Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu (pow. bialski) od września będą uczyć się języka chińskiego. – Jest to związane z rozwojem suchego portu w Małaszewiczach – tłumaczy dyrektor szkoły.
Liceum w Terespolu uruchomiła w 2017 roku Państwowa Szkoła Wyższa z Białej Podlaskiej. Obecnie uczy się tu 110 młodych ludzi. Kształcą się m.in. w klasach o profilu mundurowym, matematyczno-przyrodniczym czy humanistyczno-lingwistycznym. A od września dodatkowo będą poznawać tajniki języka chińskiego.
– Zamierzamy utworzyć nową klasę o profilu logistyka i spedycja we współpracy z PKP Cargo – mówi Bogusław Korzeniowski, dyrektor LO. – Ze strony kierownictwa spółki padła sugestia, żeby absolwenci tego kierunku poznali podstawy chińskiego – dodaje dyrektor.
To innowacyjny pomysł w regionie. – Wszystko jest związane z Nowym Jedwabnym Szlakiem i rozbudową suchego portu w Małaszewiczach, a co za tym idzie – zapotrzebowaniem na pracowników – tłumaczy Korzeniowski.
Szkoła już podpisała w tej sprawie list intencyjny z PKP Cargo. – Spółka zobowiązała się do fundowania stypendiów dla najlepszych uczniów – podkreśla dyrektor.
W Małaszewiczach znajduje się największy suchy port w tej części Europy. Spółka Cargotor z grupy PKP Cargo zamierza pobić kolejny rekord i stworzyć tu największy park logistyczny w Europie – o powierzchni 30 km kwadratowych z najnowocześniejszym układem torowym. Wszystko za – bagatela– ponad 3 mld złotych.
W ten sposób przepustowość Małaszewicz ma się zwiększyć aż czterokrotnie. Będzie potrzeba nawet 300 nowych pracowników. – Nasi absolwenci będą mogli kontynuować studia na PSW w Białej Podlaskiej na podobnym kierunku. Nauka chińskiego ma im dać lepsze możliwości zatrudnienia – przekonuje Korzeniowski. Jego zdaniem w ciągu czterech lat, uczniowie opanują przynajmniej podstawy tego języka. – Już jestem po wstępnych uzgodnieniach z nauczycielem z Białej Podlaskiej, który skończył sinologię i będzie mógł uczyć w naszej szkole – zaznacza dyrektor. W jego ocenie, szkoła w ten sposób może także zainteresować osoby, które chciałyby w przyszłości studiować sinologię.