Uczniowie ze Sławatycz poznają żydowską historię swojego miasta w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Zajęcia potrwają około miesiąca.
Szkoły Dialogu to projekt prowadzony od siedmiu lat przez Centrum Dialogu. W tym czasie warsztaty w ramach programu przeprowadzono w ponad 200 szkołach w około 130 miejscowościach w całej Polsce.
– Celem programu jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Szczególny nacisk kładziemy na pokazywanie lokalnej historii – tłumaczy Aleksandra Tomaszewska, koordynatorka programu Szkoła Dialogu i dodaje, że akcja oparta jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier.
Wczoraj o żydowskich korzeniach swojego miasta uczyli się uczniowie Publicznego Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego w Sławatyczach.
Dobrze zorganizowana społeczność żydowska miała żyć w tej miejscowości już na początku XVII wieku. W 1656 roku z trzydziestu miejskich placów dwadzieścia jeden należało do Żydów. W historii miasta były okresy, gdy zdecydowana większość jego mieszkańców była wyznania mojżeszowego. W trakcie II wojny światowej w Sławatyczach powstało getto, do którego przesiedlano Żydów z pobliskich miejscowości.
– W zajęciach biorą udział uczniowie klas trzecich. Są bardzo zainteresowani wielokulturową historią naszego miasta – przyznaje Barbara Juszczyk, nauczycielka historii.
– Wprawdzie mamy cmentarz żydowski, ale nic wcześniej nie słyszałem o Żydach, którzy mieszkali w naszym mieście. Podobnie jak koledzy nie interesowałem się tym – mówi gimnazjalista Jakub Juszczuk. – Musimy teraz nadrobić te zaległości. Oglądaliśmy archiwalny film o tym, jak przed wojną zachowywali się i świętowali polscy Żydzi. To nagranie zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie.
Podobnie zareagowała większość uczniów. Swoje emocje wykorzystają oni do stworzenia trasy spaceru lub gry miejskiej upamiętniającej przedwojenną historię ludności żydowskiej ze Sławatycz.
– Trwałym efektem warsztatów będzie też stworzenie przez uczniów strony internetowej, profilu poświęconego żydowskiej historii ich miasta – dodaje Tomaszewska.
Zostanie on oceniony przez komisję i weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną wyłonieni w marcu 2016 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie. O wygraną uczniowie ze Sławatycz będą walczyli m.in. z innymi szkołami z Lubelszczyzny: Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich we Włodawie oraz II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Zamościu.