Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

29 grudnia 2023 r.
7:15

Siedemnasta próba sprzedaży miejskich działek. Tym razem poszło o uciążliwe zapachy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 A A
Firma Komunalnik była zainteresowana nabyciem działek przy ulicy Brzegowej. Firma ta odbiera odpady od mieszkańców Białej Podlaskiej
Firma Komunalnik była zainteresowana nabyciem działek przy ulicy Brzegowej. Firma ta odbiera odpady od mieszkańców Białej Podlaskiej (fot. Komunalnik )

Głosowanie w tej sprawie to już miejska legenda. Propozycja prezydenta Michała Litwiniuka dotycząca sprzedaży działek przy ulicy Brzegowej w Białej Podlaskiej od dwóch lat nie znajduje aprobaty części radnych. Na czwartkowej sesji pomysł przepadł już po razy siedemnasty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trzy kawałki gruntów o powierzchni ponad 2,7 hektara leżą przy ulicy Brzegowej, niedaleko Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Prezydent w projekcie uchwały przekonuje, że ich sprzedaż pozwoli na przyszłe inwestycje i rozwój miasta. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada bowiem na tym obszarze działalność usługowo–produkcyjną.

Wydawało się, że w czwartek zła passa się skończy, bo do radnych pismo skierował potencjalny inwestorn–znana w mieście firma Komunalnik.

Jeśli firma wygrałaby przetarg, to planuje tam postawić zakład zagospodarowania odpadów. Mieszkańcy mojego osiedla Młodych są zaniepokojeni – przyznaje radny Marek Dzyr (PiS).

– Przez wiele lat mieliśmy uciążliwe zapachy z oczyszczalni ścieków, później z mleczarni. Ludzie nie chcą powtórki z rozrywki – tłumaczy Dzyr. Jednocześnie, przypomina, że z tych terenów mógłby skorzystać miejski przewoźnik, który urzęduje po sąsiedzku. – MZK mógłby posadowić tam wielką farmę fotowoltaiczną do ładowania nowych autobusów elektrycznych. Skoro mamy plany takiego rozwoju – zauważa radny PiS.

Przeciwników sprzedaży tych gruntów w radzie jest jednak więcej. – Mamy coraz mniej dóbr miejskich i będzie ich ubywać. A tym bardziej powinniśmy zachować ten obszar jako rezerwę dla MZK. Być może w przyszłości spółka będzie zwiększać swój tabor – proponuje Adam Chodziński z klubu Radnych Niezależnych.

Ale dopóki przetarg nie zostanie ogłoszony, tak naprawdę nie wiadomo kto go wygra. – Przecież może inne firmy się zgłoszą. Poza tym, w dzisiejszych czasach mamy technologie, które zmniejszają uciążliwości zapachowe – zwraca uwagę swoim kolegom Robert Woźniak, szef klubu KO.

Sama procedura przetargowa zajmuje zwykle pół roku. – Pozwólcie prezydentowi na rozwój miasta, a nie blokadę. Muszę pogratulować „egzotycznej koalicji” tej obstrukcji i działania na niekorzyść mieszkańców – skwitował podczas czwartkowej sesji Wojciech Sosnowski, naczelnik gabinetu prezydenta.

Jego zdaniem, tę „egzotyczną koalicję” tworzą radni z PiS i Białej Samorządowej. – Apelowałam o to, by w uzasadnieniu dołączać informację o szacunkowej wartości gruntów – przypomina Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa), przewodniczący rady. Tego mu zabrakło w aktualnym projekcie. – Prawo nas obliguje, by w momencie zgody na przetarg, posługiwać się wyceną sporządzoną przez niezależnego rzeczoznawcę – odpowiada z kolei Maciej Buczyński, zastępca prezydenta.

Ostatecznie jednak, grunt zostaje w zasobach miasta, bo 13 radnych nie zgodziło się na sprzedaż, m.in. klub PiS, część radnych Białej Samorządowej (oprócz Bogusława Broniewicza, który tym razem zagłosował „za”) i klub Radnych Niezależnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)
24 maja 2024, 10:00

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)

Ćwikiełki w piec namotać, czyli zbliża się Festiwal Mikołaja Reja – mówi prof. Jarosław Dumanowski, który obok Nicolasa Mikołaja Niki Reya, Łukasza Modelskiego i dr Jacka Szklarka przyjedzie do Siennicy Różanej, by od 24-26 maja 2024 opowiadać o ojcu literatury polskiej, gotować wedle jego upodobań i wypiekać mikołajowe gąski

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium