Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 października 2015 r.
12:52

Terespol pod wodą? Burmistrz: spada wartość działek, ta mapa to bubel prawny

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Według map zagrożenia powodziowego znaczna część Terespola to teren zalewowy. Władze miasta żądają ich weryfikacji. – To bubel prawny, który w poważnym stopniu utrudnia nasz rozwój – mówi burmistrz.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mapy przygotował podległy Ministerstwu Środowiska Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Światło dzienne ujrzały w kwietniu.

– Opracowano je bez konsultacji z samorządem – mówi Jacek Danieluk, burmistrz Terespola. – Nie wzięto pod uwagę ani naszych wałów przeciwpowodziowych ani przepompowni. Poza tym naturalnym wałem jest też droga krajowa nr 2. Od czasu powstania wałów, powodzi w Terespolu nie było – podkreśla.

Tymczasem, na hydroportalu (www.mapy.isok.gov.pl) blisko 80 proc. powierzchni miasta zagrożona jest powodzią.

Na takim terenie nie jest łatwo uzyskać pozwolenie na budowę. – Za każdym razem potrzebna jest indywidualna zgoda Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – tłumaczy Danieluk. – To odstrasza inwestorów. Nie chcą kupować działek objętych takimi restrykcjami.

Na efekty publikacji map powodziowych miasto nie czekało długo. – Wartość działek spada. Ogłosiliśmy też przetarg na sprzedaż bardzo atrakcyjnych działek, ale nikt nie wpłacił wadium – skarży się burmistrz. – Wcześniej udało nam się sprzedać kilka działek. Wczoraj jednak dostaliśmy pismo od jednego mieszkańca, że nie podpisze aktu notarialnego, jeżeli nie uzyska pozwolenia od Zarządu Gospodarki Wodnej na budowę – relacjonuje Danieluk.

Jego zdaniem, trudności mogą też wystąpić przy unijnych konkursach. – Przez ostatnie lata pozyskaliśmy blisko 80 mln zł. Nie wiem jak będzie teraz. Na złożenie projektów jest zwykle miesiąc lub dwa. A przy uzgadnianiu dodatkowych pozwoleń w Warszawie nie ma szans by zdążyć z tym na czas – martwi się burmistrz Terespola.

W jego ocenie, mapa to „bubel prawny”. – W granicach administracyjnych Terespola ujęto np. białoruską wyspę. To prawie 70 hektarów terenu. Poza tym, gmina Wilków czy Sandomierz, czyli miejsca które podczas powodzi w 2010 roku bardzo ucierpiały, nie są oznaczone jako zalewowe – oburza się Danieluk.

– We wtorek zwołujemy nadzwyczajną sesję rady. Uchwałą rady przyjmiemy stanowisko, aby Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej pilnie zweryfikował te mapy – zapowiada Jarosław Tarasiuk, przewodniczący rady miasta.

Zaproszenie na sesję wysłano do ponad 30 różnych osób i instytucji.

– Do tej pory nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi z ministerstwa środowiska. Była tylko ustna, że zmiany mapy zagrożenia powodziowego Terespol doczeka się najwcześniej w połowie 2016 roku – przyznaje burmistrz Jacek Danieluk.

– Obecnie przygotowujemy procedurę dla wszystkich samorządów, które mają takie zastrzeżenia jak Terespol – mówi Michał Milewski z zespołu prasowego Ministerstwa Środowiska. – Produkcja map zagrożeń powodziowych trwa 5 lat i jest bardzo skomplikowana. Naloty i zdjęcia satelitarne mogą być wykonywane o określonym czasie w ciągu roku. Zwykle tylko przez kilka dni – tłumaczy.

– Mapy Zagrożenia Powodziowego są dokumentami urzędowymi, przygotowanymi zgodnie z obowiązującym prawem i wymaganiami Dyrektywy Powodziowej. Zdajemy sobie sprawę, że intensywnie prowadzone, w ostatnich latach, inwestycje hydrotechniczne na terenie całej Polski, mogą wpływać na zmianę stanu zagrożenia powodziowego na niektórych terenach – mówi z kolei Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. – Mapy przekazane 15 kwietnia jednostkom samorządowym są dokumentami obowiązującymi, których stosowanie jest obligatoryjne ze względu na treść ustawy Prawo Wodne. Niemniej jednak obowiązujące przepisy umożliwiają dyrektorom poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej  na wydawanie decyzji zwalniających z zakazu zabudowy lub zwalniających z zakazu wykorzystywania niektórych terenów, jeśli istniejące na danym terenie zagrożenie powodziowe jest niskie – stwierdza Wnuk. 

Władze miasta zapowiadają, że jeżeli stanowisko rady nic nie pomoże, to Terespol rozpocznie „bardziej zmasowaną akcję”.

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium