Lokalna Grupa Działania „Zapiecek” przygotowała nową atrakcję dla turystów. To questy, czyli rymowane mini-przewodniki z zagadkami i zadaniami z kilku miejsc powiatu radzyńskiego.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
„Zapiecek” zrealizował to w ramach ogólnopolskiego "Questingowego projektu współpracy". – Nasze questy zachęcają do odwiedzenia kilku miejscowości z naszego terenu: królewskiej wsi Biała, gospodarstwa pszczelarskiego "Pasieka Pszczółka" w Plancie, Radzynia Podlaskiego na spacerze z Białą Damą, po Turowie oprowadzi nas oczywiście tur, natomiast najmłodsi powędrują po gospodarstwie "Przystań pod Lasem" w Białej z Włóczykijem – mówi Katarzyna Krupska-Grudzień, prezes LGD „Zapiecek”.
– To inny sposób na zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc, bardziej angażujący turystę – dodaje pani prezes. – Podążając daną trasą trzeba czytać wskazówki z przewodnika, rozglądać się po okolicy, bo w niektórych miejscach na uczestnika czekają zadania. Ich rozwiązanie daje później hasło całego questu – tłumaczy z kolei Jolanta Klębowska, pracownik „Zapiecka”.
Na przykład „Radzyń tajemnicą stoi” to quest pieszy, jednokilometrowy, którego rozwiązanie zajmie turyście ok. 50 minut. Podążając za wskazówkami z mini-przewodnika, dowiemy się m.in. czym jest radzyńska Oranżeria, jakie rzeźby się na niej znajdują. Będzie też o japońskim domku na tafli wody i Białej Damie. – Quest wykorzystuje to, co na danym obszarze się znajduje. Nie budowaliśmy dodatkowej infrastruktury. W każdej chwili można przejść trasę questingową – zapewnia Krupska-Grudzień.
Mini-przewodniki można dostać w formie papierowej w radzyńskiej siedzibie „Zapiecka” albo skorzystać z wersji mobilnej dostępnej na stronie www.partnerstwo.questing.pl. – Pierwsi chętni już korzystają z naszych tras. Projekt się zakończył, ale mamy nadzieję, że questy dalej będą żyły i promowały nasz region. Chcemy także, aby były inspiracją dla innych stowarzyszeń – podkreśla szefowa Zapiecka.
W sumie w ramach „Questingowego projektu współpracy” powstało 48 questów w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim. Pomysł współfinansowany był ze środków unijnych. Jego koordynatorem było LGD Stowarzyszenie „Krzemienny krąg” z woj. świętokrzyskiego. Stolicą polskiego questingi jest Bałtów, miejscowość z największą w kraju liczbą questów.