Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

20 października 2015 r.
19:50

Terespol pod wodą? Radni apelują o weryfikację map zagrożenia powodziowego

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 6 A A
We wtorek na nadzwyczajnej sesji burmistrz Terespola Jacek Danieluk wytknął błędy map zagrożenia powodziowego. Apeluje o ich weryfikację (fot. E. Burda)
We wtorek na nadzwyczajnej sesji burmistrz Terespola Jacek Danieluk wytknął błędy map zagrożenia powodziowego. Apeluje o ich weryfikację (fot. E. Burda)

Terespol apeluje do władz państwowych o weryfikację map zagrożenia powodziowego. We wtorek na nadzwyczajnej sesji radni przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według opublikowanych w kwietniu przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej map, 80 proc. miasta to teren zalewowy. Terespol podważa wiarygodność tych dokumentów.

– Nie uwzględniono infrastruktury przeciwpowodziowej. A miasto ze wszystkich stron otoczone jest wałami. Mamy też cztery pompy o ogromnej mocy – podkreśla burmistrz Jacek Danieluk.

Miasto obawia się że straci inwestorów. Dlaczego? Na takim terenie nie tak łatwo uzyskać pozwolenie na budowę. Za każdym razem potrzebna jest indywidualna zgoda Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

– Aby tam wystąpić trzeba wypełnić mnóstwo dokumentów. Już teraz przychodzą do nas mieszkańcy, bo nie wiedzą jak do tego podejść. Poza tym procedura trwa kilka miesięcy – dodaje Danieluk i wytyka kolejne błędy. – W granicach administracyjnych Terespola ujęto np. białoruską wyspę, to prawie 70 hektarów terenu.

– Obecnie prezes Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Minister Środowiska opracowują rozwiązanie które pozwoli na przyspieszoną weryfikację map w miejscach, gdzie samorządy zgłaszają swoje wątpliwości – odpowiada Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, który był we wtorek na nadzwyczajnej sesji w Terespolu.

Skąd wzięły się błędy w mapach? – Zarząd zlecił wykonanie map konsorcjum najbardziej renomowanych instytucji badawczych w kraju, w którym wiodącą funkcję pełnił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla większości stref w kraju udało się wykonać skaningi laserowe z trójwymiarowym odwzorowaniem terenu. W Terespolu nie udało nam się zrobić nalotu laserowego – przyznaje Wnuk. – Tutaj korzystaliśmy z danych geodezyjnych którymi dysponował Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Dane te analizował Instytut Meteorologii. W przypadku Terespola, już po przygotowaniu map dowiedzieliśmy że mogły wystąpić większe marginesy błędy. A to mogło spowodować że zagrożenie powodziowe w niektórych miejscach jest trochę na wyrost – nie ukrywa rzecznik. I dodaje że Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej nie będzie utrudniał procedur związanych z wydawaniem decyzji o pozwoleniach na budowę dla Terespola.

– Nie mamy czasu by czekać. To bubel prawny, który trzeba poprawić – mówi twardo burmistrz. – Za pomocą uchwały radnych chcemy nagłośnić sprawę. Jest wiele gmin w Polsce z tym samym problemem. Niech skorzystają z naszych doświadczeń. Nasze stanowisko przekażemy też władzom centralnym – zapewnia Jarosław Tarasiuk, przewodniczący rady.

Pozostałe informacje

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium