Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim to szkoła, która ma się czym pochwalić. Jej uczniowie osiągają sukcesy w wielu konkursach - od artystycznych zaczynając, a na sportowych kończąc.
Uczniowie są także mocni w przedmiotach ścisłych. W konkursie Alfik Matematyczny Mirosława Litwiniec uplasowała się na szóstym miejscu zaś Agnieszka Pałka była siódma w województwie. W konkursie MAT 2002 o największych sukcesach mogą mówić Mirosława Litwiniec i Bartek Pałasz. Ona była piąta, on jedenasty. Uczniowie wzięli również udział w konkursie matematycznym Kangur, ale wyniki nie są jeszcze znane.
Wśród gimnazjalistów "jedynki” jest wielu utalentowanych artystycznie. Anna Szydłowska, była pierwsza w I Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji ks. Jana Twardowskiego. Wyróżniono także Paulinę Żurawską.
W wojewódzkim finale V Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Polskiej wyróżnieniami uhonorowano Annę Marię Mysłowską, Katarzynę Dudzińską i Andrzeja Mysłowskiego. Do tego wszystkiego należy doliczyć sukces Moniki Płatek w konkursie "Cichy lot” Młodych Artystów Międzynarodowej Federacji Lotniczej organizowanym przez Aeroklub Lubelski.
Z kolei Daniel Brodecki zajął najwyższe miejsce na podium w eliminacjach powiatowych (w grupie młodszej) do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom”. Czwartą zaś pozycją w Finale Oddziałowym XXX Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego może pochwalić się trzyosobowa drużyna gimnazjum (M. Grochoła, M. Prokopiuk, M. Szabrański).
Poza tym szkoła organizuje wiele wewnętrznych konkursów. Jeden z nich to Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Odbywa się też Gimnazjalny Konkurs Ortograficzny. W trakcie przygotowań jest II edycja konkursu "Wiem wszystko”.
Uczniowie po raz pierwszy wzięli udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się 13 osób, z których laureatami zostali: Michał Hapka (z języka niemieckiego i polskiego) i Szczepan Korulczyk (z historii).
Dyrektor gimnazjum Bożena Płatek podkreśla, że źle jest, gdy w szkole nie dzieje się nic. - Warto zachęcać dzieci do naukowej rywalizacji, kto wie, być może w przyszłości przyniesie ona dla nich wiele korzyści- mówi Bożena Płatek.