Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

14 lipca 2021 r.
12:24

Autodrom po wielu latach wyszedł na prostą. Koniec sporu o biłgorajski tor

Autor: Zdjęcie autora agdy

Cały Autodrom jest własnością powiatu biłgorajskiego. Władze chwalą się definitywnym zakończeniem kilkuletniego sporu o teren i zapowiadają modernizację obiektu. To specjalne miejsce. Kilka pokoleń mieszkańców kibicowało na trybunach i startowało w imprezach, które tu przez lata były organizowane

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po wielu latach sądowego sporu z osobą prywatną jest prawomocne postanowienie, że powiat biłgorajski jest prawnym właścicielem całego terenu Autodromu.

Chodzi o powstały w czasach PRL tor kartingowy przy ul. Motorowej w Biłgoraju. Złoty czas toru kartingowego, który należał do jednego z najlepszych w kraju, to lata 80. i 90. ubiegłego wieku. Organizowano tu wiele zawodów kartingowych, motocyklowych, rajdów samochodowych czy innych imprez motorowych. Władze przypominają, że na biłgorajskim torze ścigał się m.in. Robert Kubica.

Autodrom powstał na polach kilku rolników, którzy zostali wywłaszczeni, przez ówczesne władze. Jednak spadkobiercy jednego z nich ubiegali się o zwrot fragmentu terenu. To na długi czas ograniczyło działalność toru i wstrzymywało inwestycje. Zwłaszcza, że sporny grunt oddzielił pętlę toru od reszty trasy.

– To jest oczekiwana wiadomość przez osoby, które korzystały z tego miejsca, przez osoby, które chcą uprawiać sporty motorowe w Biłgoraju. Tak naprawdę kwestie formalne, prawne uniemożliwiały przez wiele lat inwestowanie w ten obiekt i organizację na nim wydarzeń sportowych – informuje Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

– Chcemy przywrócić blask temu miejscu. W strategii województwa lubelskiego wpisaliśmy już rozbudowę Autodromu, dlatego że to miejsce ma absolutnie charakter ponadregionalny. Środki finansowe na ten cel będą. Chcemy inwestować w to miejsce, by stało się miejscem rozpoznawalnym sportów motorowych nie tylko na Lubelszczyźnie, ale i w Europie – zapowiada wicemarszałek Michał Mulawa.

– Jestem pewny, że tor będzie żył swoim życiem, zwłaszcza że mieszkańcy Biłgoraja są do niego ogromnie przywiązani. Moim zdaniem, przede wszystkim trzeba odnowić nawierzchnię Autodromu. Przez te wszystkie lata była tylko doraźnie naprawiana. Po drugie – trybuny, których teraz nie ma. I muszą pojawić się drzewa i ekrany, które wytłumią hałas. To ważne dla nowych mieszkańców tamtej części miasta. Jak będzie z obietnicami władz i pieniędzmi na inwestycje na Autodromie, zobaczymy. Najważniejsze, że sprawy idą w dobrym kierunku – mówi Zenon Łój, prezes Automobilklubu Biłgorajskiego i członek Zarządu Okręgowego PZM w Lublinie, który jest związany z biłgorajskim torem od chwili jego powstania.

– 30 lat na nim jestem. A nawet pamiętam jego budowę – wspomina prezes, absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Biłgoraju, przy którym zlokalizowany jest Autodrom. Zenon Łój jest wychowankiem Janusza Ostrowskiego, dyrektora ZSM-E, jednego z pomysłodawców toru, któremu ówczesne władze umożliwiły budowę tego bardzo znanego miejsca. To był przełom lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Wówczas, jak wspominają mieszkańcy, obiekt składał się z toru kartingowego, miasteczka ruchu drogowego z pełną sygnalizacją świetlną i... jedynym przez wiele lat w Biłgoraju rondem. Był też budynek administracyjno-szkoleniowy, garaże i warsztaty samochodowe przeznaczone do praktycznej nauki zawodu. Z ich usług korzystali lokalni właściciele aut.

Władze Automobilklubu Biłgorajskiego, który działa ponad ćwierć wieku, liczą, że stary Autodrom stanie się nowoczesnym obiektem. Zwłaszcza, że walczyły o jego obecność w Biłgoraju w czasach, gdy przyszłość obiektu była niepewna. Był zamykany z przyczyn technicznych, czy gdy latami toczył się spór własnościowy.

– Nawet w czasie pandemii organizowaliśmy zawody. Bez publiczności, ale były – wspomina prezes Zenon Łój.

Ostatnio, 27 czerwca, przy ul. Motorowej w Biłgoraju odbyła otwarta impreza samochodowa z cyklu "Super Sprint" – runda rozgrywana o Puchar ZO PZM.

Na torze od lat działa filia WORD, kandydaci na kierowców zdają tu egzaminy na prawo jazdy.

– Na odzyskane działki założona już została księga wieczysta. Obecnie skierowany został do wojewody lubelskiego wniosek o wydanie decyzji powiatyzacyjnej – informuje Ireneusz Bulicz, kierownik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami w starostwie powiatowym w Biłgoraju.

Władze chcą, by rewitalizacja i modernizacja biłgorajskiego obiektu, który zajmuje blisko 11 hektarów, była sfinansowana przy wsparciu środków dostępnych w ramach programu Polski Ład.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zmarł zasłużony mieszkaniec miasta. Burmistrz składa kondolencje rodzinie

Zmarł zasłużony mieszkaniec miasta. Burmistrz składa kondolencje rodzinie

Nie żyje Leszek Otręba, osoba zasłużona dla Hrubieszowa, wieloletni nauczyciel, sportowiec, działacz społeczny.

Wisła Puławy tuż przed świętami wygrała drugi mecz z rzędu

Wisła Puławy tuż przed świętami wygrała drugi mecz z rzędu

Jeszcze przed świętami Wielkanocnymi swój kolejny mecz ligowy rozegrała Wisła Puławy. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka w czwartek wygrali skromnie ze Skrą Częstochowa i zrobili kolejny krok w kierunku utrzymania

Second hand w PSZOK-u w Chełmie

Nowy second hand w Chełmie. Powstał w nietypowym miejscu

W Chełmie powstało miejsce, które łączy troskę o środowisko z praktycznym podejściem do codziennego życia. Na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bieławin ruszył second hand – przestrzeń, gdzie mieszkańcy mogą zostawić niepotrzebne już rzeczy lub… zabrać coś dla siebie.

Uroczystość przekazania obowiązków w Brygadzie Wielonarodowej
ZDJĘCIA
galeria

Wielonarodowa Brygada ma nowego dowódcę

Płk Marcin Maj przejął dziś dowodzenie Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygadą im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. Dowództwo formacji działa w Lublinie. Dotychczasowy dowódca, gen. bryg. Piotr Lisowski został przeniesiony do Zarządu Planowania Operacyjnego w Sztabie Generalnym WP.

Szymon Ziółkowski

Policjanci zatrzymali mistrza olimpijskiego. Sportowiec złożył zażalenie

Mistrz olimpijski w rzucie młotem Szymon Ziółkowski złożył zażalenie na zatrzymanie przez policję, do którego doszło 7 kwietnia. Funkcjonariusze interweniowali w domu lekkoatlety w Swarzędzu w związku z awanturą domową i nietrzeźwego przewieźli na komisariat.

Kontrowersje wokół nowych stawek za śmieci w Lublinie. Radny domaga się wyjaśnień

Kontrowersje wokół nowych stawek za śmieci w Lublinie. Radny domaga się wyjaśnień

Uchwała dotycząca nowych stawek opłat za wywóz śmieci i sposobu ich naliczania w Lublinie głosowana była w ubiegłym roku. Echa jej przyjęcia nie milkną jednak do dzisiaj. Nadchodzi bowiem dzień, w którym nowe zapisy zaczną obowiązywać. Do sprawy wrócił ponownie radny PiS Tomasz Gontarz.

Auto kontra łoś. Zwierzę nie przeżyło, samochód zmasakrowany

Auto kontra łoś. Zwierzę nie przeżyło, samochód zmasakrowany

Kierowca volkswagena nie miał szans z łosiem, który wybiegł mu na drogę. Zwierzę nie przeżyło zderzenia z autem.

Strucla na Wielkanoc? GIS ostrzega przed tym makiem

Strucla na Wielkanoc? GIS ostrzega przed tym makiem

Poziom alkaloidów opium w tym produkcie przekroczył najwyższy dopuszczalny. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny stanowczo ostrzega przed spożywaniem i wykorzystywaniem w kuchni konkretnej partii maku.

Łączna kwota świadczeń w ramach 13. emerytury, którą ZUS wypłaci świadczeniobiorcom z Lubelszczyzny to ponad 805 mln zł

Emerytury 2025. Jaka waloryzacja i kiedy przelewy "trzynastek"

W kwietniu rozpoczęła się wypłata trzynastych emerytur, które w tym roku wynoszą 1878,91 zł brutto. Część świadczeniobiorców pieniądze ma już na koncie. ZUS wykonał dotąd trzy transze przelewów, pozostały jeszcze trzy. Wraz z nimi emeryci otrzymują wyliczenia dotyczące wysokości świadczeń.

38-latkowi z Zamościa grozi nawet do 10 lat więzienia

Miał w domu mnóstwo narkotyków. Policja przejęła mefedron i marihuanę

Policjanci mieli na oku 38-latka od jakiegoś czasu. Wiedzieli, że mężczyzna może mieć w domu sporo narkotyków. Podczas przeszukania zarekwirowali znaczne ilości mefedronu i marihuanę. Mieszkańcowi Zamościa grozi do 10 lat więzienia.

Dworzec Lublin dostanie kolejną nagrodę?

Dworzec Lublin dostanie kolejną nagrodę?

Nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń komunikacyjna w sercu miasta ponownie znalazła się w centrum uwagi. Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zaprojektowany przez renomowaną pracownię Tremend, został finalistą 14. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Tym samym dołączył do grona pięciu najlepszych realizacji architektonicznych w Polsce za rok 2024.

Rafał Zwolak nagłośnił sprawę kierowanych pod jego adresem gróźb w mediach społecznościowych. I zapowiedział, że o wszystkich tego rodzaju sytuacjach będzie zawiadamiał organy ścigania

Kto groził prezydentowi? Prokuratura umorzyła śledztwo

Ktoś wysłał mail z informacją o bombie w ratuszu. Groził też prezydentowi Zamościa. Do sprawy zatrzymano nawet jedną osobę, ale ostatecznie kary nikt nie poniesie. Śledztwo zostało umorzone.

Ronda muszą poczekać na patronów

Nowe ronda jednak bez patronów. Święty i błogosławiony muszą poczekać

Patroni dla nowych rond podzielili bialską radę. Na ostatniej sesji nadano tylko nazwy dla alei przy moście i ronda przy ulicy Armii Krajowej.

Huczwa Tyszowce pokonała w środę BKS Bodaczów i święta Wielkanocne spędzi w dobrych nastrojach

Zamojska klasa okręgowa. Huczwa Tyszowce wygrała po raz drugi z rzędu

W środę rozpoczęła się 21. kolejka zamojskiej klasy okręgowej. W Tyszowcach tamtejsze Huczwa pokonała BKS Bodaczów, a w meczu dwóch zespołów z dołu tabeli Kryształ Werbkowice podzielił się punktami z Olimpią Miączyn

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Nowoczesne technologie grzewcze to dziś nie tylko wygoda i ekologia, ale również wyznacznik profesjonalizmu firm instalatorskich. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na efektywność energetyczną i koszty eksploatacji, szukając sprzętu, który będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat. DEFRO, jako jeden z wiodących polskich producentów urządzeń grzewczych, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Montowanie ich kotłów na pellet, kotłów gazowych, pomp ciepła czy rozwiązań hybrydowych to szansa dla instalatorów na wzmocnienie pozycji na lokalnym rynku i zbudowanie profesjonalnego wizerunku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium