w technikum hodowli koni w Janowie Podlaskim. Rodzice przestraszyli się granicy i uchodźców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Profil kształcenia wydaje się wręcz oczywisty z uwagi na słynną państwową stadninę koni, w której od 200 lat hoduje się konie arabskie. W Zespole Szkół im. Adama Naruszewicza od 2004 roku młodzież mogła szkolić się w tym kierunku i zaliczać praktyki po sąsiedzku, w stadninie. Oprócz tego, janowska placówka przyjmuje młodych do klas mundurowych przygotowujących do pracy w straży granicznej czy w policji. Ale są też klasy związane z rolnictwem. Przez chwilę był też pomysł na hotelarstwo.

- Chciałam dopytać, dlaczego kierunki – hodowla koni i hotelarstwo- nie są popularne pomimo, że mamy w Janowie stadninę i hotel Zamek Biskupi. Może w przyszłości trzeba porozmawiać o uatrakcyjnieniu kształcenia z tymi jednostkami- zauważyła na ostatniej sesji powiatu bialskiego radna Czesława Caruk (PiS). Samorząd jest organem prowadzącym szkołę. Radną zdziwiła też wysoka opłata za internat. – W naszych pozostałych placówkach oświatowych opłata jest mniejsza- dodała.

Dyrektor janowskiej szkoły przyznaje, że do tej pory kierunki związane z hodowlą koni czy rolnictwem były popularne. – Mieliśmy epizod z hotelarstwem, właśnie z uwagi na to, że powstał Zamek Biskupi, ale niestety profil nie cieszył się zainteresowaniem. Okazuje się, że podobnie jest w całym rejonie. Trudno zebrać chętnych, aby stworzyć klasę. Wyjątek jest w „ekonomiku” w Białej Podlaskiej- tłumaczy wieloletni dyrektor Jarosław Dubisz.

I rzeczywiście niezbyt obiecująco wygląda przyszłość technikum hodowli koni. – Niestety w tym roku szkolnym nie utworzyliśmy takiej klasy. Na pewno wpływ miał ogólny czynnik demograficzny – mamy taki rocznik mało liczny. Ale drugi powód to położenie Janowa Podlaskiego blisko granicy- nie ukrywa Dubisz. – Informacje medialne o przejściach uchodźców przez granicę docierają do rodziców. I trudno ich przekonać, że tu rzeka Bug jest granicą. Ich zdaniem mamy tu wojsko i czołgi – relacjonuje dyrektor. Przypomnijmy, że w 2021 roku polski rząd wprowadził na granicy stan wyjątkowy, m.in. w Janowie Podlaskim z uwagi na wojnę hybrydową z Białorusią. I wówczas rzeczywiście na tych terenach stacjonowały służby policji czy wojska.

-Rodzice uważają, że tu jest niebezpiecznie. Dlatego mamy też mniej uczniów w internacie, bo już nie ma młodych z całej Polski.  Poza tym, to obiekt zabytkowy i w przypadku każdego remontu potrzeba zgody konserwatora- zaznacza Dubisz.

Miesięczny koszt utrzymania w internacie w Janowie to 450 zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zjedz coś dobrego i wesprzyj potrzebujące dzieci

Zjedz coś dobrego i wesprzyj potrzebujące dzieci

Polska Akcja Humanitarna zaprasza do udziału w akcji „Świąteczny Stół Pajacyka”. Wybierając się do partnerskiej restauracji, część z naszego rachunku zostanie przekazana na cele charytatywne.

Daniel Koczon przyznaje, że sytuacja organizacyjna Lublinianki z każdym miesiącem jest coraz lepsza

Lublinianka wstaje z kolan. "Z miesiąca na miesiąc robimy kolejne kroczki do przodu"

Nie ma chyba wątpliwości, która drużyna w rundzie jesiennej sezonu 24/25 była największą rewelacją. To zdecydowanie Lublinianka. Piłkarze Daniela Koczona wygrali aż 14 z 16 meczów. Dodatkowo strzelili najwięcej goli w całej lidze – 48. W tabeli będą jednak musieli przez całą zimę oglądać plecy Stali Kraśnik, która wyprzedza klub z Wieniawy o „oczko”.

Nowe miejsce zapewni opiekę wytchnieniową

Nowe miejsce zapewni opiekę wytchnieniową

Zakończono urządzanie nowej placówki dla osób niepełnosprawnych. Z opieki wytchnieniowej będzie można skorzystać już od stycznia 2025 roku.

Kacper Rosa w siódmym meczu na boiskach PKO BP Ekstraklasy zachował pierwsze czyste konto

Kacper Rosa (Motor Lublin): Nie czuję się bohaterem, cała drużyna zagrała świetnie

Kacper Rosa bardzo długo czekał na debiut w PKO BP Ekstraklasie. Udało się w tym sezonie, bo po kontuzji Ivana Brkicia 30-latek wskoczył do składu Motoru Lublin. Jeszcze dłużej golkiper musiał poczekać na pierwsze czyste konto w elicie. Zaliczył je w poniedziałkowym spotkaniu z Radomiakiem Radom, które żółto-biało-niebiescy wygrali 1:0.

Barbórka w cieniu zielonej rewolucji
galeria

Barbórka w cieniu zielonej rewolucji

Dziś swoje święto ma 7000 górników z LW Bogdanka. Barbórka powoli staje się naszym świętem, bo Lubelskie, to dziś najbardziej prężny region górniczy w kraju. Tymczasem przyszłość górnictwa kamiennego w Polsce stoi przed wielkimi wyzwaniami. W tle Europejski Zielony Ład oraz coraz bardziej realny scenariusz wygaszania wydobycia węgla i nierówna konkurencja z dotowanymi kopalniami ze Śląska.

Bogdanka LUK Lublin zrobiła pierwszy krok do ósemki Challenge Cup
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin zrobiła pierwszy krok do ósemki Challenge Cup

W 1/8 CEV Volleyball Challenge Bogdanka LUK Lublin pokonała Tourcoing Lille Metropolie 3:1. MVP wybrany został libero gospodarzy Thales Hoss. Do awansu do najlepszej ósemki lublinianom brakuje dwóch wygranych setów. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany 17 grudnia we Francji.

Łukasz K. usłyszał zarzut zabójstwa matki i został aresztowany na trzy miesiące

Rodzinna zbrodnia wstrząsnęła Dęblinem. "Nie zwracał uwagi na ludzi"

W nocy z soboty na niedzielę w jednym z mieszkań wieżowca na dęblińskim osiedlu Lotnisko doszło do morderstwa. 45-letnia kobieta zginęła z rąk swojego syna. Łukasz K. przyznał się do winy. Grozi mu dożywocie. Biegli chcą sprawdzić, czy był poczytalny.

Nowa siła polskiego jazzu. Michał Aftyka Quintet w Klubie Muzycznym CSK
koncert
12 grudnia 2024, 19:00

Nowa siła polskiego jazzu. Michał Aftyka Quintet w Klubie Muzycznym CSK

W czwartek (12 grudnia) w Klubie Muzycznym CSK wystąpi obsypany nagrodami Michał Aftyka Quintet. Główny bohater kolejnej odsłony cyklu „Jazz w CSK” należy do ścisłej czołówki polskiej muzyki improwizowanej, dzięki swoim innowacyjnym pomysłom udowadnia, że jazz wciąż jest odkrywczy.

Jedyna taka aukcja w kraju i na świecie. Naszyjnik prezydentowej poszedł za 200 kg cukru
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka aukcja w kraju i na świecie. Naszyjnik prezydentowej poszedł za 200 kg cukru

Za nami wyjątkowa aukcja, gdzie nie tylko przedmioty są wyjątkowe, ale także waluta, którą posługują się licytujący. „Dar Serca za Dar Serca” to nieodłączny element akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.

Bialska Rada Kobiet

14 kobiet ma doradzać prezydentowi z PO. Radna PiS pyta o kryteria naboru

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) powołał w listopadzie Bialską Radę Kobiet. Zdaniem radnej z PiS kryteria naboru budzą wątpliwości, choćby dlatego, że członkostwa nie zaproponowano paniom z opozycyjnej strony sceny politycznej w mieście.

Magda Balsam po meczu Polska – Hiszpania: Dźwignęłyśmy to mentalnie

Magda Balsam po meczu Polska – Hiszpania: Dźwignęłyśmy to mentalnie

Rozmowa z Magdą Balsam, zawodniczką reprezentacji Polski i MKS FunFloor Lublin

Rusza Festiwal Bliski Wschód
festiwal
9 grudnia 2024, 10:00

Rusza Festiwal Bliski Wschód

Już po raz trzeci, w dniach 9-15 grudnia, odbędzie się Festiwal Bliski Wschód, prezentujący twórczość teatralną artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem – „Strategiczny las”.

Dodatkowe pieniądze na dodatkowe prace. Znamy termin otwarcia basenu
galeria

Dodatkowe pieniądze na dodatkowe prace. Znamy termin otwarcia basenu

Pływania nie ma od początku 2023 roku. I jeszcze jakiś czas nie będzie. Ale Krasnystaw właśnie zdobył spore pieniądze, za które sfinansuje dodatkowe prace wymagane przy przebudowie basenu. Można więc już mówić o realnym terminie otwarcia pływalni po przerwie.

Wraz z Łukaszem Chrostowskim do Hrubieszowa na podpisanie umowy przyjechała kilkuosobowa delegacja. Goście zwiedzili miasto nad Huczwą

Partnerami są od tygodnia. Obu stronom wyjdzie to na dobre

To ważne dla obu miast. Hrubieszów i Przasnysz są teraz partnerami. Umowa została przez burmistrzów podpisana tydzień temu. Wcześniej zgodę na to porozumienie wyrazili radni.

Pasażer nic nie przegapi, a PKP wyda 65 mln

Pasażer nic nie przegapi, a PKP wyda 65 mln

Pojawią się na peronach i w przejściach podziemnych. Ma ich być 290. Tyle nowych wyświetlaczy zamontują na kolejnych stacjach między Otwockiem a Lublinem Głównym. Będą też głośniki i kamery monitoringu. To będzie dużo kosztowało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium