Rozmowa z Dariuszem Oleńskim, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
- Utrzymanie wysokiej jakości świadczeń musiało iść w parze z obniżaniem kosztów działalności szpitala i zadbaniem o wyższe przychody. Otwarcie nowych oddziałów (rehabilitacyjnego i dla przewlekle chorych oraz Centralnej Pracowni Endoskopowej) pozwoliło rozszerzyć zakres udzielanych świadczeń. Przygotowaliśmy wiele projektów i nadal wykorzystujemy każdą możliwość do ściągnięcia środków z zewnątrz. Obecnie liczymy m.in. na projekty, które złożyliśmy do Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Polkardu oraz w przyszłości - Regionalnego Programu Operacyjnego.
• Czy to znaczy, że jesteście "na plusie”?
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny kolejny, drugi rok swojej działalności, zakończył dodatnim wynikiem finansowym. W 2006 roku hospitalizowaliśmy prawie 25 tys. pacjentów. W naszych poradniach specjalistycznych lekarze udzielili ponad 100 tys. porad.
• Podobno świetnie płacicie swoim pracownikom. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ponad dziesięciu lekarzy zarabia w pańskim szpitalu po kilkanaście tysięcy złotych, a średnie wynagrodzenie lekarza wraz z dyżurami wynosi ponad 6,5 tys. zł (brutto) miesięcznie. To prawda?
- Mogę jedynie potwierdzić, że w grupie zawodowej lekarzy podwyżka płac wyniosła około 65 proc. brutto, a w grupie pielęgniarek był to wzrost o około 35 proc. (brutto). Nie jest to poziom wynagrodzeń, który satysfakcjonuje samych pracowników oraz mnie, jako pracodawcę. Ale dołożę wszelkich starań, aby w 2007 roku nastąpił wzrost wynagrodzeń, a nasi specjaliści byli zainteresowani pracą w bialskim szpitalu i mieli z niej satysfakcję. Jestem optymistą.
• A na jakich oddziałach brakuje wam specjalistów?
- Zatrudnilibyśmy chętnie lekarzy specjalistów, głównie na oddziały onkologiczny i obserwacyjno-zakaźny.
• Jakie konkretne zmiany czekają pacjentów w tym roku?
- Zaplanowaliśmy na ten rok zakup nowego aparatu RTG oraz modernizację oddziału ortopedyczno-urazowego. Na początku III kwartału powinien rozpocząć swoją działalność oddział kardiologii interwencyjnej z pracownią hemodynamiczną. Prawdopodobnie do końca czerwca uruchomimy centralną rejestrację do zespołu poradni specjalistycznych. Ale w tej chwili nie mogę złożyć pełnej obietnicy w tej sprawie z uwagi na problemy z archiwizowaniem dokumentacji medycznej i wyborem systemu informatycznego.
• Jak długi jest średni czas pobytu pacjenta na oddziałach szpitala?
- Coraz krótszy. Na oddziałach zabiegowych zmniejszył się z 6,3 dnia (w 2002 roku) do 4,7 dnia (w 2006 roku).