Przy szpitalu w Białej Podlaskiej powstanie stacjonarne hospicjum. Placówka właśnie ogłosiła przetarg na jego budowę.
W ramach Domowego Szpitala, bo tak placówka określa swoją nową inwestycję, powstanie: hospicjum stacjonarne, zakład opiekuńczo-leczniczy, specjalistyczna poradnia geriatryczna oraz ośrodek wsparcia w postaci dziennych pobytów dla osób starszych. Wszystko ma się mieścić przy ul. Warszawskiej 15, w miejscu po dawnym Oddziale Zakaźnym i Ftyzjopneumonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
– Nieruchomość znajduje się w centrum miasta, ok. 2,5 km od głównego kompleksu szpitalnego. Budynki wybudowano w 1940 roku, jako baraki o konstrukcji słabo wytrzymałej. Obecnie są w złym stanie technicznym. Nie spełniają wymagań, zarówno pod względem fachowym, jak i sanitarnym – mówi Joanna Kozłowiec, rzecznik prasowy i zastępca dyrektora ds. rozwoju szpitala. - Zasadniczym celem planowanej inwestycji jest adaptacja i rozbudowa tych budynków- dodaje Kozłowiec.
Przedsięwzięcie to reakcja na stan zdrowia i obecne potrzeby pacjentów północnej Lubelszczyzny. – Zauważamy niską dostępność do świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki długoterminowej i hospicyjnej przy jednoczesnym wzroście liczby ludności wymagającego takiej opieki – podkreśla pani rzecznik.
W Białej Podlaskiej do tej pory stacjonarnego hospicjum nie było. Szpital świadczy jedynie usługi tzw. wyjazdowego hospicjum dla dzieci i dorosłych. Joanna Kozłowiec zapewnia, że personel poradzi sobie z nowymi zadaniami w Domowym Szpitalu. – Personel medyczny jest wykwalifikowany, posiada bogate doświadczenie zawodowe, bez trudu poradzi sobie z wykorzystywaniem nowoczesnych narzędzi medycznych w codziennej pracy.
W nowych obiektach znajdzie się 70 miejsc do hospitalizacji. –Będzie tu także obszar monitorowania dla pacjentów przebywających w domu poprzez tzw. teleopiekę oraz ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych – dodaje rzecznik placówki.
Oprócz robót budowlanych, inwestycja zakłada pełne wyposażenie pomieszczeń. W sumie, wszystko za blisko 17 mln zł. Szpital finansuje to ze środków własnych, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Wcześniej placówka starała się o pomoc finansową w ramach norweskich funduszy, ale bezskutecznie.
Do 14 lipca firmy mogą składać oferty przetargowe. - Rozpoczęcie prac planowane jest w trzecim kwartale tego roku, a ich zakończenie w grudniu 2016 roku –zapowiada Joanna Kozłowiec. W 2014 roku WSzS zakończył inwestycje za blisko 48 mln zł. Przy placówce powstały m.in. Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych oraz Centrum Dydaktyczno – Administracyjne.