Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 października 2015 r.
12:52

Terespol pod wodą? Burmistrz: spada wartość działek, ta mapa to bubel prawny

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 16 A A

Według map zagrożenia powodziowego znaczna część Terespola to teren zalewowy. Władze miasta żądają ich weryfikacji. – To bubel prawny, który w poważnym stopniu utrudnia nasz rozwój – mówi burmistrz.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mapy przygotował podległy Ministerstwu Środowiska Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Światło dzienne ujrzały w kwietniu.

– Opracowano je bez konsultacji z samorządem – mówi Jacek Danieluk, burmistrz Terespola. – Nie wzięto pod uwagę ani naszych wałów przeciwpowodziowych ani przepompowni. Poza tym naturalnym wałem jest też droga krajowa nr 2. Od czasu powstania wałów, powodzi w Terespolu nie było – podkreśla.

Tymczasem, na hydroportalu (www.mapy.isok.gov.pl) blisko 80 proc. powierzchni miasta zagrożona jest powodzią.

Na takim terenie nie jest łatwo uzyskać pozwolenie na budowę. – Za każdym razem potrzebna jest indywidualna zgoda Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – tłumaczy Danieluk. – To odstrasza inwestorów. Nie chcą kupować działek objętych takimi restrykcjami.

Na efekty publikacji map powodziowych miasto nie czekało długo. – Wartość działek spada. Ogłosiliśmy też przetarg na sprzedaż bardzo atrakcyjnych działek, ale nikt nie wpłacił wadium – skarży się burmistrz. – Wcześniej udało nam się sprzedać kilka działek. Wczoraj jednak dostaliśmy pismo od jednego mieszkańca, że nie podpisze aktu notarialnego, jeżeli nie uzyska pozwolenia od Zarządu Gospodarki Wodnej na budowę – relacjonuje Danieluk.

Jego zdaniem, trudności mogą też wystąpić przy unijnych konkursach. – Przez ostatnie lata pozyskaliśmy blisko 80 mln zł. Nie wiem jak będzie teraz. Na złożenie projektów jest zwykle miesiąc lub dwa. A przy uzgadnianiu dodatkowych pozwoleń w Warszawie nie ma szans by zdążyć z tym na czas – martwi się burmistrz Terespola.

W jego ocenie, mapa to „bubel prawny”. – W granicach administracyjnych Terespola ujęto np. białoruską wyspę. To prawie 70 hektarów terenu. Poza tym, gmina Wilków czy Sandomierz, czyli miejsca które podczas powodzi w 2010 roku bardzo ucierpiały, nie są oznaczone jako zalewowe – oburza się Danieluk.

– We wtorek zwołujemy nadzwyczajną sesję rady. Uchwałą rady przyjmiemy stanowisko, aby Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej pilnie zweryfikował te mapy – zapowiada Jarosław Tarasiuk, przewodniczący rady miasta.

Zaproszenie na sesję wysłano do ponad 30 różnych osób i instytucji.

– Do tej pory nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi z ministerstwa środowiska. Była tylko ustna, że zmiany mapy zagrożenia powodziowego Terespol doczeka się najwcześniej w połowie 2016 roku – przyznaje burmistrz Jacek Danieluk.

– Obecnie przygotowujemy procedurę dla wszystkich samorządów, które mają takie zastrzeżenia jak Terespol – mówi Michał Milewski z zespołu prasowego Ministerstwa Środowiska. – Produkcja map zagrożeń powodziowych trwa 5 lat i jest bardzo skomplikowana. Naloty i zdjęcia satelitarne mogą być wykonywane o określonym czasie w ciągu roku. Zwykle tylko przez kilka dni – tłumaczy.

– Mapy Zagrożenia Powodziowego są dokumentami urzędowymi, przygotowanymi zgodnie z obowiązującym prawem i wymaganiami Dyrektywy Powodziowej. Zdajemy sobie sprawę, że intensywnie prowadzone, w ostatnich latach, inwestycje hydrotechniczne na terenie całej Polski, mogą wpływać na zmianę stanu zagrożenia powodziowego na niektórych terenach – mówi z kolei Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. – Mapy przekazane 15 kwietnia jednostkom samorządowym są dokumentami obowiązującymi, których stosowanie jest obligatoryjne ze względu na treść ustawy Prawo Wodne. Niemniej jednak obowiązujące przepisy umożliwiają dyrektorom poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej  na wydawanie decyzji zwalniających z zakazu zabudowy lub zwalniających z zakazu wykorzystywania niektórych terenów, jeśli istniejące na danym terenie zagrożenie powodziowe jest niskie – stwierdza Wnuk. 

Władze miasta zapowiadają, że jeżeli stanowisko rady nic nie pomoże, to Terespol rozpocznie „bardziej zmasowaną akcję”.

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium